Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wycisk analogowy

Publikacja:
Wycisk analogowy

Wycisk analogowy

Wycisk analogowy to potoczna nazwa tradycyjnego wycisku stomatologicznego wykonywanego przy pomocy łyżki i masy wyciskowej. Jest on ważnym elementem planowania leczenia m.in. protetycznego oraz ortodontycznego.

Wycisk analogowy – w ten właśnie sposób wielu lekarzy oraz pacjentów określa tradycyjny wycisk stomatologiczny, wykonywany przy pomocy łyżki oraz masy wyciskowej. Choć obecnie popularność zyskują tzw. wyciski cyfrowe, czyli trójwymiarowe skany struktur anatomicznych jamy ustnej przeprowadzane przy pomocy skanerów wewnątrzustnych, to jednak w wielu gabinetach nadal wykonuje się wyciski analogowe.

Wycisk analogowy – kiedy jest potrzebny?

Wycisk analogowy to nic innego jak odlew szczęki i/lub żuchwy pacjenta, niezbędny w wielu sytuacjach klinicznych. Najczęściej wykonuje się go:

•  w ramach diagnostyki i planowania leczenia ortodontycznego oraz w jego trakcie w celach kontroli osiąganego efektu,

•  przed planowanym leczeniem protetycznym, m.in. z zastosowaniem koron i mostów protetycznych oraz protez zębowych.

Pobranie wycisku jest w takich sytuacjach niezbędne, by np. zaplanować terapię ortodontyczną pacjenta albo przygotować uzupełnienie protetyczne dopasowane do sytuacji anatomicznej w jamie ustnej.

Wycisk analogowy – jak się go pobiera?

Wycisk analogowy pobiera się dość szybko. Najpierw stomatolog nakłada na łyżkę (lub łyżki) specjalną masę wyciskową – najczęściej są to masy alginatowe lub silikonowe. Następnie łyżka wypełniona masą jest wkładana do jamy ustnej, dzięki czemu ułożenie zębów w łuku zostaje odzwierciedlone w masie, która szybko (w ciągu kilku minut) ulega związaniu. Po tym czasie łyżkę wyjmuje się z jamy ustnej pacjenta i zostaje ona zdjęta z zastygniętej masy, która trafia do technika dentystycznego. Na podstawie wycisku może on przygotować gipsowy model.

Pobieranie wycisku jest procedurą w pełni bezpieczną oraz bezbolesną, choć może powodować pewien dyskomfort związany z wkładaniem do jamy ustnej ciała obcego oraz uczucia „rozpychania” przez masę – u niektórych bardzo wrażliwych pacjentów pojawić się może wówczas odruch wymiotny. Warto pamiętać, że wycisk analogowy będzie też mniej precyzyjny niż jego cyfrowy odpowiednik, a dodatkowo – na wykonanie gipsowego modelu przez technika trzeba będzie poczekać. W kwestiach komfortu pacjenta, precyzji oraz czasu, wycisk analogowy zdecydowanie przegrywa więc z cyfrowym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wycisk cyfrowy
Wycisk cyfrowy Pacjent

Wycisk cyfrowy to trójwymiarowy obraz zębów, dziąseł i innych struktur anatomicznych jamy ustnej wykonywany przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Urządzenie to pozwala w kilkadziesiąt sekund przeprowadzić bardzo precyzyjną diagnostykę, niezbędną m.in....