Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Uporczywy katar – domowe sposoby na poradzenie sobie z nim

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Uporczywy katar – domowe sposoby na poradzenie sobie z nim

Uporczywy katar – domowe sposoby na poradzenie sobie z nim

Katar to nie tylko kwestia początków przeziębienia, chociaż większość z nas doświadcza go właśnie w ten sposób. Często jednak nie chcemy chodzić do apteki i brać leki, a szukamy raczej naturalnych i domowych sposobów na poradzenie sobie z tym stanem. Z czego zatem możemy skorzystać, gdy katar nie daje nam spokoju? Co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy na coś uczuleni?

1. Najlepszą obroną jest unik

2. Domowe sposoby na katar – kąpiel z olejkami eterycznymi

3. Domowe sposoby na katar – inhalacje

4. Domowe sposoby na katar – maści

5. A co z alergią?

Najlepszą obroną jest unik

Chociaż nie zawsze jest to możliwe, warto mieć na względzie, że najlepszym remedium na katar i przeziębienie jest po prostu unikanie sytuacji, które mogą do nich doprowadzić. Dotyczy to zarówno odpowiedniego ubierania się w chłodne i nieprzyjemne dni, jak i ogólnego stylu życia – jeżeli dbamy o sen, niski poziom stresu, ruch i poprawne odżywianie, nasz organizm jest silniejszy i sam będzie sobie radził z pierwszymi oznakami choroby. Czasem jednak nie mamy wpływu na to, czy deszcz złapie nas w połowie drogi do domu, albo po prostu będziemy mieć gorszy okres i złapiemy jakąś infekcję. Jak poradzić sobie z katarem w takiej sytuacji?

Domowe sposoby na katar – kąpiel z olejkami eterycznymi

Gdy czujemy, że „coś nas bierze”, pierwszą linią obrony może być po prostu bardzo ciepła i poniekąd też relaksująca kąpiel. W przypadku, gdy męczy nas katar, możemy wykąpać się w całości lub tylko wymoczyć nogi, najlepiej w wodzie wzbogaconej o dodatek olejku eterycznego. Dobrym wyborem będzie tutaj olejek sosnowy. Nie jest on jednak jedynym wartym uwagi, ponieważ równie dobrze sprawdzi się olejek eukaliptusowy, szczególnie jeżeli wetrzemy do w skórę na szyi i klatce piersiowej.

Domowe sposoby na katar – inhalacje

Innym, bardzo skutecznym sposobem na kater jest inhalacja. Już sama para wodna może znacząco poprawić nasz komfort oddychania, a gdy dodamy do niej trochę różności, pomoże nam także uporać się z przeziębieniem. Dobrym przykładam jest woda morska do nosa, która pomaga odblokować drogi oddechowe i czyni nasze życie w chorobie mniej uciążliwym. Dużą zaletą inhalacji jest fakt, że można je stosować przy praktycznie każdym rodzaju kaszlu, także u dzieci. W zależności od tego, jakich ziół, olejków lub innych substancji dodamy do wody, wdychanie ich oparów będzie miało nieco inny skutek. Przykładowo, rumianek zadziała przeciwzapalnie, tymianek – bakteriobójczo, a szałwia ułatwi pozbycie się wydzieliny z nosa.

Domowe sposoby na katar – maści

Jest to mniej popularny sposób, jednak również skuteczny, szczególnie jeżeli posmarujemy się na noc i damy organizmowi dostatecznie dużo czasu na odpoczynek. Maści kamforowe czy z dodatkiem eukaliptusa ułatwiają oddychanie, co pozwala nam szybciej zasnąć, a także działają rozgrzewająco, co w połączeniu ze szczelnym zawinięciem się w kołdrę umożliwi „wypocenie” początków przeziębienia.

A co z alergią?

W przypadku kataru alergicznego również możemy zastosować inhalację czy olejki eteryczne, aby poprawić tymczasowo swoje samopoczucie. Nie jesteśmy jednak w stanie w pełni rozwiązać tego problemu przy użyciu takich środków, ponieważ katar wywołany jest obecnością konkretnego alergenu. Najlepszym wyjściem więc jest po prostu wizyta u alergologa, wykonanie testów i dobranie leków pozwalających zablokować reakcję alergiczną. Nim do tego dojdzie możemy ratować się poprzez dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, usunięcie czynników, które nas uczulają (np. sierść zwierząt, kurz itp.) oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubezpieczenie grupowe - Dentonet.pl
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy - co daje? [poradnik] Asysta

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować. Zanim zd...

czy leczenie alergii jest bezpieczne w czasie pandemii - Dentonet.pl
Czy leczenie alergii na pewno jest bezpieczne w czasie pandemii? Pacjent

Koronawirus już zmienił i wciąż jeszcze zmienia przyzwyczajenia wielu Polaków. Stale pojawiają się nowe pytania, również te dotyczące stanu zdrowia. Coraz częściej odzywają się alergicy, dla których sezon wiosenny i letni jest cięższy – zazwyczaj jes...

ROZWIŃ WIĘCEJ
"Spokojnie. To tylko koronawirus". Webinar z psychologiem Lekarz

- Ludzie, którzy z nami pracują, należą do naszej drużyny. Takie spojrzenie na zespół niesie dwie korzyści. Pierwszą z nich jest uwypuklenie, że nasza – jako właścicieli biznesu – sytuacja dotyczy nas wszystkich. Zaprasza ludzi do wspólnego szukania ...

prywatne wizyty u dentysty - Dentonet.pl
1,47 mld zł miesięcznie na prywatne wizyty u stomatologów Lekarz

Średnio 557 zł wydało na zdrowie z własnej kieszeni polskie gospodarstwo domowe w ostatnim miesiącu. Tylko co trzecie gospodarstwo domowe nie korzystało w tym czasie z odpłatnej formy pomocy lekarskiej lub specjalistycznej. Na prywatne wizyty u denty...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres