Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Fluoryzacja wody nic nie daje?

Publikacja:

Fluoryzacja wody nic nie daje?

Analiza stanu uzębienia 4.800 australijskich nastolatków wykazała, że picie wody nie fluoryzowanej daje taki sam efekt jak wody z zawartością tego pierwiastka.

Badania przeprowadzono na grupie młodzieży od 10 do 15 roku życia a wyniki opublikowano w piśmie „Community Dentistry and Oral Epidemiology”.

Inne australijskie badania (opublikowane wcześniej) za wzrost próchnicy wśród dzieci obwiniały właśnie picie nie fluoryzowanej wody, przede wszystkim butelkowanej lub z przydomowych zbiorników. Nie podano jednak żadnych wiarygodnych danych statystycznych.

– Wpływ konsumpcji nie fluoryzowanej wody na rozwój próchnicy nie był znaczący – twierdzą teraz australijscy badacze. – Nie stwierdzono również, żeby picie wody butelkowanej miało jakiś szkodliwy lub też dobroczynny wpływ na stan uzębienia – stwierdza raport.

Z kolei amerykańscy stomatolodzy z ADA (American Dental Association) twierdzą, że flour w wodzie pitnej obniża próchnicę w grupie 14 – 17. latków nawet od 15% do 35%. Teraz te dane trzeba zweryfikować – twierdzą Australijczycy.

– Miasta wydają miliony dolarów na fluoryzację wody, podczas

gdy najbiedniejsi, gorzej odżywieni i mniej wykształceni Nowojorczycy są w dalszym ciągu najbardziej podatni na próchnicę – twierdzi prawnik Paul Beeber, szef nowojorskiej organizacji sprzeciwiającej się dodawaniu fluoru do wody pitnej.

– Kryzys w opiece stomatologicznej występuje w wielu amerykańskich miejscowościach, które zainstalowały urządzenia do fluoryzacji.

W rejonach Wichita, Kansas oraz na nowojorskim Long Island, gdzie wody pitnej się w ten sposób nie uzdatnia, ludność ma o wiele lepszy stan uzębienia niż w rejonach, gdzie wodę pitną się fluoryzuje – dodaje Beeber.

na podstawie uptodayte.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...

COVID 19
Badania: long-COVID istnieje i daje się nam we znaki Lekarz

Niepodważalne badania wskazują, że long-COVID istnieje i daje się nam we znaki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dodała, że nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...

fluoryzacja wody
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej? Lekarz

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależn...