Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Implanty contra mini implanty

Brak komentarzy | Publikacja:
Implanty contra mini implanty

Implanty contra mini implanty

Implantoloprotetyka – obok endodoncji – stanowi dziś najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedzinę stomatologii. Lekarz dentysta może obecnie pomóc nawet tym pacjentom, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie kwalifikowali się do dalszego leczenia. Dzięki innowacyjnym materiałom oraz narzędziom stało się możliwe nie tylko odtworzenie pojedynczego zęba, lecz również rekonstrukcja pełnego uzębienia w przypadku osób całkowicie bezzębnych.

 

Mosty oparte na implantach

Jedną z metod umożliwiających walkę z całkowitą bezzębnością są uzupełnienia protetyczne stałe, niewyjmowane, przytwierdzone do wkręconych w kość szczęki tytanowych wszczepów.

Zalety rozwiązania: Implant nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, nie tylko przywraca swobodę mówienia oraz piękny uśmiech, lecz również odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia. Umożliwia przenoszenie siły żucia na kości szczęki lub żuchwy i w ten hamuje proces resorpcji (resorpcja to inaczej powolne wchłanianie składników mineralnych kości, z czasem prowadzące do jej zaniku).

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zanik kości staje się przyczyną trudnych do zaakceptowania zmian w wyglądzie. Resorpcja z czasem powoduje zmianę kształtu dziąseł – ich wysokość ulega znacznemu obniżeniu. Natomiast przy większych zanikach kości pojawia się tzw. "wygląd baby jagi" – usta i policzki stają się zapadnięte, pozbawiona podparcia zębów skóra twarzy wiotczeje, natomiast żuchwa wysuwa się do przodu.

Na szczęście, współczesna implantologia może dzisiaj pomóc również pacjentom z całkowitym bezzębiem. Najlepszym (aczkolwiek najdroższym rozwiązaniem) jest w takim przypadku stały most protetyczny, wsparty na odpowiedniej liczbie implantów. Dzięki wszczepionym implantom dentysta może odtworzyć pełny łuk zębowy, doskonale imitujący naturalne uzębienie pacjenta.

Podsumowanie: Implanty zębowe nie tylko całkowicie eliminują problemy typowe dla konwencjonalnych rozwiązań protetycznych (tj. trudności przy jedzeniu i mówieniu), lecz również zapobiegają niekorzystnym zmianom, które zachodzą w tkance kostnej po utracie zębów.

Wady: Zastosowanie tego rozwiązania nie zawsze jest możliwe ze względu na przeciwwskazania miejscowe (np. zbyt niską lub zbyt wąską kość wyrostka zębodołowego, zbyt rzadką i miękką kość szczęki). Dla wielu pacjentów przeszkodą może być również wysoka cena implantów.

 

Proteza na mini implantach

Coraz częściej alternatywą dla konwencjonalnych implantów się stają mini implanty (o średnicy 1,8- 2,8 mm). Są one stosowane przy zaopatrywaniu bezzębnej żuchwy wtedy, kiedy zbyt cienka kość części zębodołowej żuchwy uniemożliwia instalację wszczepów o większych rozmiarach. Następnie na implantach mocowana jest proteza wyjmowana, która nie przesuwa się, nie spada i nie wymaga podklejania.

Zalety rozwiązania: Jedną z zalet zabiegu wszczepienia mini implantów jest brak konieczności odwarstwiania płata śluzówkowo-okostnowego – w efekcie zabieg jest mało inwazyjny i skutkuje znikomym urazem błony śluzowej i kości. Do innych zalet tego systemu zaliczamy:

– możliwość natychmiastowego obciążenia wszczepu – umocowana na mini implantach proteza może być użytkowana przez pacjenta natychmiast po zakończeniu zabiegu,

– możliwość zastosowania mini śrub przy zaniku wyrostka kostnego bez wcześniejszych zabiegów odbudowy kości,

– łatwą stabilizację protezy na implantach,

– niewielki koszt w porównaniu z tradycyjnymi implantami,

– duży komfort użytkowania protezy.

Podsumowanie: W odróżnieniu od tradycyjnych protez proteza oparta na mini śrubach hamuje zanik kości i dziąseł – wszczepione implanty działają stymulująco na kość i poprawiają ukrwienie tkanki kostnej. Proteza jest również bardziej stabilna i wygodna (główki mini implantów zakotwiczone są w specjalnym silikonie, stanowiącym wygodne podścielenie protezy, dzięki czemu nie ociera ona o dziąsła).

Wady: Niewielka – jak na razie – liczba gabinetów wykonujących tego typu zabiegi.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Instax mini9
Asysdent 2019: do wygrania trzy aparaty Instax Mini 9! Asysta

Firma Instax – jeden ze sponsorów i wystawców konferencji Asysdent 2019 – przygotowała dla uczestniczek nie lada atrakcję! Podczas konferencji (27 kwietnia, Łódź) odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będą trzy aparaty do fotografii natychmiasto...

nagrody - Dentonet.pl
Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne znów z nagrodami Lekarz

Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały kolejne nagrody – tym razem na targach INTARG w Katowicach oraz Invent Arena w czeskim Trincu.Światłoutwardzalne implant...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zrzut ekranu 2020 06 13 o 09.14.11
Implanty są drogie? "To nie tak, że tańsze jest tańsze" Lekarz

Implanty - z jednej strony trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych, zapewniające estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony - zdaniem wielu pacjentów - koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak...

nagroda Bydgoszcz - Dentonet.pl
Implanty z Bydgoszczy nagrodzone na targach w Moskwie Lekarz

Światłoutwardzalne implanty stomatologiczne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymały srebrny medal podczas XXI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2018.X...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji