Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Nie taki mały pacjent straszny…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Nie taki mały pacjent straszny…

Nie taki mały pacjent straszny…

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa zawsze jest obarczona stresem. Jest to stres nie tylko dla dziecka, jego rodziców, ale także lekarza stomatologa. Często widzimy w gabinetach krzyczących małych pacjentów, zapłakane mamy i zdenerwowanych lekarzy. A przecież wystarczy trochę dobrych chęci, aby pozostawić po sobie dobre pierwsze wrażenie.
Jednak, aby tak się stało, małe dziecko musi zostać odpowiednio do wizyty przygotowane – tę kwestię zostawiamy rodzicom, wizyta taka powinna być odpowiednio poprowadzona – tutaj dużo zależy od stomatologa, ponadto dziecko nie może odczuwać bólu.

Jak zacząć pracę z małym pacjentem?
Dziecko, które nigdy nie miało do czynienia z gabinetem stomatologicznym, przy pierwszym kontakcie ze stomatologiem potrzebuje więcej czasu i uwagi. Praca z małymi dziećmi bywa trudniejsza i bardziej wymagająca – daje jednak więcej satysfakcji, a dodatkowo raz zdobyty pacjent ma szanse zostać klientem na dłużej. Pracując z małym pacjentem musimy pamiętać, że małe dzieci:
– chcą natychmiast widzieć efekty. Nie może być mowy o odwlekaniu w czasie,
– nie rozumieją abstrakcji, potrzebują wręcz dotknąć tego o czym mówimy,
– szybko się nudzą,
– nie planują i nie przewidują – dla nich liczy się tylko tu i teraz,
– są bardzo emocjonalne, co w konsekwencji prowadzi do tego, że nie docierają do nich logiczne i racjonalne argumenty.

Jak to wygląda w praktyce?
Do dziecka należy się zwracać zrozumiałym dla niego językiem, nie pozwolić mu się znudzić, a wizytę poprowadzić w sposób szybki i przyjemny. To wszystko brzmi bardzo prosto, jednak praktyka z gabinetów podpowiada coś innego. Ile razy można bowiem wymyślać historyjki z pszczółkami, kwiatkami i samolocikami? Każdy z nas przecież ma ograniczony czas.
Jak już to było wspomniane dużą rolę odgrywa również przygotowanie dziecka przez rodziców. Często jednak maluch trafia do stomatologa z wyuczonymi lękami, które zasiali w nim rodzice. Dorośli bowiem zamiast przygotowywać dzieci w sposób pozytywny, mówią: „nie będzie bolało”, „nie bój się” itp. Takie słowa przynoszą odwroty skutek do zamierzonego. Ale czy lekarze mają wpływ na sposób przygotowania dziecka? Pewnie nie.
Wyobraźmy sobie teraz sytuację idealną: Małego pacjenta, który przychodzi do stomatologa, wie do czego służą poszczególne narzędzia, które dodatkowo bardzo dobrze mu się kojarzą. Rodzice zamiast panikować, wiedzą dokładnie jak się zachować, a my mamy gotową bajkę dzięki której cała wizyta staje się jedną wielką przygodą. Niemożliwe? A jednak!
Twórcy programy Pierwsza Wizyta wzięli pod lupę zachowania dzieci, rodziców a także lekarzy i stworzyli narzędzie, które przygotowuje te trzy grupy do pierwszego spotkania. Chociaż strona www.pierwszawizyta.pl wydaje się być witryną zbudowaną tylko i wyłącznie dla dzieci to porady dla rodziców i lekarzy zaskakują swoją trafnością i prostotą. Dodatkowym atutem programu jest to, że przygotowanie każdej grupy trwa ok. 15 min natomiast efekty, jakie później widzimy w gabinecie zaskakują.

www.pierwszawizyta.pl

Zachęcamy także do przeczytania tekstów:

"Najczęściej zadawane pytania nt leczenia dzieci u dentysty"

"Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty"

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia hemostazy - Dentonet.pl
"Pacjent z zaburzeniami hemostazy jest problematyczny dla dentysty" Lekarz

- Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne - mówi dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych IHIT w War...

pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres