Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Komórka szkodzi pamięci

Publikacja:

Komórka szkodzi pamięci

Często korzystasz z telefonu komórkowego? Uważaj! Telefon komórkowy może szkodzić twojej pamięci.

Badacze z wydziału neurochirurgii Uniwersytetu w Lund przeprowadzili szereg badań, a ich wyniki wskazują, że promieniowan8ie emitowane przez telefony komórkowe może szkodzić naszej pamięci. Eksperyment przeprowadzony został na szczurach, może być jednak początkiem dalszych badań nad szkodliwością promieniowania emitowanego przez komórki na czynność ludzkiego układu nerwowego.

Zespół badaczy pod kierownictwem Henrietty Nittby i profesora Leif’a Salford’a w okresie roku przez 2 godziny w tygodniu poddawał ssaki działaniu promieniowaniu podobnemu do tego jakie emituje telefon komórkowy. Szczury laboratoryjne umieszczono w specjalnej skrzyni, w której zamontowane były cztery różne przedmioty, których położenie zmieniano wielokrotnie w czasie trwania eksperymentu.

Następnie szwedzcy naukowcy przeprowadzili test na pamięć. Grupa kontrolna spędzała sporo czasu na zapoznanie się z aktualnym ustawieniem przedmiotów z pierwszego podejścia. Gryzonie z tej grupy dość długo nie widziały przedmiotów. W grupie eksperymentalnej różnice w uwadze poświęconej ustawieniu poszczególnych przedmiotów nie były aż tak wyraźne.

Już wcześniej przeprowadzane badania ostrzegały przed wpływem promieniowania mikrofalowego na ludzki mózg. Tym razem naukowcy są niemal pewni, że ma ono wpływ na barierę krew-mózg.

Zwierzaki wystawiane na działanie promieniowania narażone były na przenikanie albumin z krwiobiegu do mózgu. Albuminy odpowiedzialne są za transport różnych niezbędnych substancji jak: hormony, leki, dwutlenek węgla i wielu innych. Przenikanie albumin następowało bezpośrednio po napromieniowaniu, do wyraźnych uszkodzeń kory mózgowej dochodziło po dłuższym czasie bo po okresie jednego lub dwóch miesięcy.

„Obecnie jesteśmy w stanie zaobserwować w warunkach laboratoryjnych co dzieje się z komórkami mózgowymi poddanymi działu promieniowania podobnego do tego emitowanego przez telefon komórkowy, musimy jeszcze dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje” – dodała Henrietty Nittby. mz

na podstawie: Science Daily


POWIĄZANE ARTYKUŁY

endodoncja 1
Leczenie endodontyczne szkodzi? Federacja FDI reaguje Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI opublikowała Białą Księgę (tzw. White Paper) w pełni poświęconą procedurom endodontycznym. Czas oraz formuła, w jakiej to zrobiono, pozwala sądzić, iż jest to zdecydowana reakcja na próby deprecjonowania tej dziedz...