Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

UK: ex-palacze doceniają wolność od nałogu tytoniowego

Publikacja:
UK: ex-palacze doceniają wolność od nałogu tytoniowego

UK: ex-palacze doceniają wolność od nałogu tytoniowego

Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że 95% byłych palaczy dostrzega pozytywne zmiany już po dwóch tygodniach od rzucenia nałogu. Badanie z udziałem ponad 3000 uczestników zostało przeprowadzone przez pracownię badawczą Censuswide na krótko przed kampanią „Stoptober” prowadzoną przez rządowe Biuro ds. Poprawy Zdrowia i Dysproporcji.

Uzyskane rezultaty potwierdziły korzyści, które ex-palacze zauważają już w krótkim po rezygnacji z palenia. Z badania wynika, że najważniejsze zmiany, jakie dostrzegły osoby, które uwolniły się od nałogu tytoniowego, to: zwiększona energia (45%), lepsze samopoczucie (42%), mniej problemów z oddychaniem (42%), przywrócenie smaku (25%), zdrowszy wygląd skóry (24%) oraz mniej problemów z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych (22%).

W badaniu ustalono także, co ułatwiło palaczom rzucenie nałogu. W 29% przypadków pomocne było wsparcie rodziny i przyjaciół, a u 21% palaczy skuteczne okazały się rozmowy z innymi osobami, które przestały palić. Z kolei u 37% uczestników pomocne było zajęcie rąk, zmiana codziennej rutyny oraz spacery.

Także Narodowa Służba Zdrowia (NHS) donosi, że do poprawy węchu i smaku dochodzi w ciągu zaledwie 48 godzin po ostatnim papierosie. Nie bez znaczenia są także oszczędności – rzucenie palenia pozwala zaoszczędzić średnio 38 funtów szterlingów (ponad 200 zł) tygodniowo oraz 2000 funtów (10 700 zł) w skali całego roku.

Październik miesiącem rzucania palenia

W październiku NHS planuje akcję pod nazwą Stoptober. Stop smoking and good things happen („Przestań palić w październiku, a zaczną dziać się dobre rzeczy”). Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Neil O’Brien powiedział: – Palenie jest główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec. Kiedy ludzie rzucają palenie, korzyści są ogromne – są zdrowsi, zamożniejsi, a presja na NHS jest mniejsza. Stoptober zmotywuje tysiące osób do rzucenia palenia w październiku, zapewniając ludziom wsparcie i większą pewność siebie, pomocne w tym, by uwolnić się od nałogu.

– Wciąż angażujemy się w nasz śmiały plan, aby do 2030 roku być krajem wolnym od dymu tytoniowego. Dążenie to wzmocni pakiet nowych środków, takich jak przekazanie palaczom miliona e-papierosów czy nowe zachęty finansowe dla kobiet w ciąży, by rzuciły palenie – dodał minister  O’Brien.

Według doniesień medialnych, brytyjski rząd pracuje obecnie nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Pojawiają się jednak także głosy, by jednorazowe e-papierosy były nadal dostępne w placówkach Narodowej Służby Zdrowia w ramach programu „Zamień, aby przestać” (ang. Swap to stop).

Stosowanie e-papierosów jako metody na rezygnację z tradycyjnych wyrobów tytoniowych budzi wiele kontrowersji. Przeprowadzone badania sugerują, że przestawienie palaczy z klasycznych papierosów na e-dymek może zaoszczędzić Narodowej Służbie Zdrowia ponad pół miliarda funtów szterlingów rocznie. Jednak inne badanie wykazało, że nastolatki, które sięgają e-dymek, częściej zaczynają palić papierosy, niż te osoby, które unikają e-papierosów.

Jaka jest rola lekarza stomatologa jako lekarza pierwszego kontaktu w walce z nałogiem nikotynizmu? Co lekarz zrobić może, a wręcz powinien? Mówi prof. Tomasz Konopka.

T.H.

Źródła: https://dentistry.co.uk/2023/09/21/nearly-all-ex-smokers-saw-positive-changes-after-quitting/

https://www.gov.uk/government/news/95-of-ex-smokers-see-positive-changes-soon-after-quitting