Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Skuteczność tarczy antykryzysowej według lekarzy dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skuteczność tarczy antykryzysowej według lekarzy dentystów

Skuteczność tarczy antykryzysowej według lekarzy dentystów

W przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL wśród lekarzy dentystów ankiecie jeden z bloków tematycznych pytań dotyczył skuteczności tarczy antykryzysowej w zakresie praktyki stomatologicznej.

Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadziła wśród lekarzy dentystów badanie ankietowe, mające na celu zbadanie m.in. odczuć i obaw związanych z pandemią koronawirusa. W ankiecie wzięło udział 1338 osób. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jeden z bloków tematycznych pytań dotyczył skuteczności tarczy antykryzysowej w zakresie praktyki stomatologicznej. Dentystów poproszono m.in. o wskazanie, czy mają plany redukcji zatrudnienia po ustaniu wsparcia tarczy antykryzysowej. – Do analizy użyto odpowiedzi od tych respondentów, którzy wskazali, że kogokolwiek zatrudniają. Była to grupa 740 respondentów. W tej grupie zaledwie 192 osoby wskazały, iż zatrudniają innych lekarzy. Spośród tych 192 respondentów zaledwie 11 (6%) rozważa zwolnienia wśród kadry lekarskiej. Spośród respondentów zatrudniających i lekarzy i personel pomocniczy (740) odpowiedzi na temat ewentualnej redukcji zatrudnienia udzielił 653 osoby. Redukcję zatrudnienia planuje zaledwie 46 respondentów – poinformowano.

Tarcza antykryzysowa – z jakich form wsparcia korzystali dentyści?

W ankiecie zapytano, w jaki sposób lekarze dentyści korzystają ze wsparcia oferowanego przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Każdy respondent mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Najwięcej wskazań dotyczyło zwolnień ze składek ZUS, a następnie mikropożyczek. – Stosunkowo dużo ankietowanych wskazało, że wystąpiło o przyznanie świadczenia postojowego. 61 ankietowanych wskazało, że nie korzystało z żadnej (z zamkniętego katalogu) formy wsparcia oferowanej w ramach tarczy antykryzysowej, co może wskazywać, że albo nie ubiegali się o nie, albo skorzystali z innej, nieskatalogowanej niniejszym badaniem formy wsparcia – podkreślono w opracowaniu.

Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej – jakie problemy napotkali dentyści?

Komisja stomatologiczna NRL chciała poznać problemy, jakie napotykali stomatolodzy przy ubieganiu się o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. – Wiele wskazań naszych respondentów obrazuje, że nie mieli oni znaczących problemów podczas ubiegania się o wsparcie (40%). Natomiast znacząca liczba wskazań wskazała problemy z otrzymaniem wsparcia (55%), w tym jedno z największych utrudnień to zawiłość reguł przyznawania wsparcia (22%). 19% wskazań to czas całej procedury przyznawania wsparcia jako nadmiernie długi, 10% wskazań odnosiło się do zbyt późnego pozyskania informacji o możliwości wsparcia, a jednie 4% wskazań dotyczyło odmowy przyznania subwencji PFR – poinformowano.

Część respondentów wskazała inne niż wymienione w ankiecie problemy napotkane podczas ubiegania się o pomoc: ciągłe zmiany formularzy, brak informacji czy nawet dezinformacja (różne opinie na jeden temat w zależności od urzędnika udzielającego porady), niejasne limity spadku dochodów i grupy przedsiębiorców, do których pomoc jest adresowana, mozolność i zawiłość wypełniania druków, brak wsparcia dla spółki jawnej, trudności w kontakcie z urzędem, niejasności przy precyzowaniu zasad przyznawania niektórych świadczeń, opieszałość władz miasta, brak wsparcia ze strony biura księgowego, nadmierna biurokracja, nieprecyzyjne definicje itp.

Lekarz prowadzący i opiekun pacjenta – to nowe stanowiska, które coraz częściej pojawiają się w praktykach stomatologicznych w Polsce. Czym zajmują się osoby na tych stanowiskach? Kim są? Odpowiada w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.

AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentyści dobrze radzą sobie z e-dokumentacją Lekarz

Lekarze dentyści dobrze poradzili sobie z wdrożeniem e-dokumentacji medycznej w swoich gabinetach – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadził...

choroby zawodowe dentystów - Dentonet.pl
Konieczny szerszy katalog chorób zawodowych dentystów Lekarz

Lekarze dentyści uważają za zasadne rozszerzenie katalogu chorób zawodowych m.in. o schorzenia kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz choroby oczu – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych informacji ze świata stomatologii z ostatnich dni! Zdaniem posłanki Katarzyny Osos, wielu szkolnym gabinetom stomatologicznym, z takim trudem tworzonych przez samorządy, szkoły i lekarzy dentys...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Dentyści boją się koronawirusa i utraty możliwości pracy Lekarz

Jeden z bloków tematycznych przeprowadzonej przez NRL wśród lekarzy dentystów ankiety dotyczył ogólnego stanu podmiotów leczniczych w stomatologii w dobie koronawirusa. Jak się okazuje, największym problemem dla ankietowanych jest zagrożenie zdrowia ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres