Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

Publikacja:
VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami

W ostatni weekend (16–18 czerwca) w Serocku miało miejsce jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w kalendarzu naszej branży: siódma edycja Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych. MSS to konferencja naukowa umożliwiająca zdobycie aktualnej wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych, ale również okazja do integracji dentystów w urokliwym zakątku Mazowsza, położonym kilkadziesiąt kilometrów od centrum stolicy.

Podczas uroczystości otwarcia MSS wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów dr n. med. Dariusz Paluszek powiedział: – Te spotkania stanowią dziecko Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, której członkowie w ramach działalności samorządowej robią wszystko, by wykonywanie trudnego zawodu stomatologa nieco ułatwić.

 Znaczenie Spotkań w swoim wystąpieniu podkreślił również prezes ORL w Warszawie dr Piotr Pawliszak: – Nie zapominajmy, że współorganizatorem Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uważam, że konferencja stanowi wzór współpracy samorządu ze środowiskiem akademickim. O randze MSS świadczyć może także fakt, że w trakcie tego wydarzenia odbyło się posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Izby Lekarskiej z udziałem prezesa NRL dr. Łukasza Jankowskiego.

Maraton czterdziestu wykładów

Jak zawsze imponująco przedstawiał się program naukowy MSS, zrealizowany w ciągu dwóch pierwszych dni konferencji – w piątek i sobotę. Uczestnicy mogli wybierać spośród 40 wykładów, prezentowanych jednocześnie w kilku salach położonego nad Narwią kompleksu hotelowego Narvil Conference & Spa w Serocku. O odpowiedni poziom merytoryczny części naukowej zadbali zaproszeni wykładowcy, wśród których byli konsultanci wojewódzcy i krajowi oraz prezesi towarzystw naukowych (m.in.: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Beata Kawala, dr hab. Ewa Czochrowska, prof. Mariusz Lipski, prof. Jerzy Sokołowski, prof. Andrzej Wojtowicz, prof. Kazimierz Szopiński).

Imponującej liczbie prelekcji odpowiadała ich różnorodność. Zależnie od zainteresowań zawodowych, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku blokach tematycznych. Pierwszego dnia podczas sesji stomatologii zachowawczej można było poszerzyć wiedzę z zakresu leczenia pacjentów z zaburzeniami odżywiania, trudnych przypadków endodontycznych, mechanicznego opracowania kanałów oraz metod uzyskania naturalnie wyglądających odbudów kompozytowych zębów przednich. W czasie sesji chirurgii stomatologicznej poruszono zagadnienie związku chorób przyzębia z kardiologią, trendów w leczeniu pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, potrzeb implantoprotetycznych seniorów oraz różnic w obrazie RTG i obrazie klinicznym okiem biegłego sądowego.

Dzięki sesji periodontologicznej uczestnicy MSS poszerzyli wiedzę z zakresu klasyfikacji chorób przyzębia i zmian wokół implantów, niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia, wybranych elementów chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej oraz fazy podtrzymującej w terapii chorób przyzębia. Nie mniej ciekawie prezentowała się sesja protetyki stomatologicznej, podczas której poruszono temat protez szkieletowych, zęba leczonego endodontycznie jako filaru protetycznego oraz zastosowania artykulatorów. Uczestnicy sesji gerostomatologicznej wysłuchali wykładów na temat wyzwań i oczekiwań osób w wieku senioralnym, specyfiki leczenia kanałowego,  ortodontycznego i implantoprotetycznego oraz problemów onkologicznych pacjentów gerostomatologicznych, a także adhezji w aspekcie uzębienia osób starszych.

Drugi dzień MSS otwierał blok poświęcony ortodoncji, podczas którego można było wysłuchać wykładów nt. ryzyka resorpcji korzeni zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, synergii DSD i terapii nakładkami, leczenia dorosłych przy użyciu stałych i zdejmowanych aparatów estetycznych, współpracy ortodontyczno-protetycznej oraz pracy zespołowej orto-perio w terapii wad szkieletowych. Sesja stomatologii dziecięcej była okazją, by omówić zmiany patologiczne błony śluzowej jamy ustnej u małoletnich, a także temat trudnego pacjenta, fluoryzacji oraz pacjenta obciążonego astmą.

MSS 2

Dodatkowo odbyły się sesje Wojskowej Izby Lekarskiej oraz Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej WUM, dostępne były też wykłady dotyczące kwestii prawnych w kontekście pracy lekarza stomatologa. Dopełnieniem konferencji były warsztaty praktyczne prowadzone przez największe autorytety branży stomatologicznej. Co nie bez znaczenia, uczestnicy MSS, poza wiedzą i nowymi umiejętnościami praktycznymi, uzyskali 25 punktów edukacyjnych. Konferencji towarzyszyła wystawa, podczas której można było zapoznać się z ofertą handlową firm medycznych. Jak podaje miesięcznikiem OIL „Puls”, w trakcie MSS wręczona została statuetka Grand Prix wystawców, którą w drodze głosowania przyznano firmie Arkona.

„Okazja do przedyskutowania wielu palących zagadnień”

 Na tym jednak nie kończy się rola wydarzenia takiej rangi jak MSS. Na stronie OIL podano: – Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne stanowią okazję do przedyskutowania wielu palących zagadnień z organizacji systemu opieki stomatologicznej, jak i kwestii dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, czy też współpracy z innymi grupami zawodowymi.

 W rozmowie z „Pulsem” dr n. med. Dariusz Paluszek komentując tworzone właśnie regulacje prawne powołujące do życia nowe zawody medyczne (w tym trzy ściśle związane ze stomatologią), potwierdził, że jest to nieuchronną konsekwencją zmieniającego się paradygmatu zawodu lekarza dentysty – w opinii dr. Paluszka, staje się on bardziej zespołowy.

 Organizatorami MSS są Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz CERMED Centrum Rozwoju Medycyny. Po sukcesie tegorocznych Spotkań, w których uczestniczyło ponad pół tysiąca osób, organizatorzy zapowiadają już przyszłoroczną edycję MSS.

 Źródła: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/mazowieckie-po-raz-siodmy/

https://mss.izba-lekarska.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mms 625x200 1
Wracają Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne Lekarz

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wracają Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne - jedno z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń naukowych dla lekarzy dentystów. Tegoroczna konferencja odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w hotelu Narvil...

MSS
Tak wyglądały Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2022 Lekarz

40 wykładów pogrupowanych w kilka sesji tematycznych, m.in. periodontologiczną, ortodontyczną, implantologiczną oraz stomatologii zachowawczej i dziecięcej, obecność konsultantów krajowych i wojewódzkich ds. poszczególnych dziedzin stomatologii, dzie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne
Tak przebiegały Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2023 Lekarz

40 wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów, możliwość dyskusji o sprawach związanych z sytuacją stomatologii w Polsce oraz realiach prowadzenia własnej praktyki, miejsce do wymiany doświadczeń zarówno medycznych, jak i biznesowych, nawiązywan...

MSS artykul 1
VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne w czerwcu w Serocku Lekarz

W dniach 16-18 czerwca w hotelu Narvil w Serocku odbędą się VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – jedno z największych wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych dla lekarzy dentystów w Polsce. Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne (MSS) to jedno ...

Krakdent 2022
Międzynarodowe targi stomatologiczne Krakdent 2022 za nami! Lekarz

– Przyjeżdżamy na Targi KRAKDENT®, bo chcemy się spotkać – w tym jednym, krótkim zdaniu tkwi sedno sukcesu tegorocznej 28. edycji Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT® – największej od dwóch lat imprezy dla lekarzy dentystów, techników ...

IDS2
Międzynarodowe targi stomatologiczne IDS 2021 już za nami Lekarz

Ze względu na pandemię COVID-19 Międzynarodowe Targi Stomatologiczne IDS 2021 odbyły się z sześciomiesięcznym opóźnieniem, w dniach 22–25 września. Co ważne, wydarzenie w Kolonii udało się przeprowadzić – przynajmniej częściowo – stacjonarnie. Ostat...