Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Listopad – Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca

Publikacja:

Listopad – Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca

Istnieje wiele powodów, dla których nie wykonujemy regularnie kontrolnych badań płuc, ale najczęstszym z nich jest strach przed diagnozą: nowotwór.


 

Laura Łącz, Magdalena Stużyńska, Grzegorz Małecki, dr n. med. Tomasz Grodzki oraz Renata Błochowiak w ramach rozpoczynającej się w listopadzie kampanii edukacyjnej „Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!”, przekonywać będą do przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia.


 

Plakaty z przesłaniem ambasadorów kampanii trafią na początku listopada do 11 tys. firm w całej Polsce, mediów i ośrodków leczenia. W listopadzie w internecie uruchomiona będzie specjalna strona www.listopad.rakpluca.info. Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin oraz firma Roche Polska.


 

Zgodnie z przesłaniem kampanii „Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!” osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia raka płuca powinny koniecznie zwrócić się do lekarza z prośbą o skierowanie na badanie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej.


 

W Polsce większość przypadków nowotworów płuca jest wciąż rozpoznawana dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy rak zdążył zaatakować sąsiednie tkanki lub inne części ciała i nie może już zostać usunięty chirurgicznie; dlatego tak ważne jest nieustanne przypominanie o wykonywaniu badań kontrolnych.


 

Swoje wsparcie dla działań prowadzonych w ramach Światowego Miesiąca Świadomości Raka Płuca, przyjmując role Ambasadorów kampanii, zadeklarowali: dr hab. med. Tomasz Grodzki, profesor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, aktorzy Laura Łącz, Magdalena Stużyńska oraz Grzegorz Małecki, a także przyjaciółka osoby chorej na raka płuca – pani Renata Błochowiak.


 

Ambasadorzy kampanii jednogłośnie przekonują: poddając się badaniom kontrolnym, możemy tylko zyskać – pewność, że jesteśmy zdrowi lub czas, aby podjąć walkę z chorobą.


 

Rak płuca to bardzo groźny nowotwór. Jak każdy z nich atakuje po cichu i potrafi nie ujawniać swojej obecności w organizmie przez dłuższy czas. Objawy kliniczne raka płuca występują na ogół dopiero w jego zaawansowanym stadium.


 

Tylko nieliczni chorzy są zdiagnozowani odpowiednio wcześnie by całkowicie pokonać raka płuca. W początkowym stadium choroby jest to możliwe przede wszystkim przy pomocy leczenia chirurgicznego, często bez konieczności chemioterapii.


 

Zachęcam do regularnego badania się, zgodnie z tegorocznym hasłem kampanii „Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć!” – tłumaczy dr hab. med. Tomasz Grodzki, Ambasador kampanii.


 

Czynnikiem, który jest najczęściej odpowiedzialny za rozwój nowotworu płuca jest palenie tytoniu lub tzw. palenie bierne. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca jest większe także u osób, które mają styczność z substancjami rakotwórczymi, takimi jak azbest i radon oraz gdy w rodzinie występowała już choroba nowotworowa.


 

Kampania „Trzeba wiedzieć, żeby zwyciężyć" ma na celu również obalenie stereotypów, krzywdzących osoby chore. Rak płuca błędnie traktowany jest jako choroba, która dotyczy wyłącznie osób palących, a osoby chore niesprawiedliwie oceniane są jako winne swojej chorobie.


 

Dbajmy o zdrowie, bo to nasz najcenniejszy skarb, bez niego nie spełnimy żadnych naszych marzeń. Nie pozwalajmy sobie na zaniedbania. Rak płuca może dotknąć każdego z nas, bez względu na to czy jesteśmy palaczami czy nie. – mówi Laura Łącz, Ambasadorka kampanii.


 

Materiały informacyjne kampanii zostaną przesłane wraz z prośbą o zamieszczenie w gazetkach wewnętrznych oraz intranecie do kilkunastu tysięcy firm w Polsce.


 

Przez cały miesiąc funkcjonować będzie strona internetowa kampanii www.listopad.rakpluca.info, na której umieszczone zostaną najważniejsze informacje dotyczące raka płuca, a także działań prowadzonych w ramach kampanii.


 

Na stronie dostępne będą również materiały informacyjne kampanii, które bezpłatnie będzie można pobrać i wykorzystać, by przekazać innym przesłanie kampanii oraz – co najważniejsze – aby jak najwięcej osób zbadało swoje płuca.


 

Problem zachorowalności na raka płuca staje się coraz bardziej powszechny – każdego roku na świecie rozpoznawanych jest ponad 1,3 mln nowych przypadków raka płuca. Rak płuca jest również najczęściej występującym nowotworem w Polsce – każdego roku jest diagnozowany u około 21 tysięcy osób.


 

Z tego powodu w listopadzie na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Płuca – Lung Cancer Awareness Month (LCAM). W tym czasie podejmowane są działania mające zwiększyć społeczną świadomość na temat choroby, czynników ją wywołujących, a także sytuacji osób chorych oraz dostępnych metod walki z rakiem płuca.

 

 

źródło: www.biomedical.pl


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pluca
"Journal of Periodontology": zdrowe dziąsła - zdrowe płuca Asysta

Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego, w tym zapalenia płuc lub oskrzeli - wynika z artykułu opublikowanego w "Journal of Periodontology". Naukowcy indyjscy z Collegium Dentystycznego pod K...

Miesiac Swiadomosci Raka Piersi
Miesiąc Świadomości Raka Piersi - zgłoś się na badania! Asysta

Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach rak w 90% udaje się wyleczyć, a terapia nie jest obciążaj...

HPV
4 marca – Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV Lekarz

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV – jego celem jest zwiększanie świadomości na temat nowotworów związanych z HPV oraz promowanie szczepień ochronnych. Szacuje się, że około jeden na trzy przypadki raka okolic głowy i szyi m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ekstrakcja zeba
Ekstrakcja zęba przyczyną groźnego dla życia ropnia płuca Lekarz

W grudniowym wydaniu czasopisma naukowego „Chest” opublikowano przypadek ogólnie zdrowego pacjenta, lat 45, który doznał niewydolności oddechowej spowodowanej przez rozległy ropień płuca. Przeprowadzone badania wykazały, że przyczyną ropnia były bakt...

nowotwory krwi
Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi Lekarz

Liczba nowych skutecznych leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi jest tak duża, że trudno nadążyć z obejmowaniem ich refundacją. Jednak podstawowe znaczenie ma wczesna diagnostyka – mówili eksperci i przedstawiciele pacjentów na konferencji „Sp...

2148338118
Miesiąc Świadomości Mięsaków. Jak poprawić wykrywalność? Lekarz

Mięsaki są rzadkimi, agresywnymi nowotworami tkanki kostnej i mięśniowej. Mięsaki tkanek miękkich najczęściej są umiejscowione w obrębie głowy i szyi. Aby poprawić przeżycia chorych na mięsaki, trzeba te nowotwory wcześniej wykrywać i leczyć w specja...

Projekt bez nazwy 19
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Przypadek aspiracji zęba do płuc przez d...

rak jamy ustnej
UK: wkrótce Marsz Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Już za niespełna miesiąc w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się coroczny 10-kilometrowy marsz uświadamiający zagrożenia związane z nowotworami jamy ustnej. Jego organizatorem jest Mouth Cancer Foundation (Fundacja Raka Jamy Ustnej). Udział w tym pr...

menopauza
Menopauza a zdrowie jamy ustnej: niski poziom świadomości Lekarz

Z tegorocznego badania sieci klinik stomatologicznych Delta Dental, zatytułowanego „Raport na temat zdrowia jamy ustnej kobiet w starszym wieku oraz menopauzy: Przełamywanie stygmatyzacji” wynika, że aż 84% kobiet w wieku 50 lat i starszych nie jest ...

rak jamy ustnej
Kwiecień: Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Każdego dnia, co godzinę jedna osoba umiera z powodu raka jamy ustnej lub gardła. Jeżeli jednak nowotwór tego regionu jest wcześnie wykryty i leczony, podjęta terapia jest zwykle skuteczna, a wskaźniki przeżywalności znacznie wyższe. O tym warto przy...

wakacje od skladek
Wakacje od składek przez miesiąc, ZUS zapłaci L4 za pracownika Lekarz

Jeszcze w 2024 r. rząd wprowadzi wakacje od składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Będą oni mogli skorzystać z ulgi przez jeden miesiąc w ciągu roku. Rada ministrów pracuje również nad wprowadzeniem nowych zasad w...