Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Narodowy Program Walki z Chorobami Dziąseł

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Narodowy Program Walki z Chorobami Dziąseł

9 września w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego odbyło się spotkanie będące zapowiedzią Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.


 

Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób dziąseł, która potrwa przez cały październik.


 

Jej kulminacją będą Dni Walki z Chorobami Dziąseł w czasie których od 20 do 30 października w aptekach w całej Polsce będą rozdawane „Poradniki zdrowych zębów i dziąseł” z próbką preparatu do higieny jamy ustnej zawierającego mleczan glinu i chlorheksydynę.


 

Narodowy Program Walki z Chorobami Dziąseł to akcja edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę chorób dziąseł, a także ich negatywne skutki, które mają wpływ nie tylko na zęby, ale także na stan całego organizmu.


 

W ramach Programu w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Wystarczy przyjść i odebrać „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej zawierającego mleczan glinu i chlorheksydynę.


 

Punktem wyjściowym do stworzenia Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł była niska świadomość polskiego społeczeństwa dotycząca problematyki chorób dziąseł. Panuje błędne przekonanie, że choroby przyzębia, potocznie określane parodontozą, dotykają osoby starsze.


 

Tymczasem stomatolodzy alarmują, że problem ten dotyczy zdecydowanie ponad połowy Polaków po 35 roku życia. Cierpi na nią też coraz więcej dwudziestolatków. Wypadający ząb jest ostatnim stadium choroby, dlatego też niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie problemu.


 

– Problemy z dziąsłami ma większość polskiego społeczeństwa. Pierwszy symptom choroby – krwawienie dziąseł, tak często przez nas ignorowane, powinno być sygnałem alarmowym i impulsem do potraktowania problemu poważnie. Na szczęście we wczesnym stadium jest to proces odwracalny. Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli prawidłowa technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, odpowiednio dobrane pasty – najlepiej z mleczanem glinu i płyny do płukania ust, połączone z regularnymi zabiegami profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym uchronią nas przed chorobą – mówi dr Paweł Fudali, lekarz stomatolog z Kliniki Supradent.


 

Ambasadorem Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł została aktorka- Grażyna Wolszczak, jak mówi – troska o piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia.


 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest gwarantem zdrowia naszych zębów, dziąseł, a także  całego organizmu. Dlatego tak ważna i potrzebna jest inicjatywa Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł, w ramach którego prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna.

 

Czym są choroby dziąseł?


 

To bakteryjna infekcja tkanek, które otaczają ząb. Jeśli nie szczotkujemy zębów, albo robimy to niedokładnie, pokrywają się one miękkim złogiem w postaci płytki nazębnej.


 

Zawarte w nim bakterie mnożą się i dochodzi do powstania złogu twardego w postaci kamienia nazębnego o chropowatej powierzchni, do której łatwo przylegają kolejne warstwy bakterii. Gromadzący się kamień przechodzi z obszaru naddziąsłowego pod dziąsła, które stają się czerwone i obrzęknięte.


 

Pod naporem kamienia dziąsła obniżają się, a wokół zębów powstają przestrzenie, tzw. kieszonki przyzębne. Infekcja przenosi się na wszystkie tkanki otaczające ząb, niszczy także kość. Zęby tracą oparcie i zaczynają się chwiać, aż wreszcie wypadają.

 

Lista winowajców


 

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną chorób dziąseł. Sprzyjają im również niektóre choroby ogólne (cukrzyca, osteoporoza), zaburzenia hormonalne i stres, nieleczone wady zgryzu, źle dopasowane protezy i korony, niektóre leki (np. na padaczkę i nadciśnienie), dieta uboga w witaminy i minerały, a także palenie papierosów. W niektórych przypadkach istotny może być także czynnik genetyczny.

 

Jak wygrać z chorobami dziąseł?


 

Pierwsze objawy chorób dziąseł to krwawienie podczas mycia zębów. Już wtedy należy zacząć stosować pasty o działaniu antypłytkowym, a także zwrócić szczególną uwagę na sposób szczotkowania zębów.


 

Należy także regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Gdy zęby zaczynają się chwiać to znak, że choroba jest już mocno zaawansowana i konieczne jest leczenie specjalistyczne.


 

Chorób przyzębia możesz uniknąć pod kilkoma warunkami:

– Szczotkuj zęby po każdym posiłku.

– Raz na pół roku odwiedzaj dentystę, by usunąć kamień nazębny.

– Do szczotkowania zębów używaj odpowiednich past, które zawierają m.in. działającą antybakteryjnie chlorheksydynę oraz mleczan glinu, który zmniejsza krwawienie dziąseł, przyspiesza ich gojenie, a także wzmacnia i regeneruje nabłonek błony jamy ustnej, co chroni przed zakażeniem bakteriami.

– Zadbaj o właściwą dietę – unikaj słodyczy, ogranicz tłuszcze zwierzęce.

– Rzuć palenie tytoniu. Czy wiesz, że palacze są narażeni na choroby dziąseł aż 6 razy częściej?

– Zredukuj stres. Sprawia, że dziąsła są mniej odporne na procesy zapalne.


 

Troszcząc się o dziąsła dbasz o cały organizm


 

Dlaczego przestrzeganie tych zasad jest takie ważne? Wypadanie zębów nie jest jedynym skutkiem chorób dziąseł. Sieją one znacznie większe spustoszenie. To wina bakterii, które z jamy ustnej przedostają się dalej do krwioobiegu.

 

Powodowana przez nie lista chorób jest długa, m.in.:


 

– Choroby układu sercowo-naczyniowego. Namnażające się w jamie ustnej bakterie przedostają się do krwiobiegu i powodują, że wewnątrz naczyń nasilają się procesy prowadzące do miażdżycy. Udowodniono związek zapaleń przyzębia z zawałami mięśnia sercowego oraz udarami mózgu.

– Skrócenie terminu porodu i urodzenie noworodka o niskiej masie urodzeniowej.

– Choroby płuc.

– Cukrzyca. Zapalenia przyzębia pogarszają przebieg cukrzycy i komplikują jej leczenie.


 

Więcej informacji na temat chorób dziąseł, a także Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł na stronie www.chorobydziasel.com.

 

inf.wł.
 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

COVID-19 - Dentonet.pl
NRL: Potrzebne pilne zmiany w strategii walki z pandemią COVID-19 Lekarz

Naczelna Rada Lekarska uważa, że konieczne jest przyjęcie pilnych korekt w strategii walki z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i ich następstwami. W specjalnym stanowisku znalazły się zaproponowane przez środowisko zmiany. Propozycje zmian w strategii ...

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Rząd przedstawił jesienną strategię walki z koronawirusem Lekarz

Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – to tylko niektóre założenia strategii walki z koronawirusem na jesień. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
EWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia krytykuje twórców oprogramowania eWUŚ Lekarz

Jak informowaliśmy, w ostatnich dniach Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzegał, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Najnowszy komunikat płatnika informuje o zidentyfikowaniu przyczyny utrudnie...

eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres