Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Fluoryzacja wody nic nie daje?

Publikacja:

Fluoryzacja wody nic nie daje?

Analiza stanu uzębienia 4.800 australijskich nastolatków wykazała, że picie wody nie fluoryzowanej daje taki sam efekt jak wody z zawartością tego pierwiastka.

Badania przeprowadzono na grupie młodzieży od 10 do 15 roku życia a wyniki opublikowano w piśmie „Community Dentistry and Oral Epidemiology”.

Inne australijskie badania (opublikowane wcześniej) za wzrost próchnicy wśród dzieci obwiniały właśnie picie nie fluoryzowanej wody, przede wszystkim butelkowanej lub z przydomowych zbiorników. Nie podano jednak żadnych wiarygodnych danych statystycznych.

– Wpływ konsumpcji nie fluoryzowanej wody na rozwój próchnicy nie był znaczący – twierdzą teraz australijscy badacze. – Nie stwierdzono również, żeby picie wody butelkowanej miało jakiś szkodliwy lub też dobroczynny wpływ na stan uzębienia – stwierdza raport.

Z kolei amerykańscy stomatolodzy z ADA (American Dental Association) twierdzą, że flour w wodzie pitnej obniża próchnicę w grupie 14 – 17. latków nawet od 15% do 35%. Teraz te dane trzeba zweryfikować – twierdzą Australijczycy.

– Miasta wydają miliony dolarów na fluoryzację wody, podczas

gdy najbiedniejsi, gorzej odżywieni i mniej wykształceni Nowojorczycy są w dalszym ciągu najbardziej podatni na próchnicę – twierdzi prawnik Paul Beeber, szef nowojorskiej organizacji sprzeciwiającej się dodawaniu fluoru do wody pitnej.

– Kryzys w opiece stomatologicznej występuje w wielu amerykańskich miejscowościach, które zainstalowały urządzenia do fluoryzacji.

W rejonach Wichita, Kansas oraz na nowojorskim Long Island, gdzie wody pitnej się w ten sposób nie uzdatnia, ludność ma o wiele lepszy stan uzębienia niż w rejonach, gdzie wodę pitną się fluoryzuje – dodaje Beeber.

na podstawie uptodayte.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mufid majnun oI20ehIGNd4 unsplash
Kolejna generacja testu na SARS-CoV-2 daje pewne wyniki Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi....

ubezpieczenie grupowe - Dentonet.pl
Grupowe ubezpieczenie na życie w pracy - co daje? [poradnik] Asysta

Nasz pracodawca może zaoferować nam możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Czy taka oferta się opłaca? Na czym właściwie polega ubezpieczenie grupowe? Sprawdzamy, czy jest to korzystne rozwiązanie i czy warto się na taką opcję decydować. Zanim zd...

fluoryzacja wody
UK: władze popierają fluoryzację wody Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...