Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Technik dentystyczny nie może zastąpić stomatologa

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Technik dentystyczny nie może zastąpić stomatologa

Technik dentystyczny nie może zastąpić stomatologa

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Przewodnicząca Komisji Stomatologicznej dr Anna Lella skierowała 9 października w imieniu Komisji Stomatologicznej NRL pisma do Ministrów Zdrowia i Sprawiedliwości w związku z interpelacją poselską Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie uprawnień zawodowych techników dentystycznych.

W pismach wskazano m.in., że:

"świadczenia zdrowotne nie mogą być traktowane jako zwykły przedmiot na rynku usług, a kwestia uprawnień do ich wykonywania nie może być rozpatrywana przez pryzmat oszczędności ekonomicznej",

"stomatologia jest kompleksowym działem medycyny, a do udzielania świadczeń zdrowotnych z tego zakresu konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji",

"wykonywane przez techników dentystycznych wyroby nie stanowią wytworu artystycznego czy towaru konsumpcyjnego produkowanego na życzenie pacjenta, lecz są elementem ściśle zaplanowanego leczenia stomatologicznego"

oraz że

"nieporozumieniem jest bagatelizowanie udziału lekarza dentysty na etapie pobierania wycisków, ustalania zwarcia, przymiarki woskowej protezy i oddania gotowej pracy, bowiem wszystkie te czynności są ściśle związane z procesem leczniczym."

Pismo odnosi się także do obowiązujących przepisów prawnych (m.in. ustawy o wyrobach medycznych, która wdraża postanowienia dyrektywy unijnej), z których wynika, że technik dentystyczny nie może samodzielnie decydować o wykonaniu wyrobu potrzebnego w leczeniu protetycznym.

Ponadto dr Lella w liście przypomniała, że „Naczelna Izba Lekarska i KS NRL od początku szczegółowo zajmuje się ciągnącymi się od kilku już lat pracami legislacyjnymi nad ustawą o niektórych zawodach medycznych, która ma regulować zasady wykonywania i uprawnienia zawodowe m. in. techników dentystycznych.

Na żadnym etapie prac i w żadnym z kilku projektów, jakie się ukazały, a nawet były kierowane do Sejmu, nie były planowane i nie pojawiały się propozycje poszerzenia uprawnień zawodowych techników dentystycznych. Takich propozycji nie zawierały także projekty opracowywane w Ministerstwie Zdrowia w czasach, gdy rządy sprawowało Prawo i Sprawiedliwość".

W liście czytamy także, iż informację o interpelacji z prośbą o poparcie stanowiska i argumentacji samorządu dr Anna Lella skierowała również do prof. Stanisława Majewskiego z Krakowa, Konsultanta Krajowego w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Kwestia poszerzenia uprawnień zawodowych techników dentystycznych pojawia się coraz częściej nie tylko w Polsce.

Z tego względu, o czym dr Lella informowała podczas ostatniego posiedzenia KS NRL, z inicjatywy NIL Europejska Organizacja Regionalna Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI) przyjęła 30 sierpnia br. stanowisko sprzeciwiające się przyznawaniu technikom dentystycznym prawa do prowadzenia niezależnej praktyki zawodowej obejmującej bezpośrednie udzielanie opieki pacjentom bez nadzoru ze strony lekarza.

Stanowisko to jest potwierdzeniem, że lekarze stomatolodzy w całej Europie są przeciwni poszerzaniu uprawnień techników i popierają to odpowiednimi argumentami.

Dr Lella podkreśliła, że nie jest to kwestia natury finansowej, lecz bezpośrednio wiąże się z jakością i właściwym przebiegiem leczenia, czyli bezpieczeństwem pacjenta.

Kończąc list skierowany do członków Komisji Stomatologicznych NRL oraz Przewodniczących Komisji Stomatologicznych ORL dr Anna Lella zaapelowała także o wzmożenie aktywności członków KS NRL w tym zakresie w swoich regionach (szczególnie w Toruniu, skąd pochodzi poseł Girzyński).

 

źródło: NIL

 

Przeczytaj również:

Kto to Panu, panie pośle napisał?

Stanowisko-ERO-FDI w sprawie roli technikow dentystycznych w udzielaniu opieki stomatologicznej (pdf)

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dystans - Dentonet.pl
"Ograniczajmy spotkania – każdy może być zakażony" Lekarz

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzenian...

COVID-19 - Dentonet.pl
Wentylacja pomieszczeń może chronić przed koronawirusem Lekarz

Eksperci twierdzą, że zapewnienie w okresie jesienno-zimowym odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach może być bardzo istotne w ochronie przed koronawirusem – informuje PAP powołując się na BBC News. Jak podkreślono w artykule PAP, jak dotąd w kont...

Dentonet - rodzaje znieczuleń u dentysty
Czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o zakażenie? Lekarz

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innych sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawł...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wortman - Dentonet.pl
Kanada: Technik dentystyczny zabił co najmniej 18 osób Lekarz

W zbrodni, która w ostatni weekend wstrząsnęła Kanadą, sprawca uśmiercił przynajmniej 18 osób. Ostatnim aktem tragedii była obława zakończona śmiercią zabójcy – Gabriela Wortmana. Sprawca był technikiem dentystycznym. Dramat rozpoczął się w sobotni ...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
RODO nie może być przeszkodą w walce z koronawirusem Lekarz

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował w komunikacie, że – zgodnie z przyjętą kilkanaście dni temu specustawą ws. walki z koronawirusem – przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres