Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Tylko u nas: szokujący pomysł Ministerstwa Zdrowia!!!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Tylko u nas: szokujący pomysł Ministerstwa Zdrowia!!!

Tylko u nas: szokujący pomysł Ministerstwa Zdrowia!!!

Ponad 40% naszych rodaków powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia nie posiada ani jednego własnego zęba. Bezzębność w grupie wiekowej 35–44 lat wynosi 4%. A biorąc pod uwagę fakt, że 99% dorosłych i 92% dzieci i młodzieży w Polsce choruje na próchnicę, za kilka lat wskaźnik bezzębności może jeszcze bardziej wzrosnąć.

– Już teraz wypadamy kiepsko na tle innych krajów Europy – stwierdza w wywiadzie dla DENTOnetu proszący o anonimowość wysoki urzędnik Ministerstwa Zdrowia – Prawdę mówiąc, wypadamy kiepsko nawet na tle Nigerii i Wietnamu. Tymczasem problem bezzębności narasta i jeśli rząd szybko nie znajdzie jakiegoś rozwiązania, za kilkanaście lat większość Polaków będzie miała problemy z gryzieniem. A wtedy to, co dzisiaj zaoszczędzimy na refundacji leczenia stomatologicznego, będziemy musieli wydać na refundację chorób związanych z układem trawiennym.

Przypomnijmy w tym miejscu, iż jedynie ekstrakcje są refundowane przez NFZ bez ograniczeń. Za inne świadczenia pacjent musi dopłacać z własnej kieszeni. Na przykład, leczenie kanałowe u osób dorosłych jest refundowane przez NFZ tylko w przypadku przednich zębów, zaś na bezpłatną państwową protezę możemy liczyć raz na 5 lat i to tylko wtedy, gdy brakuje nam w szczęce lub żuchwie 5–8 zębów.

– Ewa Kopacz jako lekarz doskonale zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji zdrowotnych związanych z utratą zębów – dodaje przedstawiciel Ministerstwa. – A jako premier ma szczerze dosyć złośliwych docinków, których nie szczędzą nam zachodnioeuropejskie media. Powiedzenie „szczerbaty jak Polak” coraz częściej pojawia się w zagranicznej prasie i mocno szkodzi naszemu krajowi wizerunkowo. Ta sytuacja jest dla polskiego rządu żenująca i wymaga podjęcia szybkich i stanowczych działań.

Kiepscy w profilaktyce, świetni w protetyce

Do poprawy stanu uzębienia Polaków miał się przyczynić powrót do szkół gabinetów stomatologicznych – tak przynajmniej zapowiadała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. Jednak nasze anonimowe źródło przyznaje, że pomysł prawdopodobnie nie doczeka się realizacji.

– Pani premier powiedziała, co powiedzieć musiała. Niestety, prawda jest taka, że nie stać nas na reaktywację szkolnych gabinetów i wyłożenie ponad 3 mld złotych. Rząd ma mnóstwo innych pilnych wydatków, chociażby zakup nowych okrętów podwodnych (za kwotę 7,5 mld – przyp. redakcji).

– Ewa Kopacz obiecała jednak, że znajdzie jakieś konstruktywne rozwiązanie zmniejszające liczbę osób z całkowitym bezzębiem. Tak powstał pomysł obowiązkowego funduszu protetycznego – wyjaśnia przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

– Uważamy, że jest to rewelacyjna idea, musimy ją tylko dopracować technicznie. Rząd chce w ramach NFZ założyć specjalny fundusz, do którego każdy z nas po ukończeniu 40. roku życia będzie odprowadzał 20 złotych miesięcznie. Po 25 latach oszczędzania uzbieramy w ten sposób kwotę, za którą będziemy mogli kupić na starość dobrej jakości protezę lub nawet wszczepić jeden, dwa implanty.

Czy Polacy zaakceptują nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia? – Myślę, że nasi rodacy z czasem zrozumieją, że jest to jedyne rozsądne wyjście z sytuacji – stwierdza rozmówca portalu DENTOnet. – Oczywiście, rząd zdaje sobie sprawę, że początkowo Polacy mogą nieufnie podchodzić do konieczności odprowadzania dodatkowej składki, uważając ją za nową formę podatku. Na pewno też część osób będzie się obawiać, że NFZ wydatkuje ich oszczędności niezgodnie z pierwotnymi założeniami. Mogę jednak z całą stanowczością zapewnić, że są to całkowicie bezpodstawne obawy.

Mamy nadzieję, że wypowiedź przedstawiciela Ministerstwa Zdrowie nie jest jedynie primaaprilisowym żartem i rząd naprawdę podejmie działania poprawiające stan uzębienia Polaków.

Przeczytaj również: Asystentki i higienistki pójdą w kamasze

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Możemy odejść od fotela, ale pacjenci nie przestali chorować [WYWIAD] Lekarz

- Stajemy pomiędzy wyborem. Możemy odejść od fotela i zostać w domu, chroniąc siebie, rodzinę, współpracowników, pośrednio pacjentów. Jednak z drugiej strony pacjenci nie przestali chorować. Czasami dzwonią do nas i mówią, że są w stanie głowę sobie ...

Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki - Dentonet.pl
Braki leków w aptekach wprowadzą chaos w służbie zdrowia? Lekarz

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia 16 lipca dyskutowano o sytuacji związanej z brakami leków w aptekach. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele ministerstwa zdrowia, samorządu aptekarskiego, przemysłu farmaceutycznego oraz związków pracod...

O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres