Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Metaprogramy – badanie uwarunkowanych nawyków myślowych

Publikacja:
Metaprogramy – badanie uwarunkowanych nawyków myślowych

Metaprogramy – badanie uwarunkowanych nawyków myślowych

Metaprogramy to uwarunkowany nawyk myślowy – nawyk neurologiczny. Ma znaczenie w tym względzie, że wpływa na nasz sposób myślenia, a jak wiadomo – kreuje ono nasze zachowania i sposób działania (najpierw w naszej głowie pojawia się myśl, później działanie).

Dlatego, jeśli chcemy zmienić sposób naszego działania – najpierw należy zmienić styl myślenia w danej dziedzinie. Dotyczy to także sposobu, w jaki pracujemy i leczymy pacjentów (a także przekonujemy ich, by zechcieli się leczyć).

A zatem w tym kontekście warto zwrócić uwagę na metaprogramy, które na nasz sposób myślenia mają determinujący wpływ. Stanowią one strukturę pozbawioną treści, a jednak wpływają na charakter naszych myśli, ocen i przekonań, które powstają w naszej głowie w danej sytuacji.

Na przykład możemy wskazać metaprogram PROBLEM – CEL jako jedno z uwarunkowań, które wpływają na nasze myśli. Jeśli u danej osoby w jej myśleniu pojawi się metaprogram PROBLEM, będzie to oznaczało, że osoba ta będzie skupiona na problemach, które mogą się pojawić – na ewentualnych scenariuszach niepowodzeń i porażek. Osoba ta w wyniku tego nie będzie się skupiać na scenariuszach możliwych do osiągnięcia rozwiązań problemu, w przeciwieństwie do sytuacji, gdyby miała metaprogram CEL. Cechą metaprogramów jest, że warunkują nasz kierunek myślenia i jego charakter.

Nie zawsze nasze myślenie musi być zdominowane przez skrajne metaprogramy – mogą one też przybierać wartości średnie. Warte podkreślenia jest, że nie należy ich oceniać – dzielić na dobre i złe, ponieważ każdy z nich reprezentuje sobą jakąś wartość. Natomiast to od nas zależy, jak tę wartość wykorzystamy i spożytkujemy, czy też, w jakim zakresie będziemy chcieli pracować nad zmianą (np. podczas sesji coachingowych).

W procesie rozwoju osobistego bardzo ważne jest, aby odróżnić zachowanie od wewnętrznej struktury, która je tworzy. Gdy zmienia się metaprogram – naturalnie i bardzo szybko zmieniają się nasze zachowania i zaczynają one podążać w pożądanym przez nas kierunku.
Jeżeli będziemy chcieli zmienić styl naszego zachowania – bez zmiany sposobu myślenia nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów – zmiana może się okazać nietrwała i dość dla nas uciążliwa, ponieważ stanie ona w opozycji do struktury naszego myślenia.

To bardzo ważne dla naszego sposobu funkcjonowania, abyśmy potrafili rozpoznać i nazwać swoje metaprogramy. Z tego względu, że stanowią one filtr przez który patrzymy na świat, przez który oceniamy rzeczywistość (przez pryzmat tego filtru a nie obiektywnie). Stąd – jeśli mamy metaprogram PROBLEM – będziemy skupiać się na trudnościach, a jeśli zamienimy go na CEL – zauważymy szanse i możliwości. Nasze postrzeganie rzeczywistości przenosi się na nasze reakcje i zachowania, np. na to czy mamy uczucie panowania nad sytuacją i jesteśmy aktywni czy kontemplacyjni i pasywni.

Jeżeli poznamy nasze metaprogramy – poznamy też lepiej samych siebie i mechanizmy, które nami rządzą – dlaczego myślimy tak a nie inaczej, dlaczego decydujemy w taki a nie w inny sposób. Co więcej – nasze metaprogramy odgrywają też znacząca rolę w naszych relacjach z ludźmi (rodziną, współpracownikami czy pacjentami). Jeśli we właściwy sposób je określimy – pomoże to wprowadzić w nasze życie wiele pozytywnych zmian.

Rozpoznanie ich pozwala zwiększyć samoświadomość, zrozumieć nasze wewnętrzne uwarunkowania, zasoby i ograniczenia. Zwiększenie świadomości w tym zakresie rozwija inteligencję emocjonalną i jest punktem wyjścia do pozytywnych zmian w danym obszarze naszego życia.

BZ

Na podstawie: Mariusz Oboda „Midsonar – test uwarunkowanych nawyków myślowych”, „e-Dentico” 1(53)/15

 

 

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Ogólnopolskie badanie wyjaśni, kto przechorował COVID Lekarz

Ogólnopolskie badanie ma wyjaśnić, jaki jest faktyczny odsetek osób w Polsce, które przebyły infekcję SARS-CoV-2 i nabyły odporność przeciwko tej chorobie. Realizuje je na zlecenie ministra zdrowia Agencja Badań Medycznych i Narodowy Instytut Zdrowia...

narzedzia dentystyczne
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

wycena leczenia stomatologicznego - Dentonet.pl
Trwa badanie kosztów świadczeń stomatologicznych Lekarz

Naczelna Izba Lekarska zachęca gabinety stomatologiczne prowadzące działalność w formie praktyk lekarskich do przesyłania Agencji Taryfikacji informacji o kosztach udzielanych świadczeń. Ma to pomóc w ustaleniu wyceny świadczeń stomatologicznych. Pr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
analizuja zdjecie rtg
UK: badanie RTG określi wiek osób ubiegających się o azyl? Lekarz

Jak donosi portal Dentistry.co.uk, urzędnicy brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych planują przeprowadzenie badań rentgenowskich podczas kontroli osób, które starają się o uzyskanie statusu azylanta w Zjednoczonym Królestwie. Pomysł ten budzi j...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Zgoda na badanie pacjentów małoletnich - będą zmiany? Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zapoznała się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który porusza temat udzielenia zgody na badanie lub udzielenie świadczeń zdrowotnych przez pacjentów małoletnich. Zdaniem Nacz...