Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kraków: dentyści kontra palacze

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Kraków: dentyści kontra palacze

Najpierw politycy, teraz dentyści wzięli na celownik palaczy. W Krakowie już w lutym rusza akcja profilaktyczna „Nie palimy, uśmiechamy się!”, która ma zachęcić zarówno palących, jak i tych, co rzucili palenie, do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa. Powód? Rosnąca z roku na rok liczba palaczy w Polsce chorujących na raka jamy ustnej i próchnicę.


 

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2011 r. w Polsce pali aż 8,7 mln osób. Ponad 33 proc. stanowią mężczyźni, 21 proc. kobiety. Okazjonalnie po dymka sięga aż 1 milion osób. Na raka jamy ustnej w Polsce choruje aż 4 tys. osób, z czego 60 proc. to mężczyźni!


 

– Palacze są grupą szczególnie narażoną na liczne choroby jamy ustnej, począwszy od próchnicy, paradontozy, chorób przyzębia, a na raku jamy ustnej kończąc. W przypadku tego ostatniego, wczesna diagnoza jest w stanie uchronić przed rozwojem choroby i przerzutami. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje 80 proc. szans na wyleczenie – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie, która organizuje akcję.


 

Palaczu marsz do dentysty


 

Palisz papierosy, powinieneś częściej zaglądać do dentysty – tej prostej zasady chcą nauczyć mieszkańców Małopolski dentyści z Centrum Stomatologii LUXENTICA w Krakowie.

Postanowili oni wypowiedzieć wojnę lenistwu palaczy.


 

Dziś tylko 9 proc. palących papierosy regularnie odwiedza dentystę.

Tymczasem dymek fundowany sobie w podczas przerwy w pracy lub porannej kawy, może być przyczyną poważnych chorób, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.


 

– Palacze przede wszystkim są narażeni na bardziej dynamiczny rozwój próchnicy. Ta grupa także częściej traci zęby, wymaga skomplikowanego i kosztownego leczenia. W wielu przypadkach palacze zgłaszają się do dentysty, wtedy, kiedy konieczna jest już usunięcie zęba lub długie leczenie kanałowe. Innym problemem jest wysokie ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej wśród osób palących tytoń. Szczególnie narażeni na chorobę są osoby w wieku 18-39 lat. W 75 proc. przypadków schorzenie to dotyka właśnie nałogowych palaczy – tłumacz lek. stom. Dariusz Wilisowski.


 

Palisz? Zbadają cię bezpłatnie


 

Dlatego też Centrum Stomatologii LUXDENTICA, jako pierwsze w Polsce organizuje akcję profilaktyczna skierowaną właśnie do palaczy. W ramach trwającej miesiąc kampanii „Nie palimy, uśmiechamy się!” osoby palące, a także byli palacze mogą wziąć udział w bezpłatnych przeglądach, konsultacjach i badaniach jamy ustnej z użyciem kamery wewnątrzustnej oraz bezpłatnego zdjęcia RTG jamy ustnej.

Zdaniem stomatologów, tego typu akcje są potrzebne, bo świadomość palaczy dotycząca zagrożenia wciąż jest bardzo niska.


 

– Wiele się mówi o wpływie palenia na płuca i serce, tymczasem wiele problemów zaczyna się od jamy ustnej. Poważnym schorzeniem w tej grupie jest paradontoza, kończąca się utratą zębów, podobnie choroby przyzębia, powodujące opuchnięcie dziąseł. Coraz powszechniejszy jest rak języka czy wargi, najczęściej rozpoznawany właśnie przez dentystów. To oni podczas wizyt kontrolnych, specjalnymi urządzeniami lub podczas zwykłego badania dotykowego są w stanie zaobserwować niepokojące zmiany w obrębie śluzówki – mówi dentysta.


 

Kopcący licealiści, kopcące kobiety


 

Kampania adresowana jest zarówno do osób, które od lat palą papierosy, jak również do ludzi młodych sięgających po dymek. Okazuje się, bowiem, że w Polsce aż 40 proc. licealistów sięga po papierosy – wynika z danych CBOS.


 

Dentyści namawiają także kobiety do bardziej regularnych wizyt. Dziś w Małopolsce po papierosy sięga aż 23,4 proc. kobiet a 21,7 proc. jest byłymi palaczkami. Nałóg dotyka przede wszystkim kobiety po 30 roku życia.

 

– Wciąż największą grupą palaczy są mężczyźni i to właśnie oni najczęściej unikają wizyt kontrolnych i nie podejmują leczenia, nieco lepiej sytuacja wygląda wśród kobiet, chociaż i tutaj obserwujemy rosnącą liczbę przypadków osób z zaawansowaną próchnicą i chorobami przyzębia. Problem ten także dotyczy osób młodych, poniżej 20 lat. W tej grupie także obserwuje się poważne schorzenia jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.


 

Według najnowszych badań Polacy zaczynają palić najczęściej w wieku 18-24 lat. Ponad 60 proc. palących po papierosa sięga 30 minut po przebudzeniu, 23 proc. w pierwszych 5 minutach – wynika z ankiety Global Adult Tobacco Survey.


 

– Palacze to dziś największa grupa ryzyka wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Zaleca się, aby osoby palące papierosy do dentysty zgłaszały minimum 2 razy do roku.


 

Pamiętajmy, że w tym przypadku stomatolog jest także pierwszym lekarzem pierwszego kontaktu, który jest w stanie rozpoznać zmiany nowotworowe jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.


 

Akcja „Nie palimy, uśmiechamy się!” rusza 11 lutego. Zainteresowani mogą już dziś umawiać się na indywidualne wizyty dzwoniąc do Centrum Stomatologii LUXDENTICA. Więcej informacji o akcji www.niepalimy.luxdentica.pl oraz www.facebook.com/luxdentica


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Covid-19 - Dentonet.pl
Szkocja: dentyści NHS „chronieni” 10-letnimi maskami Lekarz

Szkoccy stomatolodzy wyrażają poważne obawy w związku z otrzymaniem przeterminowanych środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Ponieważ lokalny rząd nie przedstawił dowodów potwierdzających bezpieczeństwo maseczek dostarczonych przez tamtejszy NHS, Bryty...

Lekarze dentyści wsparli akcję „Pajacyk” Lekarz

Lekarze dentyści z całej Polski – uczestnicy I Konferencji Dentonet Online – poprzez kupno biletu na konferencję wsparli program „Pajacyk” prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną kwotą 6500 zł. Pieniądze trafiły już na konto PAH. Zorganizowana w d...

Dentyści dobrze radzą sobie z e-dokumentacją Lekarz

Lekarze dentyści dobrze poradzili sobie z wdrożeniem e-dokumentacji medycznej w swoich gabinetach – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadził...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Wrocław: lekarze dentyści w kolegium Uniwersytetu Medycznego Lekarz

Prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – znalazła się w zaproponowanym składzie kolegium rektorsko-dziekańskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w kadencji 2020-2024. Ma pełnić funkcję prorektora ds. strategii...

ubezpieczenie dla dentystów - Dentonet.pl
Dlaczego lekarze dentyści potrzebują ubezpieczenia? Lekarz

Posiadanie gabinetu dentystycznego wiąże się nie tylko z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale także z koniecznością respektowania wielu zasad i regulacji prawnych. Wśród zagrożeń towarzyszących wykonywaniu zawodu lekarza dentysty m.in. ekonomicznyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres