Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Trądzik, wypryski skórne i czyraczność. Jak pozbyć się tych problemów skórnych?

Publikacja:
Trądzik, wypryski skórne i czyraczność. Jak pozbyć się tych problemów skórnych?

Trądzik, wypryski skórne i czyraczność. Jak pozbyć się tych problemów skórnych?

Zmiany skórne to powszechny problem w Polsce i na świecie. Na 30. kongresie European Academy of Dermatology and Venerology przedstawiono badania, z których wynika, że prawie 200 mln dorosłych Europejczyków miała w ostatnim roku zaburzenia w obrębie skóry! 

Rany i wypryski, szczególnie w obrębie twarzy, mogą powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jeśli to Twoja kolejna próba znalezienia skutecznego sposobu na pozbycie się problemu, to świetnie, że się nie poddajesz! Najdroższe serum i zabiegi mogą przynieść ulgę, ale nie zawsze. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby uporać się z trądzikiem czy zmianą, wszak każdy jest inny. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć, czym jest maść ichtiolowa.

Na co pomaga maść ichtiolowa?

Substancja w tubce o nazwie „maść ichtiolowa” to lek wskazany w przypadku problemów skórnych. Ma on właściwości bakteriostatyczne i używa się go przy trądziku, wypryskach i czyraczności, ponieważ hamuje namnażanie się bakterii. Substancja czynna zawarta w preparacie działa przeciwbakteryjnie, ściągająco i ułatwia odchodzenie ropy. Stosowany miejscowo działa przeciwobrzękowo i rozgrzewająco.

Kiedy nie stosować maści ichtiolowej?

Leku nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę i otwarte rany. Maści nie powinny używać osoby, które są nadwrażliwe na substancję czynną lub inny składnik lepu. W przypadku ropnych zmian skórnych najlepiej skontaktować się z lekarzem, zanim użyjesz preparatu. 

Pamiętaj, że chcesz poprawić kondycję skóry, a nie sobie zaszkodzić. Dlatego, gdy po aplikacji leku poczujesz swędzenie lub zauważysz zmiany alergiczne, natychmiast przestań go stosować. Warto także skonsultować z lekarzem możliwość zastosowania leku u dzieci poniżej 12. roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. 

Jak stosować maść ichtiolową?

Lek przeznaczony jest do aplikacji zewnętrznej. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat nakłada się cienką warstwą na zmiany chorobowe. Maść ichtiolową zaleca się używać1-2 razy dziennie.

Na nałożoną maść można nakleić plaster. Przyspieszy to działanie leku, a przy okazji zabezpieczysz ubrania i pościel przed zabrudzeniem. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie umyć ręce po nałożeniu preparatu i zawsze chroń oczy.

Wpływ chorób skóry na codzienność

Na ciele mogą pojawić się zmiany wynikające ze stanu zapalnego, ciągłego, nieopanowanego badania, ale i ból psychiczny. To jak wyglądamy, jest częścią naszej tożsamości. Niestety ponad 90% osób z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą mówi, że przewlekła dermatoza znacznie pogarsza ich jakość życia.

Wiele osób obawia się stygmatyzacji i wykluczenia z kontaktów społecznych. W związku z tym zakrywamy twarz włosami, nosimy nadmiarowe ubrania, a latem, nawet w upalne dni, zakładamy długie spodnie i długi rękaw. Jeśli to wszystko negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, a takich osób jest dużo, to warto poszukać pomocy np. u psychologa.

Połączenie działań w obszarze fizycznym (leki) i psychicznym (specjalistyczne wsparcie) to szansa na przetrwanie trudniejszych chwil. Umożliwia to ograniczenie lub całkowite pozbycie się problemów skórnych. Warto więc walczyć o poprawę komfortu życia. Wielu osobom się to udaje. Ty też dasz radę!

Artykuł sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

znicz
1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli... Lekarz

W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele osób, których praca przyczyniła się do rozwoju nie tylko polskiej, ale i światowej stomatologii. W lutym br. zmarł dr hab. n. med. Paweł Piotrowski. Był wieloletnim kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Narządu...

e papierosy
E-papierosy: coraz więcej problemów związanych z jamą ustną Asysta

Podczas wykładu wygłoszonego w trakcie Yankee Dental Congress 2023 w Bostonie (USA) higienistka stomatologiczna Jamie Collins omówiła historię, trendy oraz statystyki dotyczące e-papierosów. Podkreśliła, że problem ten jest bardziej rozpowszechniony ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
znicz
1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli… Lekarz

W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele osób, których praca przyczyniła się do rozwoju nie tylko polskiej, ale i światowej stomatologii. W grudniu 2021 r. w wieku 74 lat zmarł dr n. med. Andrzej Baszkowski – lekarz dentysta, doktor nauk medycznych...

Wszystkich Swietych
Dzień Wszystkich Świętych – wspominamy tych, którzy odeszli... Lekarz

W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele osób, których praca przyczyniła się do rozwoju nie tylko polskiej, ale i światowej stomatologii. W listopadzie 2022 r. – kilka dni po ubiegłorocznym Święcie Zmarłych – w wypadku zginął dr n. med. Mariusz Dud...

tradzik torbielowaty
Trądzik torbielowaty – co to takiego? Pacjent

Trądzik – ta uciążliwa choroba skóry, która kojarzyć nam się może głównie z wiekiem młodzieńczym i okresem dojrzewania, jednak potrafi się ona pojawić w każdym wieku i sprawić, że nasza skóra nie będzie się prezentowała tak dobrze, jak byśmy tego chc...

bol zeba
W jaki sposób można się pozbyć bólu zęba? Pacjent

Bolący ząb to popularny problem, z którym najczęściej trzeba się zmierzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jednocześnie w wielu przypadkach od razu dochodzi do wystąpienia dużego bólu, który potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Si...