Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wycisk cyfrowy

Publikacja:
Wycisk cyfrowy

Wycisk cyfrowy

Wycisk cyfrowy to trójwymiarowy obraz zębów, dziąseł i innych struktur anatomicznych jamy ustnej wykonywany przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Urządzenie to pozwala w kilkadziesiąt sekund przeprowadzić bardzo precyzyjną diagnostykę, niezbędną m.in. przed leczeniem protetycznym, implantologicznym oraz ortodontycznym.

Wycisk cyfrowy to używana potocznie nazwa trójwymiarowego obrazu struktur anatomicznych jamy ustnej (m.in. zębów, dziąseł, tkanek miękkich, kości i tkanek języka) uzyskiwanego dzięki skanerowi wewnątrzustnemu.

Wycisk cyfrowy – precyzyjna diagnostyka i planowanie leczenia

Jeszcze jakiś czas temu zaplanowanie leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego wymagało pobrania od pacjenta tradycyjnego wycisku jamy ustnej, wykonywanego za pomocą masy wyciskowej oraz specjalnej łyżki. Nie był to proces komfortowy dla pacjenta i wymagał czasu.

Rozwój narzędzi cyfrowych – w tym pojawienie się skanerów wewnątrzustnych – zrewolucjonizowało tego typu diagnostykę i planowanie leczenia. Głowicę skanera umieszcza się w jamie ustnej pacjenta i przesuwa po jej kolejnych obszarach. Urządzenie wykonuje w tym czasie tysiące zdjęć tkanek, a specjalne oprogramowanie przekształca je na trójwymiarowe, odpowiadające stanowi rzeczywistemu obrazy zębów, dziąseł, tkanek przyzębia, kości i innych struktur anatomicznych jamy ustnej. Uzyskany w ten sposób wycisk cyfrowy może zostać od razu wysłany do laboratorium protetycznego, gdzie technik wykona idealnie dopasowane licówki, korony protetyczne czy inne uzupełnienia.

Wycisk cyfrowy wykonywany przy użyciu skanera wewnątrzustnego jest także bardzo przydatny w diagnostyce i planowaniu leczenia implantologicznego oraz ortodontycznego, zarówno z zastosowaniem tradycyjnych aparatów, jak i nakładek. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla pacjenta, pozwalające oszczędzać czas oraz zwiększające precyzję terapii.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

iTero webinar
„Cyfrowy dentysta: Złożone przypadki stają się prostsze” [webinar] Lekarz

Zbliżamy się do końca mini-serii webinarów, składającej się z trzech prezentacji. Przed nami ostatnia jej odsłona – webinar pt. „Cyfrowy dentysta: Złożone przypadki stają się prostsze”. Tym razem dowiesz się, jak digitalizacja praktyki przekłada się ...

Align education artykul 2
Cyfrowy stomatolog – przepływy pracy w praktyce ogólnej [webinar] Lekarz

W dniu 31 sierpnia (środa) o godzinie 19:30 zapraszamy na kolejne wydarzenie edukacyjne organizowane przez firmę Align Technology, właściciela marek iTero oraz Invisalign. Będzie nim webinar pt. „Cyfrowy stomatolog – przepływy pracy w praktyce ogólne...

wycisk analogowy
Wycisk analogowy Pacjent

Wycisk analogowy to potoczna nazwa tradycyjnego wycisku stomatologicznego wykonywanego przy pomocy łyżki i masy wyciskowej. Jest on ważnym elementem planowania leczenia m.in. protetycznego oraz ortodontycznego. Wycisk analogowy – w ten właśnie sposó...