Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Palący problem Europejczyków

Publikacja:
Palący problem Europejczyków

Palący problem Europejczyków

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów (DG SANCO) pracuje nad rozporządzeniem mającym na celu zmniejszenie liczby palących Europejczyków.

Nowy projekt organu komisji UE przewiduje standaryzację opakowań wyrobów tytoniowych. Wszystkie mają zawierać po 20 papierosów i będą w tym samym kolorze. Powierzchnię frontu pudełka w 75% ma zająć ostrzeżenie o szkodliwości palenia tytoniu, a na bokach paczki ostrzeżenie ma zajmować 50%. Pozostałe wolne miejsce będzie przeznaczone na logo producenta.

Kolejnym rozwiązaniem jakie proponuje DG SANCO, jest możliwość wprowadzenia restrykcyjnych przepisów przez państwa, które chcą zadecydować o całkowitym zakazie eksponowania marek tytoniowych. Jest to tzw. wariant australijski, w którym nazwy papierosów pisane są ujednoliconą czcionką.

Dokument przygotowany przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Konsumentów ma być poddany ostatecznym rozstrzygnięciom w listopadzie tego roku.

 

Cel! Nie pal!

Jednym z założeń przygotowywanej nowelizacji o wyrobach tytoniowych jest całkowity zakaz sprzedaży papierosów smakowych. Kupienie mentolowych papierosów oraz tych zawierających dodatki smakowe – tak atrakcyjne dla nieletnich – będzie niemożliwe. Zakaz sprzedaży dodatków smakowych ma również obowiązywać w przypadku tytoniu do fajek.

W dyrektywie istnieje również zapis, który dotyczy zakazu używania innych formatów papierosów m. in. „slimów”.

Producenci wyrobów tytoniowych wskazują już na wady nowego rozporządzenia. Wyliczyli oni ile straci budżet naszego państwa po wprowadzeniu nowych przepisów. Symulacja kosztów wskazała, że może to być nawet 200 mln euro.

Producenci zwracają również uwagę na to, że wprowadzenie jednolitych opakowań spowoduje łatwiejsze podrabianie ich wyrobów.

Krucjata Unii Europejskiej przeciwko osobo palącym trwa od wielu lat. Już 10 lat temu wprowadzono normy maksymalnej zawartości substancji smolistych w papierosach. W 2005 roku Bruksela zakazała reklam wyrobów tytoniowych w telewizji, radiu i prasie.

Celem tak restrykcyjnej polityki Komisji Europejskiej jest całkowite wyeliminowanie osób uzależnionych od palenia do 2050 roku. Obecnie koszty leczenia chorób w UE, powstałych w wyniku palenia tytoniu to prawie 200 mld euro rocznie.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

europejski plan walki z rakiem
Problem raka jamy ustnej w brytyjskim parlamencie Lekarz

24 listopada Oral Health Foundation oraz Denplan przedstawiły w parlamencie Wielkiej Brytanii przygotowaną przez te organizacje „Kartę Działania na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej”. Celem prezentacji jest przekonanie parlamentarzystów, ministrów, a ...

stan zdrowia jamy ustnej dzieci
Wielka Brytania: próchnica u dzieci to wciąż duży problem Lekarz

Różnice w poziomie dochodów, a tym samym możliwościach finansowych Brytyjczyków przekładają się na ich stan zdrowia – również zdrowia jamy ustnej. Najnowsze, przeprowadzone w ostatnich miesiącach badanie dowodzi, że dzieci mieszkające na obszarach na...

papierosy
Palący nastolatkowie a zmiany genetyczne u ich dzieci Lekarz

Badanie zespołu naukowców z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Szwecji, Islandii, Hiszpanii oraz Australii dowiodło, że palenie tytoniu przez chłopców we wczesnym wieku nastoletnim może w przyszłości mieć wpływ na uszkodzenie genów u ich dzieci, zwi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
otylosc
Otyłość – problem ponad miliarda osób na całym świecie Lekarz

Z analizy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie naukowym „The Lancet” wynika, że na całym świecie łączna liczba dzieci, nastolatków i dorosłych zmagających się z otyłością przekroczyła miliard. Tendencja ta, wraz z obniżeniem odsetka osób z niedowa...

Angelini artykul
Afty – nawracający problem Pacjent

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej w postaci niewielkich, okrągłych i bolesnych zmian. Niestety, ale jest to jeden z tych problemów, który „lubi” nawracać. Jeśli borykasz się z nimi częściej niż raz w roku, jest to już problem aft nawracających....

Miesiac nadwrazliwosci
Nadwrażliwość – problem rozpowszechniony i... bagatelizowany Asysta

Nadwrażliwość zębów jest problemem rozpowszechnionym wśród pacjentów, a zarazem dość mocno bagatelizowanym – wiele osób odczuwających objawy nadwrażliwości decyduje się np. na zmianę nawyków żywieniowych, a nie szuka profesjonalnej pomocy. Tymczasem ...