Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szlakiem bakterii: od niewielkiej zmiany do zapalenia okostnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szlakiem bakterii: od niewielkiej zmiany do zapalenia okostnej

Szlakiem bakterii: od niewielkiej zmiany do zapalenia okostnej

Główną przyczyną próchnicy – prowadzącej z kolei do zapalenia miazgi wypełniającej  komorę i kanały zęba – są bakterie bytujące w obrębie jamie ustnej. Do najbardziej "próchnicotwórczych" patogenów zalicza się gatunki Streptococcus mutans, Streptococcus gordonii i Fusobacterium nucleatum, w mniejszym stopniu – Lactobacillus spp. i Actinomyces spp. W sprzyjających warunkach bakterie te przyczepiają się do szkliwa i rozpoczynają swoje niszczycielskie działanie – podczas procesu metabolizowania cukrów zaczynają wytwarzać kwasy organiczne, które stopniowo uszkadzają szkliwo. Zjawisko to nazywamy demineralizacją.

Etap pierwszy – atak na twarde tkanki zęba
Pokrywające koronę zęba szkliwo jest niemal w całości zbudowane z nieodnawialnych składników nieorganicznych, a dokładnie – z kryształów hydroksyapatytu. Pomiędzy kryształami znajdują się pory – mikroskopijne przestrzenie wypełnione składnikami organicznymi oraz wodą (stanowiącą 2-4% szkliwa). Pod wpływem kwasów kryształy ulegają rozpuszczeniu, natomiast pory stają się znacznie większe. W ten oto sposób powstają otwarte wrota prowadzące w głąb zęba, którymi podążają różne szczepy bakterii.
Po przełamaniu pierwszej linii obrony (szkliwa) drobnoustroje docierają do zębiny – twardej tkanki budującej wewnętrzną strukturę zęba. Niestety, zębina jest o wiele mniej wytrzymała niż szkliwo, co wynika z jej odmiennej budowy (aż 30% tej tkanki tworzą składniki nieorganiczne, a tylko 70 – kryształy hydroksyapatytów). Ponadto przez całą grubość zębiny –  od jamy zęba do granicy ze szkliwem – przebiegają  kanaliki zębinowe. To właśnie nimi bakterie przedostają się do miazgi i  wywołują jej stan zapalny.
 

Etap drugi – kolonizacja wnętrza zęba
Jak wiemy, miazga to delikatna, galaretowata tkanka szczelnie wypełniająca komorę zęba i kanały korzeniowe. Objętościowo jest jej niewiele, jest jednak wyjątkowo bogato unerwiona i unaczyniona. Miazga pełni w zębie przede wszystkim funkcję odżywczo-czuciową – poprzez sieć naczyń krwionośnych dostarcza tlen i różne substancje do zębiny oraz reaguje bólem na szkodliwy wpływ czynników bakteryjnych, termicznych, mechanicznych i chemicznych.
Dla bakterii miazga stanowi idealną pożywkę. W zainfekowanej drobnoustrojami tkance najpierw powstają ogniska martwicy spowodowane zamknięciem świateł naczyń krwionośnych. W dalszej kolejności – pod wpływem działania bakterii beztlenowych – dochodzi do gnilnego rozpadu miazgi, czyli do powstania zgorzeli. Składające się na miazgę białka, węglowodany oraz ciała tłuszczowe podlegają różnym procesom chemicznym, w wyniku których tworzy się brunatnozielona, cuchnąca masa zgorzelinowa, szczelnie wypełniająca komorę i kanały korzeniowe.
 

Etap trzeci –  wędrówka poza korzeń
W kolejnym etapie bakterie z martwej miazgi przedostają się przez otwór w wierzchołku korzenia, powodując stan zapalny kości oraz tkanek miękkich. Efektem ich działania może być zakażenie tkanek okołozębowych, zniszczenie kości wokół korzenia zęba, zapalenie okostnej, powstanie ropni, przetok, ziarniaków i torbieli. W niektórych przypadkach bakterie zgorzeli przedostają się do krwioobiegu i infekują tak odległe narządy, jak nerki, serce, mózg i stawy.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

bakterie z jamy ustnej - Dentonet.pl
Dobroczynne bakterie zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy? Lekarz

Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej zdrowego człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę. Badania wykazały, że doustne przyjmowanie tych bakterii zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i ogranicza ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bakterie z jamy ustnej - Dentonet.pl
Bakterie z jamy ustnej związane z występowaniem zatorów? Lekarz

Do bardzo ciekawych wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Tampere w Finlandii. Twierdzą oni, że bakterie z rodziny Streptococcus viridans bytujące w jamie ustnej są związane z występowaniem zatorów.Streptococcus viridans to rodzina paciorkowców ziel...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres