Dentonet
E-mail

Kamień nazębny – jak go usunąć?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kamień nazębny – jak go usunąć?

Kamień nazębny – jak go usunąć?

Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna, tworząca się z nieusuniętego z zębów osadu. Jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia zębów i dziąseł, sprzyja rozwojowi próchnicy oraz chorób przyzębia. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje skuteczne i bezpieczne metody usuwania kamienia nazębnego, takie jak skaling czy piaskowanie.

Proces tworzenia kamienia nazębnego rozpoczyna się od odkładania na zębach osadu, zwanego płytką nazębną. Składa się ona m.in. z pozostałości pokarmów oraz martwych komórek błony śluzowej jamy ustnej. Płytka nazębna jest stosunkowo miękka, więc łatwo ją usunąć za pomocą szczotkowania, nitkowania oraz stosowania nici dentystycznych. Jeśli jednak płytka nazębna ulegnie mineralizacji, twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, o charakterystycznym żółtym, a nawet lekko brązowym kolorze.

Dlaczego kamień nazębny jest groźny?

Kamień nazębny jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia zębów i dziąseł. Przede wszystkim bytujące w nim bakterie żywią się pozostałościami pokarmów, a efektem ich metabolizmu są kwasy, uszkadzające szkliwo i prowadzące do jego demineralizacji. To z kolei zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy.

Kamień nazębny nie pozostaje również bez wpływu na stan zdrowia dziąseł oraz przyzębia. Może powodować m.in. zapalenia dziąseł oraz parodontozę, która – obok próchnicy – jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów. Przyczyn powstawania kamienia nazębnego jest wiele: począwszy od niewłaściwej higieny jamy ustnej, przez palenie papierosów, picie dużych ilości kawy i herbaty, aż po nieprawidłową dietę, bogatą w cukry i tłuszcze.

Usuwanie kamienia nazębnego – tylko u dentysty

Oprócz szkodliwego wpływu kamienia nazębnego na zdrowie zębów i dziąseł, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jego obecność bardzo szkodzi estetyce uśmiechu. Zęby pokryte kamieniem mają zazwyczaj brzydki, żółty lub brązowy odcień. Wbrew hasłom głoszonym w reklamach rozmaitych produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, żadna pasta do zębów ani płyn do płukania ust nie są w stanie usunąć stwardniałego kamienia nazębnego. Nieskuteczne w tym zakresie są również domowe metody wybielania zębów, które w większości przypadków są mitem. Profesjonalne, bezpieczne i skuteczne usunięcie kamienia nazębnego można przeprowadzić jedynie w gabinecie stomatologicznym.

Jak usunąć kamień nazębny: skaling i piaskowanie

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Jedną z nich jest skaling nad- i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba, zaś poddziąsłowy – kamienia, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł. Dentysta może zaproponować pacjentowi m.in.

• skaling ultradźwiękowy – powodujący rozbicie kamienia poprzez oddziaływanie na niego ultradźwiękami,
• skaling laserowy – polegający na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą lasera,
• skaling chemiczny – polegający na nałożeniu na zęby roztworu perhydrolu, który rozpuszcza kamień nazębny,
• skaling mechaniczny – rozbijający kamień miniaturowymi wiertłami typu frez.

Alternatywą lub uzupełnieniem dla skalingu jest zabieg piaskowania. Trwa on około 30 minut i jest zupełnie bezbolesny. W jego trakcie kamień nazębny jest usuwany z zębów za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego piaskarką, która rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu, piasek dociera nawet do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej, usuwa z nich kamień nazębny oraz niewielkie powierzchowne przebarwienia. Na koniec piasek jest odsysany z jamy ustnej za pomocą ssaka. Po piaskowaniu można również przeprowadzić zabieg fluoryzacji zębów – np. z wykorzystaniem lakieru – który dodatkowo wzmacnia szkliwo i zabezpiecza zęby przed próchnicą.

Kamień nazębny to problem, który dotyczy nas wszystkich, a często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie niesie zagrożenie. Jak mu zapobiegać oraz o sposobach leczenia opowiadają specjaliści w tym zakresie.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

usuwanie kamienia nazębnego - Dentonet.pl
Usuwanie kamienia nazębnego – najskuteczniejsze metody Pacjent

Kamień nazębny może się tworzyć nawet na regularnie i starannie mytych zębach. Jego powstawaniu sprzyja wiele czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez dietę, aż po palenie papierosów. Nieusuwany kamień nazębny może być przyczyną wielu ...

bóle dziąseł - Dentonet.pl
Cierpisz na bóle dziąseł? Sprawdź, jakie mogą być ich przyczyny! Pacjent

Bóle dziąseł to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości ze strony jamy ustnej. O ile bóle zębów mobilizują większość pacjentów do wizyty u stomatologa, o tyle tkliwość, zaczerwienienia czy podrażnienia dziąseł z reguły bywają lekceważone. To duż...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kiretaż - Dentonet.pl
Kiretaż - kiedy warto go przeprowadzić? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Kiretaż to zabieg z zakresu periodontologii, czyli dziedziny stomatologii dotyczącej chorób przyzębia. Polega on na oczyszczaniu kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego. W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, stomatolog może przeprowadzi...

prezent_dla_dentofoba.jpg
Prezent dla dentofoba Pacjent

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to konieczność, aby zachować zdrowy uśmiech. Jednak czasem strach przed dentystą jest tak duży, że niektóre osoby prawie wcale go nie odwiedzają......

Leczenie paradontozy - Dentonet.pl
Jak przebiega leczenie paradontozy? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Paradontoza to druga – po próchnicy – najczęściej występująca choroby jamy ustnej. Według niektórych statystyk, cierpi na nią nawet 90% Polaków, a objawy nasilają się po 35. roku życia. Wbrew pozorom, nie jest to choroba nieuleczalna, ale ważne jest,...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres