Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dolne piętro twarzy

Publikacja:
Dolne piętro twarzy

Dolne piętro twarzy

Dolne piętro twarzy to obszar obejmujący usta, żuchwę oraz brodę. To właśnie ta część w dużej mierze decyduje o młodym, świeżym i atrakcyjnym wyglądzie całej twarzy – jej różnego rodzaju niedoskonałości i wady można usunąć dzięki dopasowanemu do potrzeb pacjenta leczeniu stomatologicznemu i estetycznemu.

Dolne piętro twarzy – co to jest?

W praktyce medycznej twarz dzieli się na trzy obszary, zwane także piętrami. Piętro górne to czoło, środkowe – łuki brwiowe, oczy i nos, zaś dolne piętro twarzy obejmuje usta i obszar wokół nich, żuchwę oraz brodę.

W dużej mierze to właśnie dolna część decyduje o atrakcyjnym, młodym wyglądzie całej twarzy. We współczesnych kanonach estetyki przyjmuje się, że młoda twarz ma kształt odwróconego trójkąta – jego podstawą są wyraźnie zarysowane łuki brwiowe, dalej widoczne są wypukłe kości policzkowe, a wierzchołek trójkąta stanowi czubek brody.

Dolne piętro twarzy – jak można nadać mu ładny kształt?

Idealnie trójkątna twarz jest jednak rzadkością. Z jednej strony, u właściwie każdego człowieka występują różne indywidualne cechy budowy twarzoczaszki, a dodatkowo – wiele osób boryka się z rozmaitymi wadami zgryzu, które mają wpływ na układ kostny okolic żuchwy, a co za tym idzie – na kształt i wygląd całego dolnego piętra twarzy. Z drugiej strony – wraz z upływem lat trójkąt twarzy obraca się o 180°, a na skutek naturalnych procesów starzenia to właśnie w okolicach żuchwy i brody gromadzi się nadmiar opadającej i wiotczejącej skóry.

Współczesna medycyna ma jednak skuteczne sposoby, by nadać dolnemu piętru twarzy ładny kształt, przywracając pacjentom estetyczny, młodzieńczy wygląd – i to bez inwazyjnych operacji plastycznych. Najczęściej terapia wymaga współpracy stomatologów oraz lekarzy medycyny estetycznej lub zajmują się nią dentyści wykonujący również zabiegi estetyczne.

Zabiegi na dolne piętro twarzy

W zależności od indywidualnego przypadku, stomatologiczna metamorfoza dolnego piętra twarzy może obejmować np. leczenie ortodontyczne, które pozwala podnieść wysokość zwarcia, a dzięki temu twarz staje się bardziej pociągła i wygładzają się bruzdy nosowo-wargowe. U części pacjentów konieczna bywa wymiana wypełnień, a także leczenie protetyczne lub implantoprotetyczne – uzupełnienie luk w uzębieniu wzmacnia podparcie dla skóry, która przestaje opadać w rejonie policzków i/lub żuchwy.

Do tego dochodzą zabiegi na dolne piętro twarzy z zakresu medycyny estetycznej. Mogą to być np. mezoterapie z zastosowaniem biostymulatorów kolagenu albo osocza bogatopłytkowego (tzw. wampirzy lifting), liftingi laserowe, radiofrekwencja mikroigłowa, zabiegi wolumetryczne (np. z zastosowaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego), a także procedury z wykorzystaniem botoksu.

Tego typu wielospecjalistyczna terapia, w której bierze udział m.in. ortodonta, protetyk i lekarz medycyny estetycznej, pozwala kompleksowo zadbać o dolne piętro twarzy – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

oligodoncja 2
Oligodoncja i fenotyp twarzy u osób z zespołem Dubowitza Lekarz

Oligodoncja to rzadka dziedziczna wada uzębienia polegająca na wrodzonym braku zębów – agenezją przynajmniej sześciu zębów mlecznych lub stałych, z wyłączeniem trzecich trzonowców. W przypadku oligodoncji często mamy do czynienia także z nieprawidłow...

SSZ
Niemcy: przewlekły ból twarzy poważnym problemem Lekarz

W najbliższy wtorek, 1 czerwca, Niemieckie Towarzystwo Bólu (Deutsche Schmerzgesellschaft, DS) przeprowadzi ogólnokrajową kampanię na rzecz wzmocnienia opieki przeciwbólowej. Kampania dotyczy się m.in. dolegliwości bólowych twarzy, w tym bólu stawów ...