Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Skaner wewnątrzustny 3D – najlepsze modele na rynku (RANKING)

Publikacja:
Skaner wewnątrzustny 3D – najlepsze modele na rynku (RANKING)

Skaner wewnątrzustny 3D – najlepsze modele na rynku (RANKING)

Skaner wewnątrzustny 3D to jedno z podstawowych urządzeń cyfrowych, na zakup którego decyduje się coraz więcej lekarzy dentystów – zarówno ogólnie praktykujących, jak i specjalistów np. z zakresu ortodoncji, protetyki czy implantologii. Jednak jak spośród dostępnych na rynku modeli skanerów wewnątrzustnych wybrać ten najlepiej dopasowany do specyfiki pracy danego lekarza? Przedstawiamy krótki przegląd skanerów wewnątrzustnych 3D i ich najważniejsze cechy!

Stomatologia cyfrowa to jeden z najprężniej rozwijających się działów stomatologii – lekarze dentyści coraz częściej zdają sobie sprawę, że bez innowacyjnych rozwiązań cyfrowych trudno jest nadążać za współczesnymi trendami oraz oczekiwaniami pacjentów. Wśród wielu innowacyjnych urządzeń cyfrowych, które pozwalają przenieść praktykę na wyższy poziom organizacji i jakości pracy, podstawą jest skaner wewnątrzustny 3D.

Czym jest skaner wewnątrzustny i jakie są korzyści z jego stosowania dla pacjenta?

Skaner wewnątrzustny 3D to rewolucja w dziedzinie stomatologii – to innowacyjne urządzenie, które pozwala w kilkadziesiąt sekund uzyskać bardzo precyzyjne obrazy struktur anatomicznych jamy ustnej. Urządzenie wykonuje tysiące zdjęć tkanek na sekundę, następnie są one analizowane przez oprogramowanie i przekształcane na trójwymiarowe, niezwykle precyzyjne obrazy zębów, dziąseł i tkanek przyzębia, tkanek miękkich, kości, tkanek języka, błon śluzowych i innych struktur w jamie ustnej.

Dzięki skanerowi wewnątrzustnemu do pobrania wycisków nie jest już konieczne stosowanie tradycyjnych łyżek wyciskowych ani masy wyciskowej – skan jamy ustnej to tzw. cyfrowy wycisk, który jest niezbędny m.in. w planowaniu leczenia zachowawczego, protetycznego czy implantologicznego. Skaner wewnątrzustny pozwala więc poprawić komfort pacjenta podczas diagnostyki i skraca jej czas.

Więcej niż cyfrowe projektowanie uśmiechu – jaki jest cel stosowania przez stomatologa skanera wewnątrzustnego?

Stosowanie skanera wewnątrzustnego niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko z punktu widzenia pacjentów, ale także lekarzy stomatologów.

•  Skaner wewnątrzustny to urządzenie niezbędne zarówno w kompleksowym, wielospecjalistycznym cyfrowym projektowaniu uśmiechu metodą Digital Smile Design (DSD), jak i w terapii zachowawczej, odtwórczej czy ortodontycznej.

•  Wyjątkowo precyzyjne obrazy uzyskiwane podczas skanowania jamy ustnej 3D pozwalają sprawnie zdiagnozować pacjenta, zaplanować kompleksowo jego terapię oraz kontrolować efekty wykonanego leczenia.

•  Praca ze skanerem wewnątrzustnym to dla lekarza oszczędność czasu – wykonanie skanu trwa kilkadziesiąt sekund, a obraz jest od razu widoczny na monitorze.

•  Uzyskiwane dzięki skanerowi wewnątrzustnemu obrazy 3D w postaci cyfrowej można zdalnie konsultować ze specjalistami z danych dziedzin stomatologii – bez konieczności kierowania pacjentów na konsultacje osobiste.

•  Skaner wewnątrzustny to urządzenie pozwalające dbać o środowisko – skanowanie cyfrowe pozwala ograniczyć zużycie silikonowej masy wyciskowej i gipsu, a także zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów.

Jak zbudowane są skanery wewnątrzustne?

Choć skaner wewnątrzustny 3D to urządzenie zaawansowane technologicznie, cechuje się dość prostą budową i kompaktowymi wymiarami, co jest ważne w przypadku gabinetów o niewielkiej powierzchni. Głównym elementem skanera jest podłużna głowica o lekko zaokrąglonym kształcie – to ją umieszcza się w jamie ustnej pacjenta i przesuwa po kolejnych obszarach, aby uzyskać dokładny obraz struktur anatomicznych. Głowica wyposażona jest w zdejmowane, wymienne końcówki, które można sterylizować w autoklawie – w zależności od modelu, końcówkę można sterylizować około 100 razy.

Również w zależności od zastosowanego przez producenta systemu, głowica skanera może być kompatybilna np. ze znajdującą się w zestawie konsolą, tabletem albo bezpośrednio ze znajdującym się w gabinecie komputerem (po wgraniu do niego odpowiedniego oprogramowania).

Jaki konkretnie model skanera wewnątrzustnego wybrać? Oto przegląd najważniejszych cech siedmiu dostępnych na polskim rynku modeli!

Skaner wewnątrzustny 3Shape TRIOS 

Skaner wewnątrzustny 3Shape TRIOS to nowoczesne urządzenie do pobierania wycisków cyfrowych, które zwiększa komfort pacjentów podczas diagnostyki i planowania leczenia, a także pozwala oszczędzać czas lekarza i pacjenta.

Skaner 3Shape TRIOS jest urządzeniem bezprzewodowym. Wyposażony w inteligentną technologię skanowania umożliwia wykonanie skanu pełnego łuku żuchwy nawet w 11 sekund, przeprowadzając także pomiar koloru zębów pacjenta. Posiada funkcję wykonywania zdjęć HD oraz funkcję kamery wewnątrzustnej. Skaner pracuje w systemie otwartym posiadając opcję eksportowania plików STL, umożliwia rejestrację dynamicznej artykulacji, a zastosowanie nowej generacji końcówek instant-heat pozwala na oszczędzenie do 30% żywotności baterii.

Ważną cechą skanera 3Shape TRIOS jest to, że wybierając oprogramowanie można dopasować je zarówno do indywidualnych potrzeb lekarza, jak i jego budżetu. I tak np. TRIOS Design Studio przeznaczone jest dla specjalistów protetyki – pozwala na projektowanie i produkcję pracy protetycznej w trakcie jednej wizyty, Trios Smile Design pozwala na szybkie wykonanie wizualizacji uśmiechu pacjenta na podstawie jego zdjęcia, a Trios Treatment Simulator – na wizualizację efektów leczenia ortodontycznego.

Skaner Carestream CS 3600 

Cyfrowy wycisk najwyższej jakości pozwala uzyskać skaner Carestram CS 3600. Znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce oraz planowaniu leczenia protetycznego, ortodontycznego i implantologicznego. Zastosowana w nim technika filmowa (ciągła) skanowania umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych modeli 3D.

Wersja 3D CS 3600 pracuje w systemie otwartym, dzięki czemu można szybko eksportować pliki STL do dowolnej pracowni protetycznej, a dzięki opcji łączenia skanów lekarz ma możliwość szybkiego uzupełniania na skanie brakujących elementów.

System Carestream CS 3600 zawiera skaner wewnątrzustny, nadające się do sterylizacji ergonomiczne końcówki w dwóch kształtach, pełne oprogramowanie z dedykowanymi opcjami dla protetyki, ortodoncji i implantologii, oprogramowanie sieciowe z możliwością zainstalowania na dowolnej liczbie stanowisk, a użytkownik może liczyć również na szkolenia i wsparcie techniczne.

Skaner wewnątrzustny Dexis IS 3800

Skaner wewnątrzustny Dexis IS 3800 jest polecany do gabinetów ogólnych, jak również specjalistycznych gabinetów protetycznych, implantologicznych i ortodontycznych. Wyróżnia się niewielką wagą – jest ultralekki, waży zaledwie 240 g i ma kompaktowy kształt, dzięki czemu idealnie mieści się w dłoni. Wyposażono go w trzy różne rodzaje końcówek – każda z nich może być sterylizowana w autoklawie do 110 razy, co ogranicza koszty związane z eksploatacją.

Skaner wewnątrzustny Dexis IS 3800 posiada pole widzenia zwiększone do wymiarów 16×14 mm i głębię ostrości 21 mm, co pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych, szczegółowych obrazów nawet przestrzeni poddziąsłowych i międzyzębowych. W zależności od wydajności pracy znajdującego się w gabinecie komputera, skaner wykonuje skan pojedynczego łuku nawet w 25 sekund.

Skaner wyposażony jest w czujnik umożliwiający orientowanie modelu cyfrowego na ekranie poprzez obracanie skanera, funkcję naśladowania ruchów dłoni oraz łączność bezprzewodową Wi-Fi, pozwalającą uzyskać stabilną i wydajną transmisję danych.

Skaner wewnątrzustny Dexis IS 3600 

Bardzo podobnymi parametrami cechuje się wcześniejszy model tego skanera – Dexis IS 3600. Podobnie jak jego następca pracuje z wykorzystaniem techniki ciągłego skanowania, umożliwia eksportowanie plików STL do dowolnej pracowni, posiada inteligentny system łączenia skanów i jest wyposażony w szeroką gamę programów dla implantologii, ortodoncji oraz protetyki. Jest to podstawowy model skanera wewnątrzustnego, polecany lekarzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze stomatologią cyfrową.

Skaner iTero Element Flex Resto Foundation

Skaner iTero Element Flex Resto Foundation docenią dentyści posiadający kilka gabinetów lub pracujący w różnych miejscach, gdzie diagnozują i leczą pacjentów. Urządzenie składa się bowiem z głowicy skanującej z własną walizką transportową o kompaktowych wymiarach, co pozwala wygodnie przenosić je z pomieszczenia do pomieszczenia, a nawet z gabinetu do gabinetu. Daje to lekarzowi wyjątkową swobodę świadczenia profesjonalnej opieki wszędzie tam, gdzie chce.

Parametry techniczne urządzenia są właściwie takie same, jak innych skanerów z serii iTero Element Plus. Jest ono wyposażone w moduł umożliwiający wykonywanie zarówno szybkich skanów diagnostycznych, jak i precyzyjnych, specjalistycznych skanów protetycznych. Dodatkowe oprogramowanie pozwala zwizualizować pacjentowi przebieg leczenia, np. to, jak będą przemieszczały się jego zęby podczas terapii ortodontycznej.

Podobnie jak inne skanery iTero, również iTero Element Flex Resto Foundation pracuje w otwartym standardzie STL – pliki można eksportować z konta iTero w chmurze lub przesyłać bezpośrednio do współpracującej pracowni.

Skaner Medit i700

Skaner wewnątrzustny Medit i700 to podstawowy model, który pozwala na otrzymanie wycisku cyfrowego w sposób komfortowy dla pacjenta – bez użycia masy i łyżki wyciskowej. Uzyskane dzięki pracy urządzenia skany można wykorzystywać m.in. w tworzeniu koron i mostów protetycznych, w planowaniu leczenia ortodontycznego (zarówno tradycyjnego, jak i alignerowego), w projektowaniu uzupełnień protetycznych opartych na implantach, protez częściowych i całkowitych, szyn relaksacyjnych do leczenia bezdechu sennego i innych.

Skaner Medit i700 jest wyposażony we w pełni otwarte oprogramowanie Medit Link, umożliwiające import plików STL, PLY i OBJ do każdego rodzaju przepływu pracy z dowolnym oprogramowaniem. Urządzenie można podłączyć do komputera za pomocą tylko jednego zasilacza, bez dodatkowego wzmacniacza oraz adaptera. Dostępna jest także wersja bezprzewodowa.

Skaner wewnątrzustny Medit i700 wyposażony jest w obracaną o 180° końcówkę. Zapewnia precyzyjne skanowanie na głębokości nawet do 21 mm, a czas skanowania pełnego łuku wynosi 31 sekund.

Skaner wewnątrzustny Shining 3D Aoralscan 3

Skaner wewnątrzustny Shining 3D Aoralscan 3 to ultraszybki skaner przeznaczony zarówno dla lekarzy dentystów, jak i techników dentystycznych, wymagających wyjątkowo precyzyjnych danych do projektowania koron protetycznych, mostów, protez częściowych i całkowitych oraz innych elementów protetycznych. Znajduje również zastosowanie w planowaniu leczenia zachowawczego, ortodontycznego i implantologicznego.

Wykorzystywana w pracy skanera technologia 3D w połączeniu z technologią światła strukturalnego sprawiają, że z ogromną dokładnością rejestruje on wszystkie tkanki jamy ustnej. W ten sposób uzyskać można precyzyjny obraz 3D nie tylko zębów, ale także dziąseł i tkanek przyzębia, kości, błony śluzowej i innych struktur anatomicznych.

Skaner wewnątrzustny Shining 3D Aoralscan 3 ma bardzo ergonomiczną konstrukcję, jest lekki i wygodny w obsłudze, można go łatwo przenosić. Jego ważną cechą jest także pełna integracja z innymi urządzeniami Shining 3D, np. drukarką 3D – dzięki temu można szybko i wygodnie tworzyć precyzyjne, dopasowane do potrzeb pacjenta elementy protetyczne.

* Ważne! Wymienione w powyższym rankingu urządzenia to najpopularniejsze modele skanerów stomatologicznych wewnątrzustnych. Ich kolejność w rankingu jest alfabetyczna.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

iTero Lumina
Align Technology wprowadza nowy skaner wewnątrzustny iTero Lumina Lekarz

Firma Align Technology – wiodący światowy producent urządzeń medycznych, który projektuje, produkuje i sprzedaje system przezroczystych nakładek Invisalign®, skanery wewnątrzustne iTero™ oraz oprogramowanie exocad™ CAD/CAM wykorzystywane w cyfrowej o...

iTero ElementTM 5D grafika artykul v4logo
Skaner wewnątrzustny iTero – jedno urządzenie, wiele zastosowań Lekarz

Praca lekarza stomatologa nie byłaby możliwa bez odpowiedniej aparatury, instrumentarium i materiałów. Pomijając profesjonalizm każdego praktyka, jego wiedzę i doświadczenie zawodowe, jakość oraz możliwości stosowanej w gabinecie aparatury mają bezpo...

rekrutacja na studia
Najlepsze studia stomatologiczne? Na Uniwersytecie Jagiellońskim Lekarz

Według najnowszego rankingu „Perspektyw”, najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechniką Warszawską, na czwartym miejscu znajdują się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne
Najlepsze studia stomatologiczne? Na University of Michigan Lekarz

Jak wynika z najnowszego rankingu QS World University Ranking by Subjects, najlepsze studia stomatologiczne na świecie prowadzone są na University of Michigan w USA. Amerykańska uczelnia wyprzedziła w zestawieniu holenderskie Academic Centre for Dent...

uniwersytety medyczne
Ranking THE WUR 2024 z polskimi uczelniami medycznymi Lekarz

Najlepszą polską uczelnią w rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024 został Uniwersytet Jagielloński, zaliczony w skali globalnej do przedziału 601-800. Na liście uwzględniono też inne polskie uczelnie medyczne, w tym ...

pasta1
Najlepsze pasty do zębów na rynku - którą wybrać? Pacjent

Pasta do zębów jest podstawowym artykułem codziennego użytku w każdym domu. Wśród artykułów do higieny jamy ustnej jest najważniejszym produktem. Wśród past do zębów każdy członek rodziny znajdzie odpowiednią dla siebie. Wśród past znajdziemy te wzma...

akcesoria lazienkowe
Jak wybrać najlepsze akcesoria łazienkowe? Pacjent

Stworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej bywa sporym wyzwaniem. Każdemu z nas zależy na tym, aby zachować wygodę i komfort w łazience. W tym wypadku przydają się różnorodne akcesoria, które ułatwiają codzienną higienę i przydają ...

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Ranking Szanghajski: jeśli studiować stomatologię, to w... Lekarz

W czołówce najlepszych uczelni kształcących przyszłych stomatologów większość stanowią szkoły dentystyczne ze Stanów Zjednoczonych. Tak wynika z tegorocznej edycji tzw. Rankingu Szanghajskiego – Academic Ranking of World Universities. Dla osób, któr...

studia stomatologiczne
Najlepsze studia stomatologiczne – na Uniwersytecie Jagiellońskim Lekarz

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo – Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ...

CV lekarza dentysty
Najlepsze CV dla początkującego dentysty Lekarz

Poszukiwanie pierwszej pracy jest wyzwaniem dla absolwentów różnego rodzaju szkół, uczelni i kierunków, nie wyłączając oczywiście kierunku lekarsko-dentystycznego. Elementem niezbędnym do znalezienia wymarzonej posady jest przygotowanie odpowiedniego...