Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Międzynarodowy Dzień Dentysty – 9 lutego

Publikacja:
Międzynarodowy Dzień Dentysty – 9 lutego

Międzynarodowy Dzień Dentysty – 9 lutego

9 lutego wspomina się postać św. Apolonii – patronki lekarzy dentystów, więc w niektórych krajach obchodzi się wówczas Międzynarodowy Dzień Dentysty. Portal Dentistry.co.uk rozmawiał przy tej okazji z lekarzami z całego świata o tym, jak oceniają kondycję stomatologii w swoim kraju oraz co najbardziej fascynuje ich w wykonywanej pracy. Wśród rozmówców brytyjskiego serwisu znalazła się także przedstawicielka naszego zawodu z Polski.

Dr Chinwe Akuonu (Wielka Brytania)

Jako dentystka lubię wywoływać uśmiech na twarzach moich pacjentów: poprzez uzupełnianie braków zębowych, uwalnianie od dolegliwości bólowych, czy też poprawę uśmiechu drogą zabiegów kosmetycznych. Jednak to, co obecnie najbardziej podoba mi się w stomatologii, to wykorzystanie sztucznej inteligencji i postęp technologiczny w tej dziedzinie. Cyfryzacja w naszym zawodzie nie tylko sprawia, że doświadczenia naszych pacjentów są przyjemniejsze, ale też praca stomatologa staje się prostsza, a przy tym bardziej ekscytująca!

Uwielbiam również wprowadzanie zaawansowanych materiałów, które zastąpiły przestarzałe metody leczenia i pozwoliły na stosowanie zabiegów minimalnie inwazyjnych, jednocześnie wpływając na profilaktykę na wszystkich poziomach. Mogę stwierdzić, że postęp technologii cyfrowej przyczynia się również do poprawy edukacji i szkolenia młodych oraz przyszłych dentystów, co jest bardzo ekscytujące.

Moim zdaniem to świetny czas na bycie dentystą! W Wielkiej Brytanii uwielbiam to, że istnieją silne sieci wsparcia w naszym zawodzie, które pomagają młodym dentystom rozwijać się i stawać na nogi, co oznacza, że nigdy nie jesteś sam i ktoś zawsze cię wspiera na każdym etapie kariery.

Dr Robert Chaffe (Australia)

Jako dentysta jestem szczególnie zainteresowany endodoncją, ortodoncją i stomatologią odtwórczą. Do miasta Gold Coast, gdzie teraz pracuję, przeprowadziliśmy się niedawno z Wielkiej Brytanii. Było to możliwe dzięki temu, że moja obecna praktyka zasponsorowała mi przyjazd do pracy w ramach grupy promującej nowoczesną stomatologią cyfrową, aby przenieść niektóre umiejętności z Wielkiej Brytanii na rynek australijski.

Uwielbiam tak wiele rzeczy w stomatologii, w tym techniki cyfrowe, których używam – od projektowania uśmiechu i Invisalign po korony wykonywane jednego dnia. Mam przy tym wiele szczęścia, bo jestem liderem opinii Invisalign, iTero, Exocad i GC, dzięki czemu mogę dzielić się moją miłością do stomatologii cyfrowej z innymi dentystami na całym świecie. Udzielono mi nawet wsparcia w prowadzeniu własnego szkolenia pod nazwą „Mastering digital aesthetics”, które ma być realizowane w Wielkiej Brytanii i Australii.

Uwielbiam stomatologię w Australii, ponieważ mogę żyć na świeżym powietrzu, mieszkać przy plaży, codziennie widzieć ocean (nawet z mojego gabinetu!), jednocześnie uprawiając cyfrową stomatologię, którą uwielbiam. Pije się tu też świetną kawę, którą kochają wszyscy dentyści!

Stomatologia może być czasem stresującym zajęciem i wiąże się z nią wiele wyzwań. Ale otaczanie się podobnie myślącymi kolegami, wykonywanie pracy, którą kochasz, w miejscach, które sprawiają, że się uśmiechasz i jesteś szczęśliwy, jest niezwykle ważne – dlatego przeprowadziłem się do Australii, aby robić to, co kocham w miejscu, które uwielbiam.

Dr Laura Maañon Garcia (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Jestem hiszpańską dentystką, mieszkająca w Dubaju. Przeprowadziłam się tutaj z Cork w Irlandii w 2021 r. i doceniam tę zmianę z co najmniej kilku powodów. Dubaj to prawdziwy tygiel różnych kultur i narodowości, a ja jako dentystka codziennie spotykam pacjentów i współpracowników z różnych środowisk i kultur. Kontakt z różnymi językami i kulturami sprawia, że każdy dzień w pracy jest interesujący i wyjątkowy.

Ponadto Dubaj ma surowe przepisy i utrzymuje wysokie standardy opieki stomatologicznej, stawiając na zaawansowaną technologię i infrastrukturę. Bardzo odpowiada mi dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i udogodnień, bo w ten sposób mogę zapewnić moim pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Co więcej, ze względu strategiczne położenie Dubaju, odbywając krótki lot, mam szansę uczestniczyć w kursach i kongresach w różnych krajach. Często spotykam się z pacjentami z Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej czy Bahrajnu. Ponadto tutejszy styl życia jest niezrównany – ma imponujący zakres różnych działań i opcji kulinarnych, a w połączeniu z ogromną liczbą słonecznych dni zapewnia idealną równowagę między pracą a wypoczynkiem. Podsumowując, praca jako dentysty w Dubaju przyniosła mi wiele korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Dr Daria Huber (Polska)

W polskiej stomatologii jest obecnie wiele możliwości i każdy może znaleźć swoją niszę. Bardzo doceniam to, że w dzisiejszych czasach jest tak wiele możliwości rozwoju. Kursy na wszystkich poziomach zaawansowania są często prowadzone przez świetnych specjalistów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Uwielbiam to, że spotykam na swojej drodze znakomitych stomatologów, którzy nie odmawiają pomocy. Doceniam też to, że większość z nich to specjaliści w wielu dziedzinach jednocześnie, nie skupiający się tylko na jednej ścieżce. A to umożliwia m.in. stawianie możliwie najdokładniejszej diagnozy.

Widzę też zmianę w pacjentach, którzy coraz chętniej dbają o swoje zęby. Zależy im na pięknym, najczęściej białym uśmiechu. Z zainteresowaniem słuchają, gdy mówię im o potrzebie wprowadzenia lepszej higieny jamy ustnej, a potem podczas kolejnych wizyt chwalą się, że np. zakupili irygator z mojego polecenia. Dzięki temu czuję, że mogę coś zmienić.

Polska stomatologia dynamicznie rozwija się również w zakresie nowoczesnych rozwiązań protetycznych, w precyzyjnym leczeniu endodontycznym opartym na szczegółowej diagnostyce tomografii komputerowej oraz odkrywaniu tajemnic schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Podziwiam też to, z jaką ciekawością i otwartością poszukujemy nowych rozwiązań, współpracujemy z innymi specjalistami i zespołowo dbamy o dobre samopoczucie i uśmiech naszych pacjentów. Cieszę się, że mogę być częścią tej dziedziny medycyny.

Dr Luis M. Ilzarbe Ripoll (Hiszpania)

W Hiszpanii, ze względu na potrzebę dzielenia się i bycia zawsze blisko ludzi (co jest częścią naszego charakteru i stylu życia), stomatologia w ostatnich 25 latach przeszła spektakularną przemianę. Pacjenci przykładają wielką wagę do zdrowia jamy ustnej i swojego uśmiechu, co pośrednio doprowadziło do rozwoju naszego zawodu pod względem liczby specjalistów i jakości opieki.

W Hiszpanii jest duża liczba uczelni, na których można uzyskać stopień naukowy w dziedzinie stomatologii, są także niezliczone ośrodki szkolenia podyplomowego i kształcenia ustawicznego o ponadprzeciętnej jakości. Dentyści kończą studia i specjalizują się w jednej z dziedzin stomatologii, a następnie nigdy nie przestają się szkolić – bo chcą zdobywać wiedzę, nabywać nowe umiejętności i włączać różne protokoły do swojej codziennej pracy.

Jest też ogromna konkurencja w naszym zawodzie i musimy być stale na bieżąco, by oferować pacjentom najlepsze leczenie, dlatego zawsze musimy się uczyć! Jest to również bardzo zjednoczona i dynamiczna grupa, która chce dostosować się do potrzeb współczesnych czasów. A jesteśmy ogromnym rynkiem dla branży stomatologicznej i absolutnymi liderami w Europie pod względem liczby implantów, leczenia nakładkowego i protokołów cyfrowych.

Dr Kyle Stanley (USA)

Moim zdaniem, najlepszą rzeczą w stomatologii jest to, że możemy sprawić, by ludzie wyglądali lepiej, ale też lepiej funkcjonowali i byli zdrowsi. Dzięki ortopedom pacjenci lepiej funkcjonują, ale nie stają się zdrowsi, nie wyglądają też lepiej. Są chirurdzy plastyczni, którzy sprawiają, że ludzie uzyskują lepszy wygląd, ale nie poprawia się ich funkcja ani nie stają się zdrowsi. W tym sensie nasz zawód jest naprawdę wyjątkowy.

Obecnie praktykujący dentyści mają przy tym dobrą okazję, aby zmienić spojrzenie na stomatologię dzięki nowym technologiom, a zarazem nowym doświadczeniom pacjentów. Czas pozbyć się dawnego wyobrażenia o tym, czym jest stomatologia – że jest ona bolesna, niewygodna i droga. Możemy to wszystko zmienić dzięki nowym technologiom i metodom leczenia, które są obecnie dostępne.

T.H.

Źródło: https://dentistry.co.uk/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

forma opodatkowania
Wybór formy opodatkowania... jednak do 20 lutego Lekarz

Ministerstwo finansów błędnie poinformowało Naczelną Izbę Lekarską, że termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy dotychczas rozliczali się w formie karty podatkowej, upływa 20 stycznia 2022 r...

Swiatowy Dzien Walki z Rakiem
4 lutego - obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Lekarz

W piątek 4 lutego 2022 r. obchodzimy 22. Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Został on ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi niedawno przez Krajowy Rejes...

depresja
23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Lekarz

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – ustanowiony w 2001 r. przez ministra zdrowia. Według WHO, do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a już teraz jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Mo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
miejsce zdawania LDEK - Dentonet.pl
Najbliższy egzamin LDEK zaplanowany na 7 lutego 2023 r. Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych poinformowało, że najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy został zaplanowany na 7 lutego 2023 r. Zgłoszenie do LDEK następuje wyłącznie za pomocą tzw. Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SM...

eDentico Dzien Dentysty
Prezent na Dzień Dentysty? Wiedza! Lekarz

5 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dentysty. Trudno jednoznacznie określić pochodzenie tego święta, ale my oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o Dniu Dentysty – z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy prezent, czyli dostęp do bazy ponad 350 ...

Dental Spaghetti
XX Międzynarodowy Kongres Dental Spaghetti w Prima Aprilis Lekarz

Wiele osób pyta mnie, skąd nazwa Dental Spaghetti? Co makaron ma wspólnego ze stomatologią i jaka jest geneza tego intrygującego kongresu? Otóż nasz pierwszy kongres - zorganizowany wraz z prof. Jerzym Krupińskim w ramach Międzynarodowych Targów St...

szczepienie przeciw COVID - Dentonet.pl
Obowiązkowe szczepienia medyków już w połowie lutego? Lekarz

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w przypadku szybko rosnącej liczby zakażeń Omikronem trzeba będzie przyspieszyć termin obowiązkowych szczepień dla pracowników medycznych – z marca na połowę lutego....

Dzien Dentysty
Na Dzień Dentysty statystycznie o dentystach w Polsce Lekarz

5 marca obchodzony jest Dzień Dentysty – święto, którego celem jest docenienie pracy stomatologów oraz podkreślenie znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego organizmu. Przy tej okazji – korzystając z danych Centralnego Rejestru Lekarzy RP n...

HPV
4 marca – Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV Lekarz

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV – jego celem jest zwiększanie świadomości na temat nowotworów związanych z HPV oraz promowanie szczepień ochronnych. Szacuje się, że około jeden na trzy przypadki raka okolic głowy i szyi m...

wynalazek
SUM: międzynarodowy patent na stomatologiczny wynalazek Lekarz

Fibromemb – zasobnik do hodowli i namnażania powierzchniowego ludzkich autologicznych fibroblastów na nośniku membrany kolagenowej – opracowany przez zespół naukowców ze Śląska, uzyskał krajowy oraz międzynarodowy patent zarejestrowany w Europejskim ...