Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów

Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów

Kiedy w gabinecie stomatologicznym padają słowa „leczenie kanałowe”, większość pacjentów od razu zaczyna się martwić i szukać alternatywnego rozwiązania, którego znalezienie jest po prostu niemożliwe. Strach przed bólem często doprowadza do decyzji o zrezygnowaniu z leczenia kanałowego. Jednak czy naprawdę jest się czego obawiać? Czy istnieją sposoby na złagodzenie bólu po leczeniu kanałowym?

Bardzo często pacjenci bagatelizują problemy w obszarze jamy ustnej ze strachu przed wizytą u dentysty. Ból dziąsła, ból podniebienia, ból zęba – każdy ma nadzieję, że to tylko chwilowe dolegliwości, które można skutecznie zwalczyć domowymi sposobami. Niestety, kiedy notorycznie odwleka się moment zapisania na wizytę do gabinetu stomatologicznego, problemy często tylko narastają, zamiast znikać. I w wielu przypadkach konieczne okazuje się rozpoczęcie leczenia kanałowego.

Od czego zależy, czy ząb będzie leczony kanałowo?

W zębie możemy wyróżnić trzy elementy – koronę (corona dentis), szyjkę (collum dentis) oraz korzeń (radix dentis). Twarda korona, pokryta szkliwem, posiada wewnątrz komorę zęba (cavum dentis), przechodzącą w kanał korzenia (canalis radicis), który kończy otwór szczytowy zęba (foramen apicis dentis). Ponadto, kanał korzenia oraz komorę wypełnia tak zwana miazga zębowa (pulpa dentis). Kiedy pacjent udaje się do dentysty, skarży się po prostu na ból zęba, a od lekarza zależy już wybór metody leczenia – w tym decyzja o rozpoczęciu leczenia endodontycznego (kanałowego). Ze względu na jego dosyć wysoki koszt oraz strach przed bólem, pacjenci nie są przekonani do postawionej diagnozy i często szukają alternatywy. Jednak jeśli doszło do uszkodzenia miazgi, zwykła plomba już niestety nie wystarczy, a leczenie kanałowe będzie konieczne.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Obecnie proces leczenia można zamknąć już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym – wszystko zależy od konkretnego przypadku. Po prześwietleniu zęba i jego dokładnym zbadaniu, lekarz podaje znieczulenie, aby następnie otworzyć ząb i usunąć zmienioną chorobowo miazgę. Po oczyszczeniu następuje moment osuszenia i wypełnienia kanału. W przypadku pomyślnie zakończonego procesu leczenia, ostatecznym etapem jest rekonstrukcja korony zęba.

Metody łagodzenia bólu

Chociaż zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu, później pacjentowi może towarzyszyć dosyć intensywny ból. Istnieją różne metody jego łagodzenia. Skutecznym preparatem, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jest Glimbax – roztwór do płukania jamy ustnej i gardła. Zawarty w nim diklofenak ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu pomaga łagodzić dolegliwości nawet po najbardziej skomplikowanych zabiegach stomatologicznych.

Fot. Materiały prasowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres