Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Poselskie pytania o kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Poselskie pytania o kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia

Poselskie pytania o kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus pyta ministra zdrowia o nieprawidłowości występujące w toku kontroli przeprowadzanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wobec podmiotów posiadających kontrakty z Funduszem. Zdaniem posłanki, podczas kontroli dochodzi do wielu błędów i uchybień, które zakłócają bieżące funkcjonowanie placówek.

Jak podkreślono w interpelacji, największe kontrowersje wśród kontrolowanych przez NFZ podmiotów wzbudza kwestia zapoznawania się zespołu kontrolerów z dokumentacją medyczną. Jako przykład można wskazać tu sytuacje, gdzie kontrolerzy z ramienia NFZ-u żądają od lekarza natychmiastowego wydania oryginałów dokumentacji medycznej dotyczącej świadczeń. – Zgodnie z brzmieniem paragrafu 78 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, w przypadku wydania oryginału dokumentacji medycznej, lekarz powinien pozostawić kopię lub pełny odpis wydanej dokumentacji – zaznaczyła posłanka. Presja ze strony kontrolerów NFZ-u nakierowana na natychmiastowe wydanie dokumentacji medycznej powoduje, że lekarze często wydają ją bez wykonania kopii, co naraża ich na konsekwencje prawne, związane z brakiem zapewnienia pacjentowi dostępu do dokumentacji.

Kolejną kontrowersję wzbudza problem składu zespołu kontrolerów, który w wielu wypadkach nie odpowiada, pod względem kompetencji jego członków, specyfice działalności podmiotu kontrolowanego. Posłanka twierdzi, że kontrola przeprowadzona przez zespół nieposiadający odpowiednich kompetencji obarczona jest dużym ryzykiem braku rzetelności jej wyników.

Joanna Scheuring-Wielgus zadała w interpelacji kilka pytań:

1. Czy kontrolerów NFZ obowiązuje zasada prowadzenia kontroli – w tym zapoznawania się z treścią dokumentacji medycznej dotyczącej kontrolowanych świadczeń – na miejscu, w siedzibie kontrolowanego podmiotu?

2. Czy w toku prowadzonej kontroli kontrolerzy NFZ mogą żądać wydania przez lekarza oryginałów dokumentacji medycznej dotyczącej kontrolowanego świadczenia? W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę o wskazanie, w jakich przypadkach kontrolerzy NFZ uprawnieni są do pobrania oryginału dokumentacji medycznej z kontrolowanej placówki?

3. Czy jest prawidłowe postępowanie kontrolerów NFZ, polegające na żądaniu natychmiastowego wydania przez lekarza oryginału dokumentacji medycznej – co w praktyce uniemożliwia wykonanie przez lekarza kopii tej dokumentacji?

4. Czy w przypadku wykonania przez lekarza kopii dokumentacji medycznej na potrzeby kontroli prowadzonej przez NFZ, lekarz ma prawo do obciążenia NFZ kosztami wykonania w/w kopii?

5. Czy w związku z prowadzoną kontrolą świadczeniodawców będących przedsiębiorcami NFZ ma obowiązek stosować się do ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej?

Dr n. med. Wojciech Bednarz podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych przeprowadził wykład „Mechaniczna kontrola płytki nazębnej”. 

AF

Fot. ceskyfreund36, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Pytania o dentobusy w czasie pandemii koronawirusa Lekarz

Posłanka Joanna Jaśkowiak wystosowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta o funkcjonowanie dentobusów w czasie pandemii koronawirusa. Swoją interpelację posłanka rozpoczyna od przypuszczenia, że po blisko trzech latach funkcjonowania...

dentysta - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: już 205 zarażonych dentystów Lekarz

Według danych ministerstwa zdrowia, do 12 października br. zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 205 lekarzy dentystów. W swoim poprzednim raporcie, obejmującym okres do 20 września, ministerstwo informowało o 113 zakażeniach wśród lekarzy dentyst...

kontrole NFZ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole w placówkach Lekarz

Z uwagi na sygnały kierowane przez pacjentów, które dotyczyły ograniczonej dostępności do świadczeń, także stomatologicznych, prezes NFZ-u podjął decyzję o wznowieniu postępowań kontrolnych w placówkach medycznych i aptekach. Kontrole mają ruszyć w o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Światowa Organizacja Zdrowia: testy pozwalają na kontrolę pandemii Lekarz

Na całym świecie zakażonych SARS-CoV-2 zostało ponad 9 mln osób, a ponad 470 tys. zmarło. – Obserwujemy wypłaszczenie krzywej zachorowań lub jej powolny spadek, ale w przypadku pojawienia się nowego szczytu zachorowań trzeba niezwłocznie przywrócić d...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pytania o warunki pracy dentystów z kontraktami z NFZ-em Lekarz

Posłanka Agnieszka Ścigaj zwróciła się do ministra zdrowia z interpelacją, w której pyta o kontrakty lekarzy dentystów świadczących usługi w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do biura posłanki Agnieszki Ścigaj zgłosili się ostatnio le...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres