Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Lepiej doczekać do rana

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Lepiej doczekać do rana

Kłopoty z dostępem do specjalisty mają również wszyscy, których nocą dopadnie ból zębów. Co musiałby zrobić mieszkaniec Trójmiasta, żeby skorzystać bezpłatnie z usług stomatologa? Wsiąść w samochód lub pociąg i pojechać do… Słupska.

To jedyne miejsce w Pomorskiem, gdzie bezpłatnie można wyleczyć zęby nocą.

– Rzeczywiście tak jest – potwierdza Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – W Trójmieście po prostu nie znaleźliśmy stomatologów chętnych do podpisania umowy z funduszem. Naszą ofertą były zainteresowane dwie poradnie: jedna z Gdyni i przychodnia wojskowa, ale wycofały się z propozycji.

Dlaczego? – Za pieniądze, które proponuje fundusz, leczyć się nie da – powiedział „Gazecie” Jarosław Krzyżak, prezes gdyńskiej Clinica Medica.

– Dlatego w ogóle nie składaliśmy oferty, wystarczyło przyjrzenie się ich propozycjom.

Również zdaniem Szymańskiego oferty funduszu nie są dla stomatologów zbyt atrakcyjne.

– Większość z nich jest sprywatyzowana, nie interesuje ich żaden kontrakt z NFZ, a co dopiero opieka nocna, która jest dosyć uciążliwa – uważa rzecznik.

Sytuacja w Pomorskiem jest podobna do tej w całej Polsce. Krajowym oddziałom funduszu udaje się podpisać kontrakt zwykle z jednym miejscem w całym województwie, w Pomorskiem w tym roku wypadło akurat w Słupsku.

– Bywa, że jednej nocy trafia do nas piętnastu pacjentów – mówi Ewa Raczyńska, asystent stomatologiczny z przychodni przy ul. Wiejskiej w Słupsku. – Zwykle są to osoby z poważnymi dolegliwościami. Mamy wielu pacjentów ze Słupska, ale bardzo dużo przyjeżdża też z okolic, bo tam nie ma nawet gabinetu prywatnego otwartego nocą.

W Trójmieście jedyny punkt otwarty nocą to prywatne Centrum Stomatologiczne przy ul. Miszewskiego w Gdańsku. Tam jednak za usługi trzeba płacić.

– Ból zęba to raczej nie jest nagła sprawa – mówi Szymański. – Najczęściej wynika z zaniedbania. Dlatego warto dbać o zęby systematycznie, żeby nie jeździć nocą w poszukiwaniu stomatologa. Albo zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i doczekać do rana.

Alicja Katarzyńska

źródło: Gazeta Wyborcza on-line w Trójmieście


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Resort zdrowia: 100 tys. pacjentów w dentobusach w ciągu dwóch lat Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, w latach 2018-2019 w dentobusach udzielono pomocy ponad 100 tys. pacjentom. Przypomnijmy – jakiś czas temu grupa posłów PSL-u skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o zagwarantowanie Pola...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Podlasie: gdzie do dentysty na NFZ? Lista czynnych gabinetów Pacjent

Jak wynika z listy opublikowanej na stronie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ-u, w całym województwie pomocy stomatologicznej udzielają pacjentom 184 gabinety współpracujące z Funduszem. Pełna lista czynnych gabinetów stomatologicznych na Podla...

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
"Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności" Lekarz

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że najważniejsze w czasie pandemii koronawirusa jest zaopatrzenie w środki ochrony osobistej szpitali oraz placówek POZ. – Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
testy na SARS-Cov-2 - Dentonet.pl
Testy na SARS-CoV-2 dla personelu medycznego każdego szpitala w Polsce Lekarz

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką możliwość wprowadza nowelizacja zarządzenia -rezesa NFZ dotyczącego rozli...

"Rekomendacje dla lekarzy dentystów muszą być wyważone" Lekarz

- Jesteśmy gotowi do pracy. Potrzebujemy tylko dostępu do środków ochrony osobistej i jednoznacznych rekomendacji. Te, które już zostały opublikowane, niejednokrotnie różnią się między sobą – mówi w rozmowie z Dentonetem dr Dariusz Paluszek, członek ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres