Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dlaczego szczoteczka z okrągłą główką czyści lepiej?

Publikacja:
Dlaczego szczoteczka z okrągłą główką czyści lepiej?

Dlaczego szczoteczka z okrągłą główką czyści lepiej?

Jednym z elementów codziennej pracy lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej jest pomoc pacjentom w doborze najlepszych akcesoriów do higieny jamy ustnej, w tym oczywiście szczoteczki do zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki to kwestia bardzo indywidualna, zależna m.in. od zdolności manualnych danego pacjenta oraz stanu zdrowia jego jamy ustnej. Warto jednak zwrócić uwagę na nowość, jaką jest magnetyczna szczoteczka z okrągłą główką, która cechuje się najwyższą skutecznością w redukcji płytki nazębnej i tym samym pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł.

Jaką szczoteczkę wybrać do higieny jamy ustnej? Takie pytanie w swojej codziennej pracy słyszy właściwie każdy lekarz dentysta. Trudno jednak na nie jednoznacznie odpowiedzieć, bo dobór odpowiedniej szczoteczki to bardzo indywidualna kwestia. Doradzając pacjentowi w wyborze najlepszego akcesorium do codziennej higieny jamy ustnej, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak:

• wiek – inne szczoteczki polecane są dzieciom, inne seniorom użytkującym ruchome uzupełnienia protetyczne,

• zdolności manualne pacjenta – mają na nie wpływ zarówno naturalne procesy starzenia, jak i np. przebyte choroby,

• stan zdrowia jamy ustnej – np. pacjentom z nadwrażliwością zębów albo po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej zaleca się używanie szczoteczek z bardzo miękkimi włóknami,

• możliwości finansowe – nie każdy pacjent będzie skłonny zainwestować większą sumę pieniędzy np. w najwyższy model szczoteczki.

Szczoteczki soniczne i magnetyczne w codziennej higienie jamy ustnej

W codziennej higienie jamy ustnej najlepiej sprawdzają się szczoteczki elektryczne, czyli takie zasilane bateriami lub ładowanym akumulatorem. Napęd wprawia główkę szczoteczki w ruch, któremu w żaden sposób nie jest w stanie dorównać ruch ludzkiej ręki. Pozwala to na dokładne, precyzyjne oczyszczenie zębów i stanowi bardzo ważny element profilaktyki próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej.

Obecnie najnowocześniejszą technologią wykorzystywaną w produkcji elektrycznych szczoteczek do zębów jest technologia magnetyczna z okrągłą główką szczoteczki, która staje się bardziej popularna niż szczoteczka soniczna z podłużnym kształtem główki.

• Szczoteczka soniczna – należy do grupy szczoteczek elektrycznych, może być zasilana akumulatorem lub bateriami. Podobnie jak szczoteczka manualna, ma podłużną główkę – jest ona zasilana przez napęd ukryty w rękojeści szczoteczki, a włókna wykonują najczęściej ruchy z boku na bok (około 31 tys. ruchów na minutę, co odpowiada 260 Hz). Towarzyszy temu proces wytwarzania się dźwięku oraz mikroskopijnych bąbelków – z mieszaniną śliny oraz wody pomagają one paście docierać do dalej położonych obszarów jamy ustnej. Dla skutecznego oczyszczenia zębów – głównie przestrzeni międzyzębowych – podczas szczotkowania trzeba jednak wykonać dodatkowy ruch wymiatający ręką (zalecana technika roll, jak przy szczoteczce manualnej).

• Szczoteczka magnetyczna – działa dzięki zastosowaniu wytwarzającego energię liniowego napędu magnetycznego. Energia ta jest kierowana do główki szczoteczki aż po sam koniec ich włókien, dzięki czemu powstaje zjawisko mikrowibracji. Co ważne – w odróżnieniu od szczoteczki manualnej i sonicznej – jest to szczoteczka z okrągłą główką, co sprawia, że podczas szczotkowania nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów wymiatających ręką, a delikatnie przyłożyć główkę szczoteczki na 1,5-2 sekundy do każdej powierzchni zęba. Szczoteczka ta pracuje z dużą częstotliwością, generując dźwięki jak szczoteczka soniczna.

Szczoteczka z okrągłą główką – najwyższa skuteczność w oczyszczaniu zębów

Jak już wspomniano, szczoteczki soniczne mają główki podłużne, podobne do szczoteczek manualnych. Dla dokładnego oczyszczenia zębów podczas użytkowania takiej szczoteczki trzeba jednak wykonać ruch wymiatający ręką – zdaniem wielu ekspertów, samo przyłożenie podłużnej główki do powierzchni zęba jest niewystarczające do usunięcia resztek pokarmów, osadów i płytki nazębnej.

Inaczej pracuje magnetyczna szczoteczka z okrągłą główką – jej kształt sprawia, że włókna obejmują każdy ząb z osobna, a także docierają do przestrzeni między zębami. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów ręką – wystarczy delikatnie przyłożyć główkę do zęba i odczekać około 1,5-2 sekund przy każdej jego powierzchni. Pozwala to dokładnie usunąć resztki pokarmowe i płytkę bakteryjną, co poprawia stan zdrowia zębów i dziąseł.

Magnetyczna szczoteczka z okrągłą główką pracuje w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym, któremu towarzyszą delikatne mikrowibracje włókien. Oznacza to, że główka wykonuje ruchy w prawo i w lewo, pracując wzdłuż, a nie w poprzek girlandy dziąsłowej. Dzięki temu płytka nazębna jest usuwana ze szczeliny dziąsłowej i całej korony pojedynczego zęba. Delikatne mikrowibracje wspomagają oczyszczanie i sprawiają, że szczotkowanie jest bardzo delikatne i przyjemne, a szczoteczka gładko przesuwa się po oczyszczanych zębach.

Najnowszym osiągnięciem w technologii magnetycznego oczyszczania zębów jest szczoteczka z okrągłą główką Oral-B iO 10. Oferuje ona 7 trybów szczotkowania, wyposażona jest w inteligentny czujnik nacisku, czytelny i interaktywny wyświetlacz oraz opcję połączenia ze smartfonem dzięki aplikacji mobilnej. Posiada dodatkowe urządzenie iO Sense, które interaktywnie monitoruje czas i zasięg szczotkowania, będąc jednocześnie bazą ładującą szczoteczkę. Zapewnia profesjonalne uczucie czystości i delikatność szczotkowania, usuwając do 100% więcej płytki bakteryjnej w porównaniu ze zwykłą szczoteczką manualną.

Szczoteczka z okrągłą główką – dobór do potrzeb pacjenta

Na rynku – poza szczoteczkami z okrągłą główką w technologii magnetycznej – są też dostępne ich poprzedniczki, pracujące w ruchu 2D (oscylacyjno-rotacyjnym) lub 3D (oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym). Ich skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej jest potwierdzona badaniami klinicznymi.

Na początku wspomniano o konieczności doboru szczoteczki do różnych potrzeb pacjenta. Jak więc szczoteczka z okrągłą główką może tu pomóc?

Wiek – dla dzieci powyżej 3. roku życia dostępne są szczoteczki 2D wyposażone w specjalnie zaprojektowane delikatne końcówki z okrągłą główką, dopasowane wielkością do kształtu zębów mlecznych. Bezzębnym seniorom szczoteczka elektryczna z delikatną końcówką może być przydatna do masażu wałów dziąsłowych lub oczyszczania płyty uzupełnienia protetycznego. Pacjenci implantoprotetyczni znajdą korzyść z użycia szczoteczki magnetycznej z jednopęczkową końcówką specjalistyczną, która pozwala oczyścić trudno dostępne miejsca retencyjne.

Zdolności manualne pacjenta – tu zdecydowanie wybór szczoteczki magnetycznej jest właściwy. Ma ona bardzo prostą technikę użycia (brak konieczności wykonywania dodatkowych ruchów ręką) oraz szeroką rękojeść zapewniającą stabilny chwyt.

Stan zdrowia jamy ustnej – niezależnie od problemu stomatologicznego, perfekcyjne usunięcie biofilmu jest podstawą w każdym postępowaniu. Szczoteczka magnetyczna osiąga bardzo dobre rezultaty kontroli biofilmu i redukcji stanów zapalnych dziąseł, a konfiguracja odpowiedniego trybu pracy (delikatny lub super delikatny, wybielanie, ochrona dziąseł) z odpowiednią końcówką czyszczącą (delikatna, podstawowa, wybielająca specjalistyczna) i czujnikiem kontroli nacisku są odpowiedzią na potrzeby każdego pacjenta.

Możliwości finansowe – wśród bogatej oferty różnych rodzajów szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką, począwszy od szczoteczek o ruchu 2D przez 3D aż do szczoteczki magnetycznej, każdy pacjent będzie w stanie znaleźć taki pułap cenowy, który mu odpowiada. Już za kilkadziesiąt złotych można mieć szczoteczkę z okrągłą główką, dającą wyższą jakość oczyszczania w porównaniu do szczoteczki manualnej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zainwestujwkolagenabyczucsieiwygladaclepiej
Zainwestuj w kolagen, aby czuć się i wyglądać lepiej Pacjent

Od lat próbujemy znaleźć jakiś sposób na to, aby poprawić swój wygląd i zapobiec starzeniu się - chociaż wiemy, że tak naprawdę jest to niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać upływającego czasu – ale jednak możemy przynajmniej trochę wpłynąć na ...

Marzena Dominiak1
Prof. Marzena Dominiak: Profilaktyka – jest lepiej, ale... Lekarz

– Będziemy robili wszystko, aby odwrócić statystyki, promować profilaktykę i coraz mocniej uświadamiać społeczeństwo o jej znaczeniu – mówi prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak o stanie zdrowia jamy ustnej wśród Po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczoteczka elektryczna
Główka szczoteczki elektrycznej w żołądku 9-latka Lekarz

Lekarze ze szpitala w Mekce w Arabii Saudyjskiej dokonali zaskakującego odkrycia w brzuchu 9-latka, który trafił na ostry dyżur w Boże Narodzenie. Okazało się, że chłopiec… połknął główkę elektrycznej szczoteczki do zębów. W Boże Narodzenie na ostry...

specjalizacje lekarsko dentystyczne
Specjalizacje lekarsko-dentystyczne – jest lepiej, ale… Lekarz

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje zwiększono liczbę miejsc na rezydenturach z dziedzin stomatologicznych. Samorząd lekarski przyjął to z zadowoleniem, ale nadal zauważa problemy związane z uzyskiwaniem specjalizacji przez dent...

injection 5873159 1280
Szczepienia przeciwko HPV – dobrze, ale może być lepiej Lekarz

Fundacja Zdrowia Jamy Ustnej, brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się zdrowiem jamy ustnej, z zadowoleniem przyjęła wyniki raportu na temat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Zjednoczonym Królestwie. Raport został opr...

cukier w diecie
Cukier w diecie dzieci. Eksperci apelują: im mniej, tym lepiej Lekarz

Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Jak wynika z danych Monitoringu Zdrowia Jamy U...

szczoteczki
Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej? Pacjent

Wydawałoby się, że szczoteczka manualna jest w myciu zębów niezastąpiona. A jednak. XX wiek, a zwłaszcza jego końcowa faza, to rozkwit nowoczesnych technologii, które dostarczyły rewolucyjnych rozwiązań także w zakresie higieny jamy ustnej. Pod konie...

szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie przeciw COVID Lekarz

Badania wykazują, że ozdrowieńcy lepiej odpowiadają na szczepienie niż osoby, które nie przechorowaly COVID-19, może warto ozdrowieńcom proponować w pierwszej kolejności szczepionkę jednodawkową J&J – sugeruje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL. ...