Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dym tytoniowy utrudnia gojenie się ran

Publikacja:

Dym tytoniowy utrudnia gojenie się ran

Zakaz palenia w miejscach publicznych zmniejsza liczbę ataków serca o 40 procent. Dzielenie mieszkania z osobą palącą wyraźnie skraca życie. To kolejne argumenty za tym, aby rzucić palenie i unikać palenia biernego.

Co więcej?
 

Dym tytoniowy przeszkadza również w gojeniu się ran – oto wyniki trzech najnowszych badań, które pokazują, że bierne palenie rzeczywiście jest szkodliwe.

 

 


Badaniem wpływu dymu tytoniowego na gojące się rany zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Walijskiego. W badaniu tym poddano obserwacji komórki zwane fibroblastami. Są to komórki twórcze tkanki łącznej.
 

 

Okazało się, że poddane działaniu tytoniowego dymu fibroblasty stają się – jak to określili naukowcy – bardziej lepkie. Po pierwsze utrudnia to gojenie się ran, po drugie powoduje powstawanie niepotrzebnych blizn.
 

 

Badania walijskich uczonych potwierdzają wyniki badań lekarzy duńskich, opublikowanych w czasopiśmie "Lancet". Wynika z nich, że palenie ma bardzo zły wpływ na efekt chirurgicznych operacji.

 

 

inf. wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Karas
Czy endodoncja "do końca" nie utrudnia implantacji? Lekarz

Może nie spór, ale dyskusja - toczona w stomatologii od lat. Kiedy warto walczyć o ząb endodontycznie, a kiedy należy przeprowadzić ekstrakcję, a następnie wprowadzić implant? Czy w przypadku długiej i żmudnej procedury endodontycznej warto to robić?...

papierosy - Dentonet.pl
Wielka Brytania: COVID-19 pogłębił nałóg tytoniowy Lekarz

Badanie przeprowadzone w ostatnim czasie na Wyspach Brytyjskich wykazało, że niemal co trzeci palacz sięga po papierosa częściej niż na początku pandemii koronawirusa. Znacznie więcej, bo aż 65% palących ma przy tym świadomość, że ich nałóg może podw...

ROZWIŃ WIĘCEJ