Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Owocowy shake sprzyja próchnicy?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Owocowy shake sprzyja próchnicy?

Owocowy shake sprzyja próchnicy?

Badanie, któremu poddano 1000 osób, przeprowadzone przez British Dental Health Foundation oraz koncern Oral B, udowodniło, że 30% badanych wyraża opinię, iż shake’i owocowe wywierają korzystny wpływ na zęby.

Jednak dentyści ostrzegają: konsumpcja owoców w shake’ach może mieć poważny efekt uboczny – negatywny wpływ na nasze zęby, np. wysoki poziom cukru w tych napojach przy niestosowaniu odpowiednich zabiegów higienicznych może odpowiadać za rozwój próchnicy.

Dr Nigel Carter z British Dental Health Foundation potwierdza związek pomiędzy niedostateczną higieną jamy ustnej a próchnicą zębów, co prowadzić może do licznych powikłań zdrowotnych, np. chorób serca, chorób układu oddechowego oraz cukrzycy.

Dr Carter powiedział: "Wysoka koncentracja cukru i kwasów w shake’ach może być przyczyną kłopotów z zębami. Za każdym razem, gdy sączymy owocowe shake’i, nasze zęby poddane są w ciągu około 1 godziny atakowi ze strony kwasu, zatem długotrwałe spożywanie tych drinków może sprawić, że szkliwo zębów będzie poddane procesowi erozji, powodując ból i wrażliwość zębów, a może prowadzić też do próchnicy."

Badanie wykazało ponadto, że wielu ludzi niszczy zęby …stosując różne przedmioty, np. śrubokręty, patyczki lizaków, a nawet nożyczki w celu usunięcia resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.

Dodatkowo, 27% badanych przyznało się do …otwieranie butelek przy użyciu zębów, a 13%, że nitkuje zęby w czasie jazdy samochodem. A przy tym aż 85% badanych nie jest świadomych ścisłego związku między zdrowym uzębieniem a zdrowiem całego organizmu.

 

na podstawie: www.telegraph.co.uk


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: próchnica wśród dzieci znów w natarciu Lekarz

Próchnica stanowi od wielu lat poważny problem polskich pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając dzieci. Okazuje się jednak, że dotyka ona również wielu młodych mieszkańców państw Europy Zachodniej. Z najnowszych danych opublikowanych przez Public He...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
owoce - Dentonet.pl
Owoce zamiast słodyczy dla zdrowia zębów - tak, ale z umiarem! Asysta

58% Brytyjczyków uważa, że jedzenie świeżych owoców to najlepszy sposób na ograniczenie spożycia cukru znajdującego się m.in. w słodyczach. Tamtejsi dentyści potwierdzają, że owoce to o wiele zdrowsza alternatywa dla słodkich przekąsek, ale również w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres