Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Doktor Google radzi…

Publikacja:
Doktor Google radzi…

Doktor Google radzi…

Artykuły o tematyce stomatologicznej rzadko pojawiają się na łamach popularnych portali. Może to i dobrze, bo ich poziom merytoryczny (a niekiedy również – językowy) niejednokrotnie budzi zdumienie lekarzy dentystów. Skróty myślowe, uogólnienia, przekłamania, brak rzetelności – to główne grzechy tego typu tekstów, udających – na nieszczęście czytelników – poważne artykuły poradnikowe.

Do tematów najczęściej poruszanych w tego typu wypowiedziach należą domowe sposoby na ból zęba. Sprawdźmy więc, w jaki sposób możemy sobie pomóc, nie wydając ani grosza na wizytę u dentysty.

I tak, w tekście pod optymistycznym tytułem "Domowe sposoby na ból zęba. Dentysta już ci nie będzie potrzebny" dowiadujemy się, że "w uśmierzeniu dolegliwości pomaga przyłożenie do zęba rozgniecionego goździka, którego składniki paraliżują nerwy. Jednak znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest dostępny w aptekach olej goździkowy – nasączamy nim wacik i przykładamy do bolącego miejsca"*.

Olej goździkowy, który paraliżuje nerwy… to absolutne novum wśród preparatów łagodzących stan zapalny zęba. Dentyści znają, co prawda, olejek goździkowy, wchodzący w skład wielu stomatologicznych preparatów (np. past dewitalizacyjnych), jednak ma on przede wszystkim działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Informacja, że olej goździkowy, niczym jad kobry paraliżuje nerwy (wszystkie? czy jedynie te przebiegające przez miazgę?) – zasługuje więc na miano prawdziwej medycznej sensacji.

W tym samym artykule znajdziemy kolejną radę, która zadziwi niejednego stomatologa. Okazuje się, że idealnym środkiem na ból zęba może być nierozcieńczona woda utleniona.

– "Woda utleniona – tłumaczy anonimowy autor – od zwykłej wody różni się posiadaniem dodatkowego atomu tlenu, który chętnie (???) odrywa się od reszty cząsteczki. Dzięki temu nadtlenek wodoru wykazuje silne właściwości odkażające, co mogą docenić mężczyźni (czemu tylko oni?) zmagający się z bólem zęba lub stanami zapalnymi jamy ustnej. Należy ją płukać roztworem przygotowanym z łyżeczki wody utlenionej rozcieńczonej w szklance zwykłej wody. Taka mieszanka ma także właściwości wybielające zęby oraz neutralizujące nieprzyjemny zapach z ust. Niektórzy polecają bardziej bezkompromisowy zabieg, polegający na zaaplikowaniu do ust nierozcieńczonej wody utlenionej (około jednej łyżki) i pozostawienia jej przez około 10 minut. Po tym czasie płyn należy wypluć i przepłukać jamę ustną kranówką".

Rzeczywiście, płukanie jamy ustnej wodą utlenioną jest metodą wspomagającą leczenie periodontologiczne lub chirurgiczne (woda utleniona ma działanie dezynfekujące). Jednak w takich przypadkach stosuje się bardzo małe stężenia: kilka – kilkanaście kropli 3% wody utlenionej na szklankę wody. Pomysł, aby przez 10 minut (!) trzymać nierozcieńczony preparat w ustach – to prosta droga do poważnego uszkodzenia śluzówki i długotrwałego leczenia nie tylko bolącego zęba, lecz również dziąseł, warg i języka.

Dentysta w roli czarnego charakteru
"Tabloidyzację" tekstów medycznych zamieszczanych na popularnych portalach najlepiej charakteryzują szokujące tytuły, które mają przykuć uwagę czytelnika i zachęcić go do dalszej lektury. Oto kilka typowych przykładów:

– "Tak oszukują dentyści. Trują pacjentów i zarabiają miliony" – czytamy na stronie popularnego  portalu. Z treści artykułu wynika jednak, że oszustami nie są rodzimi psychopatyczni dentyści, a niektórzy brytyjscy stomatolodzy, stosujący zamiast dentystycznego złota  "pomalowane farbą stopy (?) miedzi i aluminium" .

– "Częste wizyty u dentysty grożą rakiem" – straszy autor kolejnego tekstu. W uzasadnieniu tej zdumiewającej tezy wyjaśnia: "Wielu dentystów w Wlk. Brytanii stosuje prześwietlenia regularnie jako metodę kontroli stanu uzębienia swoich pacjentów. Tymczasem 10 prześwietleń szczęki promieniami rentgenowskimi zwiększa ryzyko raka tarczycy aż 5,5 raza". Na szczęście – uspokaja w zakończeniu autor alamującej notatki – to "niebezpieczeństwo ograniczyć może stosowanie ochronnych obroży na szyi".

Poświęcanie informacji na rzecz rozrywki, rezygnacja z dokładności na rzecz sensacji, niechlujstwo językowe prowadzące do niezamierzonych efektów humorystycznych – to typowe cechy artykułów o tematyce medycznej, które możemy znaleźć na popularnych portalach informacyjnych. Dlatego gorąco prosimy naszych Czytelników – zanim zainwestujecie w chroniącą przed rakiem obrożę na szyję, zanim poprosicie w aptece o olej goździkowy lub użyjecie wody utlenionej w roli środka przeciwbólowego – sprawdźcie, czy wszystkie te informacje są faktycznie prawdziwe. A najlepiej – w przypadku jakichkolwiek problemów z zębami poproście o wyjaśnienia swojego dentystę :-))

B.Sz.


* wszystkie zamieszczone w tekście cytaty są, niestety, autentyczne


POWIĄZANE ARTYKUŁY

diagnostyka nowotworów - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - dermatolog radzi dentystom Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej.- Większość ...

myszka komputerowa 1949164
Negatywna recenzja na Google: 665 000 zł dla dentystki Lekarz

Praktykująca w Melbourne stomatolog dr Allison Dean z Kew Periodontics and Dental Implants uzyskała zadośćuczynienie w wysokości 170 000 dolarów australijskich (około 665 000 zł) za straty będące skutkiem niepochlebnej recenzji zamieszczonej na Googl...

COVID-19 - Dentonet.pl
NIK sprawdzi, jak państwo radzi sobie z pandemią Lekarz

Naczelna Izba Kontroli zapowiedziała, że w 2021 r. zwróci szczególną uwagę na problemy związane z wirusem SARS-CoV-2. NIK przeprowadzi m.in. kontrole funkcjonowania szpitali, szkół i administracji publicznej w warunkach pandemii. Sprawdzi także skute...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PTS - Dentonet.pl
Gabinet stomatologiczny w czasie pandemii – PTS radzi Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się szereg opracowanych przez ekspertów wytycznych i podpowiedzi dotyczących funkcjonowania praktyk stomatologicznych w dobie pandemii COVID-19. Opisy, infografiki, formularze o...

IV Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - Dentonet.pl
Jak zachęcić pacjenta do badań przesiewowych? Akademia NFZ radzi Lekarz

To jedno z wielu pytań, z którymi mierzą się pomysłodawcy i autorzy Akademii NFZ. Jest to miejsce w internecie, w którym eksperci funduszu publikują szkolenia e-learningowe, filmy, aplikacje mobilne, publikacje oraz wiele innych materiałów dotyczącyc...

doktor Julian
Doktor Julian i Walentynki - zobaczcie nasz reportaż [video] Lekarz

Co słychać u doktora Juliana w piękne święto zakochanych? Doktor przygotował coś bardzo specjalnego dla par! Zobaczcie nasz reportaż!Spodobał Ci się nasz film? Wejdź na profil portalu Dentonet na Facebooku -> https://www.facebook.com/dentonetporta...