Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Przyczyna przewlekłego zapalenia przyzębia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przyczyna przewlekłego zapalenia przyzębia?

Przyczyna przewlekłego zapalenia przyzębia?

Ludzie cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów są o wiele bardziej narażeni na rozwój choroby przyzębia, schorzenia, które prowadzi do utraty kości wyrostków zębodołowych i w konsekwencji do utraty zębów, aniżeli ludzie zdrowi – donoszą australijscy naukowcy.
W badaniach obejmujących 130 osób, naukowcy zauważyli, iż cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój przewlekłego zapalenia przyzębia w porównaniu z osobami zdrowymi.
 

To chroniczne zapalenie atakuje tkanki utrzymujące ząb w kości tzn. dziąsła, ozębną, kość wyrostka zębodołowego. Stopniowy zanik kości powoduje rozchwianie zębów, prowadząc w końcowej fazie do ich utraty.
 

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów są narażeni na umiarkowany lub ostry zanik kości i utratę uzębienia w 12 przypadkach w porównaniu z 7 w przypadku grupy bez stwierdzonej choroby stawów.
 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem często bolesnym i wyłączającym osobę z życia codziennego. Pojawia się kiedy system immunologiczny atakuje organizm wywołując stan zapalny stawów. Jak dotąd nie znaleziono przyczyny tej choroby, jak również nie ma na nią skutecznego lekarstwa.
 

Jakiekolwiek powiązanie reumatoidalnego zapalenia stawów z zapaleniem przyzębia nie jest do końca udowodnione. Naukowcy zauważyli, że te dwie dość popularne jednostki chorobowe, będące przewlekłym zapaleniem prowadzącym do zniszczenia struktur anatomicznych, powodowane jest przez system immunologiczny. I tu być może leży przyczyna.
 

“Rezultaty powyższych badań dostarczają licznych dowodów, że istnieje powiązanie pomiędzy przewlekłym zapaleniem przyzębia a reumatoidalnym zapaleniem stawów” – tak twierdzi dr Mercado z grupą swoich współpracowników z Uniwersytetu w Queensland. Dr. Mercado stwierdził również, że ilość płytki bakteryjnej oraz krwawienie z dziąseł jest podobne w obu grupach.
 

Póki co, nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwe czekać na wyniki dalszych badań i być może już wkrótce ich obiecujące wyniki.
 

na podstawie "Journal of Periodontology"
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyzębie - Dentonet.pl
Stan zdrowia przyzębia wpływa na powikłania COVID-19 Lekarz

Zależność pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami układu krążenia, jest znana od lat i znakomicie opisana w literaturze medycznej. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez zespół badaczy z USA wskazuje, że nielec...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

zapalenie przyzębia - Dentonet.pl
Błędy w rozumieniu i leczeniu chorób przyzębia. Co mówią eksperci? Lekarz

– Wydaje mi się, że podstawowym błędem w rozumieniu leczenia choroby przyzębia jest po pierwsze nieskuteczna faza higienizacyjna, nieprzeniesienie odpowiedzialności za skuteczność leczenia na pacjenta, ale również błędne podejście do stanów ostrych, ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres