Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie

Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, duża część respondentów uważa, że mobilne gabinety dentystyczne mogą zapewnić zabiegi profilaktyczne i kontrolne na podobnym, a nawet wyższym poziomie niż praktyki stacjonarne. Jednak, zdaniem większości ankietowanych, nie dotyczy to bardziej złożonych procedur, takich jak zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

DentaVox to agencja specjalizująca się w badaniu opinii na temat rynku stomatologicznego. Nowa ankieta pojawia się na stronie internetowej serwisu każdego dnia. Ze względu na stosowany system symbolicznej odpłatności za udział w ankiecie (wprowadzona „waluta” – dentacoin) analitykom serwisu udaje się pozyskać bardzo wielu uczestników badań, pochodzących z niemal każdego zakątka świata.

W omawianym badaniu pod lupę wzięto stomatologię mobilną, która – choć zwykle w bardzo ograniczonym zakresie – istnieje w wielu państwach. Zdaniem aż 88% respondentów „stomatologia na kółkach”, docierająca tam, gdzie zwykle trudno o dentystę, jest rozwiązaniem jak najbardziej pożądanym.

Zdaniem uczestników badania istnieje wyraźna potrzeba funkcjonowania „stomatologii na kółkach”. Powodem są trudności w dostępie do opieki dentystycznej w całych państwach lub poszczególnych regionach. Konieczność dotarcia do pacjenta dotyczy jednak nie tylko oddalonych miejscowości, ale i całych grup docelowych, takich jak seniorzy przebywający w domach opieki, osoby o niskich dochodach lub grupy pozostające poza marginesem społeczeństwa.

Ankietowani mają odmienne zdanie na temat tego, czy gabinet mobilny zapewnia opiekę tej samej lub wyższej jakości, niż stacjonarna praktyka. Odpowiedzi twierdzące przeważają w zakresie edukacji zdrowotnej (68%), kontroli stanu jamy ustnej (62%) oraz leczenia zachowawczego (59%). Najmniej pozytywnych ocen – 39% – dotyczy leczenia przypadków nagłych (ból, stan zapalny) w „gabinecie na kółkach”.

Jednak 67% respondentów jest przekonanych, że zabiegi chirurgiczne w „gabinetach na kółkach” nie będą nigdy wykonywane tak skutecznie, jak w klasycznych praktykach. Zdaniem uczestników także zaawansowane obrazowanie, np. tomografia CBCT (45%), leczenie kanałowe (37%) oraz zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej (31%) nie będą na takim poziomie, jak w standardowych klinikach.

Najmniej entuzjastycznych ocen dotyczy jakości usług stomatologicznych – tylko 11% ankietowanych jest przekonanych, że jest ona wyższa w mobilnych gabinetach, podczas gdy 44% stawia na placówki stacjonarne, 43% uważa, że jest zbliżona, a 1%, że niewystarczająca – tak w mobilnych, jak i niemobilnych gabinetach.

„Stomatologia na kółkach” została natomiast najlepiej oceniona w kategorii „satysfakcja pacjenta”. Takie zdanie wyraża aż 55% respondentów, podczas gdy na tradycyjne gabinety wskazuje mniej niż co trzeci ankietowany (30%).

T.H., żródło: dentavox.dentacoin.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ubezpieczenie dentystyczne - Dentonet.pl
Połowa Amerykanów 65+ bez ubezpieczenia dentystycznego Lekarz

Zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią dobrostanu osób w każdym wieku. Jednak seniorzy często mają szczególnie duże potrzeby w zakresie zdrowia jamy ustnej, a przy tym bariery w dostępie do opieki dentystycznej. W USA poważnym problemem społeczn...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Dentyści boją się koronawirusa i utraty możliwości pracy Lekarz

Jeden z bloków tematycznych przeprowadzonej przez NRL wśród lekarzy dentystów ankiety dotyczył ogólnego stanu podmiotów leczniczych w stomatologii w dobie koronawirusa. Jak się okazuje, największym problemem dla ankietowanych jest zagrożenie zdrowia ...

tarcza antykryzysowa - Dentonet.pl
Skuteczność tarczy antykryzysowej według lekarzy dentystów Lekarz

W przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL wśród lekarzy dentystów ankiecie jeden z bloków tematycznych pytań dotyczył skuteczności tarczy antykryzysowej w zakresie praktyki stomatologicznej. Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentysta - Dentonet.pl
COVID-19 w stomatologii – opublikowano wyniki ankiety Lekarz

Od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadziła wśród lekarzy dentystów badanie ankietowe, mające na celu zbadanie m.in. odczuć i obaw związanych z pandemią koronawirusa. Znane są już wyniki ankiety. Jak czytamy w przygotowanym p...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres