Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Polacy mają gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Polacy mają gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

Polacy mają gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

Wczoraj w Sali Kinowej gmachu Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, odbyła się konferencja z okazji V Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Została ona zorganizowana przez Naczelną Izbę Lekarską razem z Ministerstwem Zdrowia i Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie, a jej tematem przewodnim była „Promocja i profilaktyka w różnych dziedzinach stomatologii”.

Konferencję otworzyło wystąpienie dr Anny Lelli poświęcone higienie jamy ustnej Polaków. Wynika z niego, że niestety na tle innych narodów wypadamy dość blado. O ile nie dziwi fakt, że mamy gorsze uzębienie niż choćby Niemcy, o tyle wniosek, że nasze zęby są w gorszym stanie niż u mieszkańców Madagaskaru jest już zaskakujący.

Dr Lella mówiła o tym, że jeszcze bardzo wielu naszych rodaków nie ma świadomości, że stomatologa trzeba odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku, a zęby myć przynajmniej dwa razy dziennie. Ten przykry fakt potwierdzają liczne wyniki badań, które wskazują na brak stosowania przez nas profilaktyki.

– Marnym pocieszeniem jest to, że zęby i dziąsła mieszkańców Afganistanu są w gorszym stanie niż Polaków – mówiła dr Anna Lella. – Fakt, że wydatki na leczenie stomatologiczne, aż w 78% są pokrywane ze środków prywatnych wszystkiego nie tłumaczy – stwierdziła wiceprezes NIL.

Podczas kolejnego wykładu prof. Renata Górska zwróciła uwagę, że prowadzenie badań nad chorobami zębów i przyzębia jest bardzo trudne.

Podczas przeprowadzonego badania wysyłano potencjalnym pacjentom zaproszenia na przegląd jamy ustnej, wspominając, że leczenie jest na koszt NFZ. Jak przyznała prof. Górska większość ankietowanych odmawiała, robiąc to często w niezbyt miły sposób.

Jako przyczynę fatalnego stanu uzębienia Polaków dr Marta Klimkowska-Misiak wskazała likwidację wielu szkolnych gabinetów, które zostały pozamykane, ponieważ nie spełniały wymagań NFZ.

Mówiła również o tym, że rodzice w naszym kraju wciąż straszą dzieci dentystą, a zdaniem co piątej matki dziecko, które wieczorem zje jabłko może już nie myć zębów!

Prof. Andrzej Wójtowicz zwracał uwagę, że stomatolog ma duże możliwości, jeśli chodzi o wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych jamy ustnej. Jednak dodał, iż badań w tym kierunku nie refunduje NFZ.
Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali, że schorzenia jamy ustnej mają wpływ na cały organizm. Choroby przyzębia mają wpływ na stan serca, mogą sprzyjać cukrzycy, a nawet przyczyniają się do raka trzustki.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy ustnej obchodzony jest już po raz piąty 12 września. Jednak od przyszłego roku nastąpi zmiana, gdyż w tym samym czasie odbywa się ogólnoświatowy kongres stomatologiczny.

W roku 2013 ten dzień będziemy świętować 20 marca.

 

opr. pw/tch

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Polacy coraz rzadziej u dentysty, jeśli idą – to prywatnie Lekarz

Według badania CBOS, regularnie spada liczba Polaków, która korzysta z pomocy dentystów – zarówno prywatnie, jak i w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ostatnim czasie tylko co trzeci badany (31%) odwiedził dentystę lub protetyka. W 201...

Karaś - Dentonet.pl
Polacy w organizacji Style Italiano Endodontics Lekarz

Lek. dent. Bartłomiej Karaś oraz dr Grzegorz Witkowski są jedynymi Polakami w Style Italiano Endodontics. Jakie są cele tej organizacji? Odpowiada lek. dent. Bartłomiej Karaś. ...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Wyniki badania: Polacy nie chcą się szczepić na koronawirusa Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia na próbie 1066 osób wynika, że tylko co trzeci badany (37%) skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostę...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
ZUS przypomina: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja Asysta

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja. Tak jak dotąd przysługuje on ...

Czy teleporady w leczeniu stomatologicznym mają sens? Lekarz

- W swojej praktyce przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami w formie porady zdalnej i w sprawach błahych udało się udzielić pierwszej pomocy - mówi dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres