Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Uraz na placu zabaw: wyrwany górny siekacz u 12-letniego chłopca

Publikacja:
Uraz na placu zabaw: wyrwany górny siekacz u 12-letniego chłopca

Uraz na placu zabaw: wyrwany górny siekacz u 12-letniego chłopca

Brytyjski portal stomatologiczny DentalNursing.co.uk przytacza zdarzenie z udziałem dwunastolatka, który spędzając wolny czas na placu zabaw, stracił „jedynkę”. Dzięki interwencji stomatologa jest duża szansa, że ząb – odnaleziony z niewielkim opóźnieniem w piaskownicy – uda się uratować.

Dwunastoletni Denis-Cristian Bulancea spędzał czas z kolegami na placu zabaw w Beachfields na południowym-wschodzie Anglii. Problem pojawił się, gdy podczas zabawy chłopiec uderzył twarzą o zjeżdżalnię, a kontakt z mocującą ją śrubą skończył się dla nastolatka utratą zęba.

Udana interwencja stomatologa… 50 km od miejsca zdarzenia

Jama ustna chłopca niemal natychmiast wypełniła się krwią, dlatego Denis niezwłocznie pobiegł do pobliskiego lokalu popularnej sieci restauracji, w którym pracuje jego ojciec. W rozmowie z serwisem internetowym Kent Online Dumitru-Daniel Bulancea, ojciec Denisa, powiedział: – Personel restauracji oddzwonił do mnie, ponieważ w tym czasie realizowałem dostawę i pomógł mojemu synowi, dopóki nie przyjechałem. Jego koledzy wrócili na plac zbaw, aby odszukać ząb, który został wyrwany – i odnaleźli go w piasku.

Ojciec z synem pojechali na oddział ratunkowy Medway Hospital, ale żadnego z zatrudnionych tam lekarzy dentystów nie było już w pracy. Dumitru-Daniel nie miał innego wyboru, jak tylko jechać 30 mil dalej – do szpitala w Canterbury – po to, by jego synem na czas zajęli się stomatolodzy i uratowali utracony na placu zabaw ząb.

Po przeprowadzonym zabiegu Denis musiał przez kolejnych 10 dni przyjmować środki przeciwbólowe, a także nie mógł spożywać pokarmów stałych. Jednak, jak zapewnił przyjmujący nastolatka stomatolog, jest duża szansa, że ząb zostanie uratowany.

Lokalne władze zbadają sprawę

Rzecznik lokalnej rady powiedział dziennikarzowi Kent Online: – Nie mieliśmy jeszcze wglądu w raport z wypadku na placu zabaw, dlatego prosilibyśmy o kontakt świadków zdarzenia. Plac zabaw jest kontrolowany co tydzień przez wykwalifikowanych pracowników, raz na kwartał kontrolowany przez zewnętrznego inspektora, a także – co roku – sprawdzany przez inspektorów ubezpieczyciela. W ciągu trzech lat żadna z tych kontroli nie miała zastrzeżeń w kwestii bezpieczeństwa.

– Mieliśmy tylko jeden zgłoszony wypadek od czasu wprowadzenia modyfikacji na placu zabaw w 2019 roku, a późniejsze dochodzenie wykazało, że wynikało to z niewłaściwego użytkowania. Jest to popularny plac zabaw w parku dla rodzin, chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Ciężko pracujemy, aby mieć pewność, że nasze place są bezpieczne, ale podczas zabawy jest zawsze jakiś element ryzyka.

– Istota postępowania w uszkodzeniach urazowych zębów u dzieci pozostaje cały czas taka sama. Najważniejsze jest to, żeby nie nadinterpretować, ale dobrze zdiagnozować, bo to kluczowa sprawa i żeby nie wprowadzać zbędnego leczenia – mówi o urazach zębów u dzieci prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

T.H.

źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/news/playground-injury-childs-tooth-ripped-out-on-slide-1


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lidokaina
Lidokaina przyczyną zawału serca u 50-letniego pacjenta Lekarz

W opisie przypadku, który opublikowano na łamach „American Journal of the Medical Sciences”, wykazano, że znieczulenie miejscowe z zastosowaniem lidokainy wykonane przed leczeniem stomatologicznym wywołało skurcz tętnicy wieńcowej, co mogło być przyc...

kostniakomiesak1
Leczenie kostniakomięsaka żuchwy u 90-letniego pacjenta Lekarz

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak lub mięsak kościopochodny, to nowotwór złośliwy, w którym komórki rakowe wytwarzają macierz kostną lub silnie zmineralizowaną tkankę kostną. W kości szczęki lub żuchwy rozwija się około 6% wszystkich kostniakomięsa...

RTG
Journal of Endodontics: uraz zęba - RTG 2D czy CBCT? Lekarz

Z badania, które zostało opublikowane w pierwszych dniach stycznia wynika, że ocena skanów tomografii wiązki stożkowej (CBCT) może w istotnym stopniu wpływać na podejmowane przez lekarzy endodontów decyzje dotyczące planowania i leczenia urazów zębów...