Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Lepiej doczekać do rana

Publikacja:

Lepiej doczekać do rana

Kłopoty z dostępem do specjalisty mają również wszyscy, których nocą dopadnie ból zębów. Co musiałby zrobić mieszkaniec Trójmiasta, żeby skorzystać bezpłatnie z usług stomatologa? Wsiąść w samochód lub pociąg i pojechać do… Słupska.

To jedyne miejsce w Pomorskiem, gdzie bezpłatnie można wyleczyć zęby nocą.

– Rzeczywiście tak jest – potwierdza Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – W Trójmieście po prostu nie znaleźliśmy stomatologów chętnych do podpisania umowy z funduszem. Naszą ofertą były zainteresowane dwie poradnie: jedna z Gdyni i przychodnia wojskowa, ale wycofały się z propozycji.

Dlaczego? – Za pieniądze, które proponuje fundusz, leczyć się nie da – powiedział „Gazecie” Jarosław Krzyżak, prezes gdyńskiej Clinica Medica.

– Dlatego w ogóle nie składaliśmy oferty, wystarczyło przyjrzenie się ich propozycjom.

Również zdaniem Szymańskiego oferty funduszu nie są dla stomatologów zbyt atrakcyjne.

– Większość z nich jest sprywatyzowana, nie interesuje ich żaden kontrakt z NFZ, a co dopiero opieka nocna, która jest dosyć uciążliwa – uważa rzecznik.

Sytuacja w Pomorskiem jest podobna do tej w całej Polsce. Krajowym oddziałom funduszu udaje się podpisać kontrakt zwykle z jednym miejscem w całym województwie, w Pomorskiem w tym roku wypadło akurat w Słupsku.

– Bywa, że jednej nocy trafia do nas piętnastu pacjentów – mówi Ewa Raczyńska, asystent stomatologiczny z przychodni przy ul. Wiejskiej w Słupsku. – Zwykle są to osoby z poważnymi dolegliwościami. Mamy wielu pacjentów ze Słupska, ale bardzo dużo przyjeżdża też z okolic, bo tam nie ma nawet gabinetu prywatnego otwartego nocą.

W Trójmieście jedyny punkt otwarty nocą to prywatne Centrum Stomatologiczne przy ul. Miszewskiego w Gdańsku. Tam jednak za usługi trzeba płacić.

– Ból zęba to raczej nie jest nagła sprawa – mówi Szymański. – Najczęściej wynika z zaniedbania. Dlatego warto dbać o zęby systematycznie, żeby nie jeździć nocą w poszukiwaniu stomatologa. Albo zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i doczekać do rana.

Alicja Katarzyńska

źródło: Gazeta Wyborcza on-line w Trójmieście


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie przeciw COVID Lekarz

Badania wykazują, że ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie niż osoby, które nie przechorowaly COVID-19, może warto ozdrowieńcom proponować w pierwszej kolejności szczepionkę jednodawkową J&J – sugeruje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL. ...

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Czy szczepienia na gruźlicę lepiej chronią przed COVID-19? Lekarz

Szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą Covid-19.Tę hipotezę zamierzają sprawdzić polscy specjaliści. Podobne badania prowadzone są już w kilku innych krajach, m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii. Jednym ...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
ORL w Rzeszowie: na razie lepiej nie stosować amalgamatu Lekarz

Komisja stomatologiczna ORL w Rzeszowie rekomenduje, by gabinety posiadające umowę z NFZ-em, a niewyposażone w separatory amalgamatu, do czasu pojawienia się oficjalnych wytycznych ministerstwa zdrowia nie wykonywały procedur leczniczych z wykorzysta...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...