Dentofobia a depresja
Dentofobia a depresja
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez American Association for Dental Research co piąta osoba cierpiąca na dentofobię ma problemy również z depresją. Badacze przeprowadzili testy na 77 tys osobach które bały się chodzić do dentysty. Z telefonicznej ankiety wynika, że co piąta osoba na co dzień doświadcza także stanów lękowych, braku chęci do działania oraz lęku przed stomatologiem.
Jak się okazuje, dentofobia i depresja są powiązane. Zły stan psychiczny powodują także braki w uzębieniu oraz nasilające się lęki związane z innymi chorobami z tego wynikającymi. Nie od dziś wiadomo, że promienny uśmiech to dobre samopoczucie, a jego brak wywołuje dyskomfort także psychiczny. Osoby, które straciły zęby bądź zaniedbują zdrowie jamy ustnej, z czasem zaczynają unikać kontaktów z przyjaciółmi, są mniej pewne siebie w pracy, rzadziej się także uśmiechają, co bezpośrednio wpływa na ich samopoczucie. Cierpią na tym również ich kontakty z płcią przeciwną. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić to do depresji – ocenili naukowcy. Wśród osób bezzębnych stany lękowe występują częściej, niż u osób które mają zdrowe zęby.
Człowiek chory jest mniej efektywny w życiu codziennym – dlatego zadbaj o zdrowie jamy ustnej. Zdrowe zęby są tak samo ważne jak zdrowy żołądek, nerki czy inne narządy. Nie odkładaj wizyt u stomatologa, zgłaszaj się na kontrolę co 6 miesięcy.
KL
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Ludzie, którzy cierpią z powodu panicznego strachu przed stomatologiem, mają więcej ubytków. Wolą usunąć zęba niż go leczyć – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings’s College London Dental Institute.Jakie są konsekwencje dentofobii p...
Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji