Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dentexpo 2003 za nami

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Dentexpo 2003 za nami

Jeśli sądzić po ilości i wyglądzie stoisk w Pałacu Kultury i Nauki, stomatologii recesja nie dotyczy. W dwa tygodnie po ogólnoświatowych targach w Kolonii wszystkie nowości można zobaczyć w kraju. Sprzedający wykorzystują powszechną wśród dentystów znajomość motoryzacji ("To mercedes wśród mas wyciskowych").

 

"Najważniejsze jest zwykłe mycie zębów szczotką i pastą" – przypomniał podczas konferencji prasowej dr Aleksander Remiszewski z warszawskiego Instytutu Stomatologii. Jedynym problemem może być dokonanie wyboru. Szczoteczki do zębów występują w nieskończonej różnorodności odmian, kształtów i barw. Są specjalne modele dla osób o wrażliwych dziąsłach, po operacji, do protez, przestrzeni międzyzębowych i do języka ("nadaje świeży oddech i zapewnia zwiększoną wrażliwość kubków smakowych").

 

Bezprzewodowe szczoteczki elektryczne mają sygnalizację czasu i czujniki nacisku. Wersja dla dzieci po każdej minucie szczotkowania nagradza malucha wygrywając melodyjkę. Pasty dostępne są w wielu smakach, rodzajach i opakowaniach – dla najmłodszych udekorowane postaciami z bajek. Nowością jest pasta wybielająca dzięki wyciągowi z porostu islandzkiego.

 

Nie ma dobrego leczenia bez właściwego rozpoznania. Kamery, lupy i mikroskopy stomatologiczne pozwalają lekarzowi dokładniej ocenić patologiczne zmiany, pacjentowi zaś – zobaczyć na monitorze, za co płaci. Dzięki cyfrowym systemom rentgenowskim dawka promieniowania otrzymywana przez pacjenta jest dziesięciokrotnie mniejsza niż w przypadku błon rentgenowskich ("tyle, co trzy godziny przed telewizorem" – mówią specjaliści). Bardziej tradycyjne rozwiązanie to samowywołujące się (w ciągu 50 sekund) filmy rentgenowskie.

 

Stomatolodzy nie mogą się uskarżać na brak nowoczesnych narzędzi. Integrujące fotel, lampę, spluwaczkę, turbinę i inne urządzenia zapewniają komfortową pracę. Leczenie kanałowe usprawniają wiertarki, a właściwie mikromotory o programowanej głębokości wiercenia. Same się włączają przy kontakcie z zębem i wyłączają we właściwym momencie. Jeszcze precyzyjniejsze są lasery do leczenia kanałowego działające poprzez cieniutki światłowód. Zresztą lasery mają szerokie zastosowanie – od zastępowania turbinowej wiertarki do wybielania zębów. Ból można skutecznie wyeliminować, zwłaszcza za pomocą mikroprocesorowo sterowanego urządzenia anestezjologicznego z wirująca igłą.

 

Poważne zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej są łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowością jest metoda wydłużania kości. Jeśli w ten sposób nie uda się odtworzyć prawidłowej szczęki i żuchwy, można dokonać przeszczepu kości z biodra albo posłużyć się sztuczną kością. Także przyzębie można odtwarzać, choć niełatwo i nietanio.

 

Uspokajanie dzieci w gabinecie stomatologa jest sztuką samą w sobie. Stąd obecność na targach takich produktów jak upominkowe zestawy pasta plus kubek, pierścionki czy miniaturowe zabawki w rodzaju skaczącej, nakręcanej sztucznej szczęki. Kolorowe plomby z dodatkiem brokatu pozwalają zabłysnąć w małoletnim towarzystwie. "Na szczęście nie są tak widoczne, jak przekłute uszy" – wyraził swoją opinię o podobnych wynalazkach jeden z profesorów.

 

Stomatolodzy utyskują na lansowany przez media styl odżywiania oparty na ciągłym podjadaniu i słodyczach, ale na każdym targowym stoisku leży co najmniej jedna miseczka z cukierkami.

Społeczeństwo się starzeje, co oznacza zwiększony popyt na plomby, mostki i implanty. Wytwarzane ze stopów złota, srebra, tytanu, palladu, rutenu, irydu, rodu i innych kosztownych metali trzeba jednak czasem usuwać. Niewielkie urządzenie udarowe pozwala przeprowadzić ten proces bezboleśnie.

Jak wyjaśniał na konferencji docent Krzysztof Niewiadomski, trwają prace nad specjalnymi powłokami antyadhezyjnymi, które nałożone na zęby chroniłyby je przed powstawaniem płytki i bakteriami. Bez próchnicy stomatolodzy niewiele będą mieli do roboty. Jednak póki co lepiej myć zęby – z tym wynalazkiem może być podobnie jak z zapowiadaną od dziesięcioleci szczepionką przeciwpróchnicową. Hodowla zębów poza organizmem i późniejsze ich wszczepianie to przyszłość jeszcze bardziej odległa.

 POWIĄZANE ARTYKUŁY

Poznaj partnerów konferencji ASYSDENT 2020 (część III) Asysta

Konferencja ASYSDENT to nie tylko bogaty program naukowy, składający się z wykładów i warsztatów. Podczas konferencji asystentki i higienistki stomatologiczne – na mini-targach oraz dzięki bogatej zawartości uwielbianych toreb pełnych prezentów – mog...

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

szczoteczka ze sztuczną inteligencją - Dentonet.pl
Targi CES 2020: szczoteczka do zębów ze sztuczną inteligencją Asysta

Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej – CES 2020 w Los Angeles – zaprezentowano szczoteczkę do zębów wykorzystującą sztuczną inteligencję. Nie tylko monitoruje ona czas mycia czy pomaga wybrać odpowiedni nacisk, ale wykorzystuj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres