Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Brak komentarzy | Publikacja:
Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Zdaniem stomatologów, prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej powinna obejmować nie tylko codzienne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą, lecz również stosowanie płynów do płukania do jamy ustnej. Niestety, ta ostatnia forma profilaktyki przeciwpróchnicowej jest mocno niedoceniana przez pacjentów. O ile większość z nas regularnie myje zęby, o tyle po płukanki sięga co 20 osoba.

Czy płyny do płukania jamy ustnej rzeczywiście chronią przed próchnicą?
Energiczne płukanie wodą po posiłku prowadzi do usunięcia resztek pokarmowych, a jednocześnie zmniejsza ilości flory bakteryjnej i zobojętnia kwaśne środowisko jamy ustnej.

Krótkie płukanie po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych, a dłuższe może nawet spowodować całkowite rozpuszczenie cukru zalegającego w jamie ustnej. Płukanie ust tuż po szczotkowaniu powoduje powstawanie "aktywnej piany", która ma dodatkowe znaczenie w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych. Wstrzymanie się od jedzenia i picia przez około 2 godziny po tym zabiegu znakomicie poprawia stan higieny w jamie ustnej.
Płukanie jamy ustnej pozwala również na długotrwałe utrzymanie świeżego oddechu i uczucia czystości po szczotkowaniu zębów.

Czym płukać jamę ustną?
Stomatolodzy zalecają codzienne korzystanie z płukanek antyseptycznych dostępnych w aptekach, marketach, i innych sklepach ze środkami do codziennej higieny. Specjalistyczne płyny do płukania mają tę zaletę, że ich skład jest ściśle opracowany pod potrzeby określonych grup pacjentów.

Mamy zatem do dyspozycji np. płyny do płukania łagodzące stany zapalne dziąseł, zwalczające nieprzyjemny zapach z ust czy też wspomagające wybielanie zębów lub ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego.
Najbardziej wskazane są płukanki do codziennego stosowania, gdyż łatwiej przyzwyczaić się do tej formy profilaktyki i czynność płukania staje się nawykiem.

Jaką płukankę wybrać?
Formą płukania są irygacje polegające na stosowaniu środków płuczących pod zwiększonym ciśnieniem. Do irygacji służą specjalne urządzenia, tzw. irygatory wodne. Wytwarzają one podciśnienie w płynie zgromadzonym w odpowiednim zbiorniku. Płyn ten wydostając się przez odpowiednią końcówkę powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masuje dziąseł.
Poza wodą do płukanek i irygacji można stosować roztwory środków chemicznych hamujących tworzenie płytki bakteryjnej, solanki, borowiny, roztwory wyciągów z ziół itp. Do najczęściej stosowanych w płukankach środków antyseptycznych należą:
– chlorheksydyna,
– olejki eteryczne,
– triclosan,
– sangwinaryna,
– inne.

Zalety chlorheksydyny
Najbardziej popularnym środkiem chemicznym jest chlorheksydyna. Badania wykazały znaczną zdolność wiązania chlorheksydyny przez płytkę bakteryjną, co prowadzi do oddzielenia płytki od powierzchni zęba i zahamowania wzrostu bakterii ją tworzących.
Dzięki specyficznej interakcji między chlorheksydyną a błoną śluzową jamy ustnej preparat dość długo utrzymuje się w jamie ustnej (6-8 godzin po jednorazowej aplikacji), co wpływa na zwiększenie jego działania antybakteryjnego.

Niestety, pewne działania uboczne, takie jak żółtobrązowe przebarwienia wypełnień protetycznych oraz gorzki smak, ograniczają stosowanie czystej chlorheksydyny w codziennej higienie jamy ustnej. Z tego względu jako środek hamujący tworzenie płytki nazębnej stosuje się ją szczególnie:
– u pacjentów po radioterapii w obrębie twarzoczaszki,
– u pacjentów po urazach twarzy, z unieruchomionymi szczękami,
– u chorych na padaczkę cierpiących na przerost dziąseł spowodowany przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych,
– u dzieci upośledzonych psychicznie i ruchowo oraz osób niepełnosprawnych,
– u  pacjentów ze szczególnie nasiloną próchnicą, gdy zawodzą inne metody higieniczne.

Warto wiedzieć
Oprócz środków antyseptycznych tj. zawierających chlorheksydynę, większość płukanek zawiera fluor, który jest cennym środkiem zapobiegawczym u pacjentów powyżej 6 roku życia z wysokim ryzykiem próchnicy, mieszkających na terenach z niską zawartością fluoru w wodzie.
Nie zaleca się płukanek dzieciom, które biorą tabletki do ssania z fluorem oraz dzieciom małym (poniżej 1 roku życia) ze względu na możliwość połykania płynu.

Ze względu na częstość stosowania płukanek, które zawierają jony fluorkowe zalecne są:
– do codziennego użytku, roztwory 0,05% NaF w ilości 10 ml jednorazowo,
– do użycia jeden raz na dwa tygodnie, roztwory o stężeniu 0,2% NaF (w szczególnych przypadkach raz na tydzień).

Wiele gotowych płukanek jako środek stabilizujący zawiera alkohol w stężeniu 4% – 27%. Dla dzieci i osób z suchością jamy ustnej polecane są te z małą zawartością alkoholu, gdyż wyższe stężenia mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.
Niektóre płukanki występują w handlu w postaci koncentratów do sporządzania roztworów, te preparaty mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba je chronić przed dziećmi.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Podejrzenie raka jamy ustnej? Mniej konsultacji Lekarz

W ostatnich miesiącach w Wielkiej Brytanii liczba skierowań do onkologa w związku z podejrzeniem nowotworu jamy ustnej obniżyła się o 1/3. Nie jest to niestety efekt poprawy stanu zdrowia pacjentów, ale konsekwencja pandemii COVID-19, a zwłaszcza utr...

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji