Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dzisiaj Dzień Dentysty (dzień św. Apolonii)

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Dzisiaj Dzień Dentysty (dzień św. Apolonii)

Św. Apolonia należy do świętych pierwszych wieków, dlatego o jej życiu brak dokładnych wiadomości.

Urodziła się pod koniec II wieku w Aleksandrii w Egipcie. W 249r. chrześcijanie cieszyli się względnym spokojem wśród prześladowań, kiedy poganie postanowili urządzić pogrom w Aleksandrii.

Rzucono się na domy chrześcijan, wywlekano ich siłą z mieszkań, a dobytek grabiono.

Apolonia została pojmana razem z innymi i poddana okrutnym torturom. Opis podaje św. Dionizy Wielki w liście do Flawiana:

„(Apolonia) była już w podeszłym wieku. A jednak poganie, nie zważając na to, rzucili się na nią, zmiażdżyli jej szczęki i powybijali zęby. Następnie rozszalały żądzą krwi dziki tłum rozpalił stos za miastem i zagroził świętej, że ją spali żywcem, jeżeli nie będzie złorzeczyć Chrystusowi. Na to święta poprosiła o chwilę do namysłu i niespodziewanie sama rzuciła się w ogień”.

Nie była to przecież śmierć samobójcza, jak można by myśleć. Św. Apolonia, będąc już niemłodą, mogła się obawiać, że tortury i powolna śmierć złamią jej wolę.

Dlatego było to bohaterskie oddanie życia za najwyższą wartość, to znaczy za Chrystusa i wieczne zbawienie. Dała w ten sposób poganom dowód, że nie tylko nie boi się śmierci, ale jest gotowa oddać życie dla Chrystusa. Był ten czyn także zachętą dla innych, żeby byli gotowi na wszelkie ofiary.

Kult świętej Apolonii szybko rozprzestrzenił się w całym Kościele. W Rzymie na Zatybrzu, przy Bazylice Najświętszej Maryi Panny wystawiono jej bazylikę.

Kult żywy jest do dziś, czego świadectwem jest na przykład wydanie w 1979r. przez pocztę San Marino znaczka z jej wizerunkiem na Międzynarodowy Kongres Stomatologów.

Wspomnienie św. Apolonii obchodzimy 9 lutego

(w Trewirze 11 lutego).

Z powodu męczeństwa św. Apolonia została uznana za patronkę dentystów oraz orędowniczkę w przypadku bólu i chorób zębów i dziąseł.

W ikonografii przedstawiana jest najczęściej z obcęgami i zębem, albo też w chwili, kiedy rzuca się w ogień, a znane są też jej wizerunki jako księżniczki bądź królowej, co nawiązuje do tradycji głoszącej, że była córką króla.

Imię Apolonia pochodzi od łacińskiego słowa apolinaris – poświęcony Apollinowi.

źródło: www.biblia-patron.com

Zobacz również nasze działy:

Stomatologia w historii

Stomatologia w malarstwie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Stomatolodzy ws. aborcji: "Na jeden dzień zamknijmy gabinety" Lekarz

Przez kraj przetaczają się fale protestów. Strajk Kobiet ma oczywiście związek z opublikowanym kilka dni temu orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej jako niezgodnej z konstytucją RP. W codziennych protestach, mimo trwając...

zwolnienie z ZUS - Dentonet.pl
To ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie z ZUS-u Lekarz

Dzisiaj (30 czerwca) upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przypom...

Dzień Dentysty - Dentonet.pl
5 marca – jedyny taki dzień w kalendarzu, czyli Dzień Dentysty Lekarz

Swój dzień mają liczne zjawiska naturalne i społeczne, mają też wydarzenia historyczne. Szczególny dzień w roku upamiętnia także wiele profesji, w tym tkaczki, gazowników, spedytorów, pracowników skarbówki czy stylistów paznokci. Twórcy kalendarzy, n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

antybiotyki - Dentonet.pl
18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach Lekarz

18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. To data ważna m.in. w kontekście rosnącej na całym świecie, również w Polsce, antybiotykooporności. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza, że jedną z istotnych przyczyn powstawania...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres