Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne to platforma spotkań i dyskusji dla dentystów”

Publikacja:
„Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne to platforma spotkań i dyskusji dla dentystów”

„Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne to platforma spotkań i dyskusji dla dentystów”

O zbliżających się VI Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych rozmawiamy z dr. n. med. Dariuszem Paluszkiem, lekarzem dentystą, członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej, wiceprezesem ORL w Warszawie i przewodniczącym Komisji ds. Lekarzy Dentystów warszawskiej ORL.

Tegoroczne Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – jedno z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń naukowych dla lekarzy dentystów – odbędą się w dniach 10-12 czerwca w hotelu Narvil w Serocku pod Warszawą. Organizatorami konferencji są Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja ds. Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Kariery Lekarza.

Panie Doktorze, rozmawiamy zaledwie kilka dni po wyborach do Naczelnej Rady Lekarskiej. Wiadomo już, że przez kolejne cztery lata prezesem samorządu lekarskiego będzie lek. med. Łukasz Jankowski, którego doskonale zna Pan z warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Czy można już przypuszczać, jakie znaczenie będzie miała ta zmiana dla lekarzy dentystów?

Dariusz PaluszekDr n. med. Dariusz Paluszek: Naczelna Rada Lekarska jest organem potrzebnym każdemu lekarzowi dentyście i reprezentującym każdego lekarza dentystę, choć są stomatolodzy, którzy nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Oczywiście trzeba mieć świadomość odrębności zawodów lekarza i lekarza dentysty – choć wszyscy kończymy trwające tyle samo lat studia, mamy wykształcenie akademickie, to jednak specyfika wykonywania tych zawodów mocno się różni. Zdecydowana większość dentystów, nawet ci prowadzący niewielkie, jednostanowiskowe gabinety, to tak naprawdę mikroprzedsiębiorcy, którzy – w odróżnieniu od lekarzy – nie pracują w lecznictwie ambulatoryjnym albo szpitalnym.

Dotychczasowy prezes NRL prof. Andrzej Matyja rozumiał tę odrębność i był bardzo przychylny pracom prowadzonym w Komisji Stomatologicznej pod przewodnictwem dr. Andrzeja Cisło. Jestem jednak przekonany, że tej przychylności nie zabraknie również nowemu prezesowi Łukaszowi Jankowskiemu. Można chyba powiedzieć, że jego wybór jest bardzo wyraźnym sygnałem, że mamy do czynienia z pewną „nową falą” w samorządzie lekarskim. Przez lata wspólnej pracy w warszawskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej wielokrotnie rozmawialiśmy o problemach, jakie toczą polską stomatologię, o wyzwaniach, jakie stoją przed stomatologami, więc jestem pewien, że w pracach nowej Naczelnej Rady Lekarskiej kwestie stomatologii znajdą odpowiednie miejsce.

Czy w takim kontekście – wyborów do Naczelnej Rady Lekarskiej i zmian, jakie zachodzą w samorządzie lekarskim – udział w zaplanowanych w połowie czerwca Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych nie będzie dla stomatologów tym bardziej cenny?

– Taką mamy nadzieję. Przed pandemią co roku w czerwcu spotykaliśmy się na Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych, które stały się pewnego rodzaju platformą spotkań, rozmów i dyskusji dla lekarzy dentystów, i to nie tylko z Mazowsza, ale z całej Polski. W okresie pandemii z oczywistych przyczyn Spotkania się nie odbywały się, ale teraz wracamy do ich tradycyjnej formuły stacjonarnej. Na pewno będzie to okazja, aby podyskutować o zmianach, jakie zachodzą w samorządzie lekarskim, spróbować wytyczyć drogę do wprowadzenia oczekiwanych przez środowisko zmian i sformułować najbardziej palące stomatologów problemy.

Ogromną wartością Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych jest to, że obok znakomitego grona wykładowców, są na nich obecni właśnie przedstawiciele samorządu lekarskiego, konsultanci krajowi poszczególnych dziedzin stomatologicznych, prezesi towarzystw naukowych, członkowie władz akademickich – a więc osoby, które na bieżąco biorą udział w pracach dotyczących np. nowych wytycznych dla stomatologów, przepisów prawa itp. O wszystkim tym uczestnicy Spotkań mogą dowiedzieć się z pierwszej ręki.

Trzeba jednak przyznać, że również program naukowy Spotkań robi wrażenie. Trudno było zgromadzić podczas jednego wydarzenia tak wielu znakomitych naukowców, lekarzy-praktyków i wykładowców?

– Z ogromną satysfakcją i radością mogą stwierdzić, że Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne cieszą się wielką życzliwością wśród znanych i cenionych w środowisku osób, więc nasze zaproszenia do współtworzenia części wykładowej spotykały się z bardzo pozytywnym odzewem. Dzięki temu mogliśmy stworzyć naprawdę bogaty program naukowy, składający się z kilku odrębnych sesji, m.in. periodontologicznej, stomatologii dziecięcej, implantologicznej, chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej. Chcieliśmy, aby każdy lekarz dentysta, który pojawi się w Serocku, choćby na jeden dzień, mógł go sobie zaplanować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami.

Wartością Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych jest to, że za udział w wykładach otrzymać można aż 25 punktów edukacyjnych. W ostatnim czasie ze względu na ograniczenia pandemiczne spełnianie obowiązku edukacyjnego przez lekarzy dentystów było utrudnione, więc to doskonała okazja, by uzupełnić swoją wiedzę o najbardziej aktualne doniesienia naukowe, wytyczne i wyniki badań.

Skoro już mowa o powrocie do normalności po pandemii, to z pewnością do udziału w Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych może również zachęcić wyjątkowa możliwość integracji.

– Jako organizatorzy Spotkań zawsze przykładaliśmy dużą wagę do tego, by – obok zdobywania wiedzy i rozmów o stomatologii – dawały możliwość rozmów i integracji w mniej formalnej atmosferze. W tym roku jest podobnie. Przygotowaliśmy dla uczestników rozmaite pakiety, dzięki którym można przyjechać do hotelu Narvil np. z rodziną, małżonkiem, dziećmi – w ciągu dnia wziąć udział w wykładach, a później spędzić czas z bliskimi. Nie zabraknie wieczornych atrakcji z muzyką na żywo i uroczystej kolacji. Niewiele jest w Polsce wydarzeń, które w tak płynny sposób łączą edukację, wymianę doświadczeń i branżową integrację.

Dziękuję za rozmowę!

Szczegółowy program Spotkań, plan wykładów oraz formularze zakupu biletów (w trzech pakietach) znaleźć można na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie [KLIKNIJ TUTAJ]. Zapraszamy!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mms 625x200 1
Wracają Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne Lekarz

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wracają Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne - jedno z najważniejszych w naszym kraju wydarzeń naukowych dla lekarzy dentystów. Tegoroczna konferencja odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w hotelu Narvil...

MSS 1
VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne za nami Lekarz

W ostatni weekend (16–18 czerwca) w Serocku miało miejsce jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w kalendarzu naszej branży: siódma edycja Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych. MSS to konferencja naukowa umożliwiająca zdobycie ...

MSS
Tak wyglądały Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2022 Lekarz

40 wykładów pogrupowanych w kilka sesji tematycznych, m.in. periodontologiczną, ortodontyczną, implantologiczną oraz stomatologii zachowawczej i dziecięcej, obecność konsultantów krajowych i wojewódzkich ds. poszczególnych dziedzin stomatologii, dzie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
MSS wykladowcy
Poznaj wykładowców Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych! Lekarz

W dniach 16-18 czerwca 2023 r. w hotelu Narvil w Serocku odbędą się VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – jedno z największych wydarzeń edukacyjno-integracyjnych dla lekarzy dentystów w Polsce. Organizatorzy przygotowują dla uczestników 40 wykł...

MSS artykul 1
VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne w czerwcu w Serocku Lekarz

W dniach 16-18 czerwca w hotelu Narvil w Serocku odbędą się VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – jedno z największych wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych dla lekarzy dentystów w Polsce. Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne (MSS) to jedno ...

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne
Tak przebiegały Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne 2023 Lekarz

40 wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów, możliwość dyskusji o sprawach związanych z sytuacją stomatologii w Polsce oraz realiach prowadzenia własnej praktyki, miejsce do wymiany doświadczeń zarówno medycznych, jak i biznesowych, nawiązywan...

choroby rzadkie
Ruszyła platforma online o chorobach rzadkich dla lekarzy i pacjentów Lekarz

Ministerstwo zdrowia uruchomiło nową stronę internetową dotyczącą chorób rzadkich – specjalistyczną wiedzę o diagnostyce i leczeniu chorób rzadkich znają tam zarówno medycy, jak i pacjenci. Platforma informacyjna „Choroby Rzadkie” powstała po to, a...