Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Krwotok z nosa u pacjenta w gabinecie – zasady pierwszej pomocy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Krwotok z nosa u pacjenta w gabinecie – zasady pierwszej pomocy

Krwotok z nosa u pacjenta w gabinecie – zasady pierwszej pomocy

Nagłe zagrożenia zdrowotne mogą pojawić się w nieoczekiwanym momencie niemal u każdego pacjenta w trakcie zabiegu stomatologicznego. Jednym z potencjalnych zagrożeń jest nagły krwotok z nosa. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być przyczyny krwotoku oraz jak reagować w takich sytuacjach.

Krwawienie z nosa może pojawić się u pacjenta samoistnie, będąc efektem infekcji lub zapalenia błon śluzowych nosa. Wśród innych czynników wywołujących krwotoki znajdują się m.in. grypa, choroby układowe (np. sarkoidoza), zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi (np. anemia), niewydolność wątroby i nerek, miażdżyca, a także niedobory witaminy K i C.

Około 90% przypadków krwotoków z nosa ma swoje źródło w przednim odcinku nosa. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie podczas przeprowadzanego zabiegu stomatologicznego, pacjentowi bezzwłocznie należy udzielić pierwszej pomocy.

1. Przed przystąpieniem do udzielania pomocy trzeba nałożyć rękawiczki (jeśli do krwotoku doszło przed rozpoczęciem zabiegu stomatologicznego) lub zmienić rękawiczki na czyste (jeśli krwotok ma miejsce w trakcie leczenia).

2. Pacjent powinien usiąść z głową lekko przechyloną do przodu. Absolutnie nie wolno odchylać głowy pacjenta do tyłu – po pierwsze powoduje to nasilenie krwawienia, a po drugie może doprowadzić np. do zakrztuszenia się własną krwią.

3. Pacjentowi należy podać chusteczki higieniczne lub gaziki, które powinien przyłożyć do nosa. Warto przypomnieć mu, aby w tym czasie oddychał ustami.

4. Na kark pacjenta należy położyć zimny okład, który spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych oraz zminimalizowanie krwotoku. Mogą to być np. kostki lodu owinięte w ściereczkę, ręcznik zmoczony zimną wodą lub specjalne żelowe okłady chłodzące. Powinny one znajdować się na wyposażeniu apteczki w każdym gabinecie stomatologicznym.

5. Jeżeli krwawienie jest bardzo obfite, lekarz może użyć gąbki nasyconej fibrynogenem lub wykonać tamponadę przednią nosa.

6. Jeśli wszystkie zastosowane metody pierwszej pomocy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, po około 20 minutach trzeba wezwać pogotowie.

Podstawą skutecznego działania w sytuacji zagrożenia życie jest praca w zespole. A takie sytuacje mogą mieć miejsce w gabinecie. Pacjent może poczuć się gorzej podczas zabiegu. Gabinet stomatologiczny może też być potraktowany przez ludzi z zewnątrz jako miejsce, gdzie udzielona zostanie pierwsza pomoc. Na obie sytuacje lekarz dentysta i jego współpracownicy muszą być przygotowani.

AF
Fot. Peggy_Marco, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Morawiecki - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa – nowe zasady bezpieczeństwa Lekarz

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a w każdym województwie powstanie szpital ko...

tajemnica lekarska - Dentonet.pl
Jak przestrzegać w gabinecie prawa pacjenta do tajemnicy? Lekarz

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, każdy pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego. Dotyczy to wszystkich osób wykonujących zawód medyczny i udzielających świad...

dentysta na NFZ - Dentonet.pl
Gmina Inowłódz bez pomocy stomatologicznej na NFZ Lekarz

Inowłódz w województwie łódzkim to jedyna gmina w powiecie tomaszowskim pozbawiona bezpłatnego dostępu do leczenia stomatologicznego – nie ma tam ani jednego gabinetu stomatologicznego współpracującego z NFZ-em. Posłanka Anita Sowińska zwróciła się w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: nowe zasady specjalizacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne będą obowiązywać zmiany wprowadzone ustawą z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty....

dodatek solidarnościowy - Dentonet.pl
Dla kogo dodatek solidarnościowy? Zasady przyznawania pomocy Asysta

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r. w następstwie COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek soli...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres