Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wędzidełko językowe u dziecka – podcinać czy nie podcinać?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wędzidełko językowe u dziecka – podcinać czy nie podcinać?

Wędzidełko językowe u dziecka – podcinać czy nie podcinać?

Wędzidełko językowe, zwane potocznie żyłką, to pasmo miękkiej i zarazem elastycznej tkanki łączącej dolną część języka z dnem jamy ustnej. Jak wygląda wędzidełko, łatwo możemy sami się przekonać, otwierając ustka i zbliżając język do górnych zębów lub do podniebienia. Kolor, struktura i długość wędzidełka stanowią cechę indywidualną – u niektórych osób wędzidełko jest bladoróżowe, cienkie i wiotkie, u innych ciemnoczerwone, grube i mięsiste, a u jeszcze innych – niemal przezroczyste lub białe.

Długość wędzidełka wpływa na ruchomość języka. Jeżeli wędzidełko ma prawidłową długość, możemy swobodnie dotknąć czubkiem języka do niemal wszystkich miejsc w jamie ustnej. Zdarza się jednak, że wędzidełko jest bardzo krótkie i/lub bardzo grube, a w takim przypadku mogą pojawić się problemy.

Przerośnięte wędzidełko językowe u dzieci

W przypadku małych dzieci przerośnięte wędzidełko języka może powodować trudności ze ssaniem i połykaniem pokarmów. Często niemowlęta ze skróconym wędzidełkiem nie są w stanie ssać piersi mamy w prawidłowy sposób, męczą się i płaczą podczas karmienia, są stale rozdrażnione i niespokojne, słabo przybierają na wadze. W takiej sytuacji pediatrzy najczęściej zalecają podcięcie żyłki. Zabieg trwa maksymalnie 5 minut i jest praktycznie bezkrwawy, ponieważ w tym okresie wędzidełko nie jest jeszcze unaczynione.

W przypadku starszych dzieci skrócone lub przerośnięte wędzidełko sprzyja rozwojowi paradontozy, zanikom kostnym i odkładaniu się kamienia nazębnego. Może również przesuwać zęby powodując ich przemieszczenie lub wychylenie, co z czasem doprowadza do wady zgryzu. Ponadto zaburza pozycję spoczynkową języka. Język zalega na dnie jamy ustnej, uniemożliwiając prawidłowy odpływ śliny. Efektem tego zjawiska jest zbieranie się śliny pod językiem i częste jej wyciekanie.

Wędzidełko językowe a kłopoty z mową

Niewłaściwa długość wędzidełka ogranicza również ruchy języka podczas artykulacji i powoduje seplenienie. W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego, jednak przy skróconym wędzidełku uzyskanie takiej pozycji nie jest możliwe. W konsekwencji dziecko nie wymawia niektórych głosek (t, d, n, r, l) lub wymawia je w niewłaściwy sposób.

Podcinać czy nie podcinać?

Decyzję o podcięciu żyłki podejmuje lekarz po dokładnej ocenie kształtu i ruchomości języka oraz samego wędzidełka. W przypadku niemowląt konieczna jest również ocena sposobu ssania piersi i efektywności karmienia. Natomiast starsze dzieci są z reguły kierowane na zabieg, jeżeli mają problemy z wymową lub muszą mieć założony aparat ortodontyczny. Frenotomia, bo tak fachowo nazywa się podcięcie wędzidełka, może być wykonana przez stomatologa, laryngologa lub chirurga szczękowego.

Wielu rodziców chce oszczędzić dziecku cierpienia związanego z zabiegiem i podejmuje próbę rozciągnięcie zbyt krótkiego wędzidełka za pomocą ćwiczeń i masażu. Tymczasem jeżeli zabieg jest przeprowadzony w pierwszych miesiącach życia dziecka, wbrew obawom rodziców, nie powoduje dużego dyskomfortu. W niektórych szpitalach pediatra rutynowo kieruje na niego oseska w drugiej lub trzeciej dobie po urodzeniu. W tym okresie wędzidełko jest słabo unerwione i unaczynione, dlatego zabieg jest praktycznie bezbolesny, a tuż po zabiegu maluch może zostać przystawiony do piersi. U noworodków nie obserwuje się również wtórnego ograniczenia ruchomości języka spowodowanego bliznowaceniem, co niekiedy bywa powikłaniem w przypadku starszych dzieci.

Im szybciej więc wędzidełko zostanie przycięte, tym szybciej dziecko uczy się ssania z prawidłowo ułożonym językiem i tym mniej jest narażone na wady zgryzu i wymowy.

Kiedy po raz pierwszy należy zgłosić się z dzieckiem do stomatologa? Wyjaśnia lek. dent. Michał Matyszewski.

AF

Fot. Profile, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

karmienie piersia
Tydzień Karmienia Piersią. Jakie są związki z jamą ustną? Lekarz

W 1990 roku UNICEF ustanowił międzynarodowy tydzień karmienia piersią w każdym pierwszym tygodniu sierpnia. Chodzi oczywiście o promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie...

szkolny dentysta - Dentonet.pl
Powiat myślenicki: kolejny szkolny gabinet stomatologiczny Lekarz

W Zespole Placówek Oświatowych w Rudniku uruchomiono szkolny gabinet stomatologiczny. To już dwunasty tego typu gabinet na terenie powiatu myślenickiego. - Mamy chyba najlepszą dostępność do opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w Polsce - m...

Leczymy mleczaki
Rusza projekt "Leczymy mleczaki" - to nie jest trudne zadanie! Lekarz

– Zaniedbanie tzw. mleczaków to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi – przekonują organizatorzy kampanii "Leczymy mleczaki". Do rodziców, opiekunów, nauczycieli, ale również lekarzy stomatologów apelują o szczególną troskę nad uzę...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Podciecie wedzidełka
Kiedy podcinać wędzidełko u dziecka? Po konsultacji Lekarz

- Lekarze dentyści, położne czy logopedzi często chcą podcinać wędzidełka u dzieci. Tymczasem są wyraźne zalecenie kiedy i w jakim wieku zabieg ten należy ewentualnie wykonać. Coraz częściej decyzja ta jest poprzedzana konsultacją wielu specjalistów ...

dentystka
Dentystka z Teksasu … przywróciła dziecku zdolność mówienia Lekarz

Amy Leudemann-Lazar, lekarz stomatolog z Teksasu, jako jedyna zauważyła, że problemy z mową u 6-letniego chłopca nie są spowodowane zaburzeniami genetycznymi, a zbyt krótkim wędzidełkiem. Dzięki niej chłopiec zaczął normalnie mówić.6-letni obecnie Ma...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres