Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Odbiór aparatu ortodontycznego w …2009 roku!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Odbiór aparatu ortodontycznego w …2009 roku!

Nie kupuj dziecku aparatu ortodontycznego za własne pieniądze, bo pożałujesz. Jeden z rodziców zdesperowanych długą kolejką zrobił to. Teraz musi płacić z własnej kieszeni nawet za rutynowe wizyty kontrolne – napisał portal gazeta.pl w Gdańsku.

Dawniej rok, teraz pięć

– Dzieci wymagających leczenia ortodontycznego w woj. pomorskim ciągle przybywa – mówi Beata Wolna, ortodonta z Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. – Na aparaty ortodontyczne czekało się zawsze, tyle że kilka lat temu był to rok. W tej chwili wypada najkrócej trzy, najdłużej pięć lat.

Co może stać się przez pięć lat z wadą zgryzu? Raczej nic dobrego.

– Leczenie trzeba rozpoczynać jak najwcześniej, jeśli tylko jest coś nie tak – dodaje doktor Wolna.

Możliwości ortodontów i stomatologów dziecięcych w Pomorskiem wyznacza wysokość kontraktu z funduszem. Są bardzo ograniczone.

– Miesięcznie możemy wykonać aparaty dla 28 dzieci – mówi Hanna Erecińska, dyrektorka gdańskiej WPS. – To bardzo niewiele. Dlatego mamy 1819 osób w kolejce!

Także dlatego zdesperowani rodzice wykładają własne pieniądze na aparaty dla dzieci. Kalkulują: aparat kupi się raz, zęby będą się prostować,

a na wizyty kontrolne i konsultacje i tak chodzi się za darmo przez kilka lat.

Zapłacisz, wypadasz

Niestety. Tak było jeszcze w minionym roku. W tym roku każdy, kto kupi aparat prywatnie, „wypada” z systemu ubezpieczeń i za wizyty przysługujące leczonemu dziecku za darmo, też musi płacić.

– Wydałem niemałe pieniądze, zapłaciłem za fundusz, mimo że płacę składki. Trudno – gorączkuje się nasz Czytelnik. – Ale z jakiej racji mam jeszcze płacić za wizyty kontrolne? To też niemałe pieniądze, do 50 zł za wizytę, a jest ich kilkanaście w roku.

Absurd wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2003 roku: „Leczenie ortodontyczne wad zgryzu z zastosowaniem aparatu do zdejmowania do 12. roku życia i kontrola wyników leczenia do 13. roku życia odbywa się wyłącznie w przypadku aparatów wykonanych w ramach ubezpieczenia”.

– Trudno to skomentować – mówi Erecińska. – Rodzice kupują aparat, żeby przyspieszyć termin i skorzystać chociaż z bezpłatnych konsultacji. Niestety. Chcąc naprawić sytuację są właściwie karani.

– Można napisać do nas podanie o przyspieszenie przyznania aparatu – mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego funduszu. – O to, żeby przywrócić darmowe konsultacje, nie. Obowiązuje nas rozporządzenie ministra.

W Ministerstwie Zdrowia nie udało nam się uzyskać żadnej informacji o sensie ministerialnego rozporządzenia.

W Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku pracuje dwóch lekarzy ortodontów w pełnym wymiarze godzin, jeden dwa dni w tygodniu.

W kolejce na aparat czeka 1819 osób.

Ostatnie dziecko zapisane w kolejce odbierze go w maju 2009 roku!

źródło: http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Arabia Saudyjska: ortodontyczne wybory młodych ludzi Lekarz

Przezroczyste nakładki prostujące typu clear aligner to najbardziej atrakcyjny i najchętniej użytkowany typ aparatu ortodontycznego. Taki wynik przyniosły badania przeprowadzone wśród saudyjskiej młodzieży przez naukowca z Wydziału Stomatologii Uniwe...

aparat ortodontyczny - Dentonet.pl
Ortodoncja dziecięca: "Nadrzędny jest interes pacjentów" Lekarz

Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych z prowadzeniem leczenia ortodontycznego dzieci w związku z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy – Naczelna Rada Lekarska od kilku tygodni zwraca uwagę na występuj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
eczenie ortodontyczne - Dentonet.pl
Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na leczenie ortodontyczne? Pacjent

Leczenie ortodontyczne jest kosztowne – to nie ulega wątpliwości. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne wydatki, ponieważ wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz wybranej kliniki. Koszty leczenia ortodontycznego – dane szacunkowe Jak p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres