Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak czyścić skutecznie protezy? W …mikrofalówce!

Publikacja:
Jak czyścić skutecznie protezy? W …mikrofalówce!

Jak czyścić skutecznie protezy? W …mikrofalówce!

Czyszczenie protez, trzymanie ich w roztworze czyszczącym, używanie Correga Tabs itp. – to wszystko nie zapewnia 100% czystości naszych "trzecich zębów". Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy z Academy of General Dentistry (AGD).

Tradycyjne metody czyszczenia protez nie gwarantują bowiem całkowitego pozbycia się bakterii. Dopiero czyszczenie protez w połączeniu z dwuminutowym działaniem naszej domowej mikrofalówki daje znacznie lepszy efekt, jeśli chodzi o wyeliminowanie bakterii z całej powierzchni protezy.

Do czego może doprowadzić nie do końca wyczyszczona proteza wiedzą stomatolodzy i sami pacjenci. Zapalenie jamy ustnej, krwawienie, pieczenie, grzybicze zapalenie ust charakteryzujące się czerwonymi i białymi owrzodzeniami – to wystarczające argumenty, aby zająć się tematem na poważnie – twierdzi współautor badań dr Thomas Glass.Problem jest poważny, gdyż w USA jeden na pięciu Amerykanów powyżej 55 roku życia nosi stomatologiczną protezę. Jak twierdzi dr Glass, tradycyjne czyszczenie protez jest mało efektywne, gdyż są problemy z dotarciem do trudno dostępnych miejsc.

A oto co radzą amerykańscy naukowcy, jeśli chodzi o czyszczenie protez w domowej kuchence mikrofalowej:

1. Włóż protezę (ale TYLKO taką, która nie ma metalowych części!) do odpowiedniego plastikowego pojemnika, przystosowanego do mikrofalówek (z przykrywką i otworami wentylacyjnymi). Pojemnik ten powinien być dwa razy wyższy od wysokości protezy.

2. Wypełnij pojemnik wodą.

3. Wrzuć tabletkę czyszczącą do pojemnika z wodą.

4. Przykryj pokrywę pojemnika ręcznikiem lub ściereczką

5. Włącz mikrofalówkę na standardowy program na 2 minuty.

6. Po wyłączeniu odczekaj kilka minut, aż pojemnik (i sama proteza) ostygnie.

UWAGA! Nie należy stosować tej metody przy protezach, które mają metalowe części. W razie jakichkolwiek wątpliwości radzimy skontaktować się ze swoim stomatologiem.

 

(inf.wł. na podstwie Academy of General Dentistry (AGD)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Zortrax chce drukować zęby, implanty i protezy zębowe Lekarz

Firma Zortrax, specjalizująca się w druku 3D, powołała do życia spółkę-córkę Zortrax Dental, która ma zajmować się produkcją drukarek stomatologicznych przeznaczonych wyłącznie do elementów protetycznych i ortodontycznych – informuje serwis rp.pl. J...

wiertla i pacjent
O co pytają pacjenci w NFZ? Protezy, ekstrakcje, wizyty Lekarz

Lista najczęstszych pytań dotyczących stomatologii skierowanych do Narodowego Funduszu Zdrowia przez pacjentów może być dla lekarzy wskazówką. Jakich wątpliwości pacjenci mają najwięcej? Co ich interesuje? Poniżej cytujemy kilka pytań dotyczących naj...

maseczki - Dentonet.pl
Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem Asysta

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP. Do badań posłużyły naukowcom manekiny, które us...