Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Publikacja:
Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Czy warto stosować płukanki do higieny jamy ustnej?

Zdaniem stomatologów, prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej powinna obejmować nie tylko codzienne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą, lecz również stosowanie płynów do płukania do jamy ustnej. Niestety, ta ostatnia forma profilaktyki przeciwpróchnicowej jest mocno niedoceniana przez pacjentów. O ile większość z nas regularnie myje zęby, o tyle po płukanki sięga co 20 osoba.

Czy płyny do płukania jamy ustnej rzeczywiście chronią przed próchnicą?
Energiczne płukanie wodą po posiłku prowadzi do usunięcia resztek pokarmowych, a jednocześnie zmniejsza ilości flory bakteryjnej i zobojętnia kwaśne środowisko jamy ustnej.

Krótkie płukanie po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych, a dłuższe może nawet spowodować całkowite rozpuszczenie cukru zalegającego w jamie ustnej. Płukanie ust tuż po szczotkowaniu powoduje powstawanie "aktywnej piany", która ma dodatkowe znaczenie w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych. Wstrzymanie się od jedzenia i picia przez około 2 godziny po tym zabiegu znakomicie poprawia stan higieny w jamie ustnej.
Płukanie jamy ustnej pozwala również na długotrwałe utrzymanie świeżego oddechu i uczucia czystości po szczotkowaniu zębów.

Czym płukać jamę ustną?
Stomatolodzy zalecają codzienne korzystanie z płukanek antyseptycznych dostępnych w aptekach, marketach, i innych sklepach ze środkami do codziennej higieny. Specjalistyczne płyny do płukania mają tę zaletę, że ich skład jest ściśle opracowany pod potrzeby określonych grup pacjentów.

Mamy zatem do dyspozycji np. płyny do płukania łagodzące stany zapalne dziąseł, zwalczające nieprzyjemny zapach z ust czy też wspomagające wybielanie zębów lub ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego.
Najbardziej wskazane są płukanki do codziennego stosowania, gdyż łatwiej przyzwyczaić się do tej formy profilaktyki i czynność płukania staje się nawykiem.

Jaką płukankę wybrać?
Formą płukania są irygacje polegające na stosowaniu środków płuczących pod zwiększonym ciśnieniem. Do irygacji służą specjalne urządzenia, tzw. irygatory wodne. Wytwarzają one podciśnienie w płynie zgromadzonym w odpowiednim zbiorniku. Płyn ten wydostając się przez odpowiednią końcówkę powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masuje dziąseł.
Poza wodą do płukanek i irygacji można stosować roztwory środków chemicznych hamujących tworzenie płytki bakteryjnej, solanki, borowiny, roztwory wyciągów z ziół itp. Do najczęściej stosowanych w płukankach środków antyseptycznych należą:
– chlorheksydyna,
– olejki eteryczne,
– triclosan,
– sangwinaryna,
– inne.

Zalety chlorheksydyny
Najbardziej popularnym środkiem chemicznym jest chlorheksydyna. Badania wykazały znaczną zdolność wiązania chlorheksydyny przez płytkę bakteryjną, co prowadzi do oddzielenia płytki od powierzchni zęba i zahamowania wzrostu bakterii ją tworzących.
Dzięki specyficznej interakcji między chlorheksydyną a błoną śluzową jamy ustnej preparat dość długo utrzymuje się w jamie ustnej (6-8 godzin po jednorazowej aplikacji), co wpływa na zwiększenie jego działania antybakteryjnego.

Niestety, pewne działania uboczne, takie jak żółtobrązowe przebarwienia wypełnień protetycznych oraz gorzki smak, ograniczają stosowanie czystej chlorheksydyny w codziennej higienie jamy ustnej. Z tego względu jako środek hamujący tworzenie płytki nazębnej stosuje się ją szczególnie:
– u pacjentów po radioterapii w obrębie twarzoczaszki,
– u pacjentów po urazach twarzy, z unieruchomionymi szczękami,
– u chorych na padaczkę cierpiących na przerost dziąseł spowodowany przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych,
– u dzieci upośledzonych psychicznie i ruchowo oraz osób niepełnosprawnych,
– u  pacjentów ze szczególnie nasiloną próchnicą, gdy zawodzą inne metody higieniczne.

Warto wiedzieć
Oprócz środków antyseptycznych tj. zawierających chlorheksydynę, większość płukanek zawiera fluor, który jest cennym środkiem zapobiegawczym u pacjentów powyżej 6 roku życia z wysokim ryzykiem próchnicy, mieszkających na terenach z niską zawartością fluoru w wodzie.
Nie zaleca się płukanek dzieciom, które biorą tabletki do ssania z fluorem oraz dzieciom małym (poniżej 1 roku życia) ze względu na możliwość połykania płynu.

Ze względu na częstość stosowania płukanek, które zawierają jony fluorkowe zalecne są:
– do codziennego użytku, roztwory 0,05% NaF w ilości 10 ml jednorazowo,
– do użycia jeden raz na dwa tygodnie, roztwory o stężeniu 0,2% NaF (w szczególnych przypadkach raz na tydzień).

Wiele gotowych płukanek jako środek stabilizujący zawiera alkohol w stężeniu 4% – 27%. Dla dzieci i osób z suchością jamy ustnej polecane są te z małą zawartością alkoholu, gdyż wyższe stężenia mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.
Niektóre płukanki występują w handlu w postaci koncentratów do sporządzania roztworów, te preparaty mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba je chronić przed dziećmi.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tubka po paście - Dentonet.pl
Produkty do higieny jamy ustnej – co z ekologią? Lekarz

Troska o zdrowie jamy ustnej, w tym profilaktyka i prawidłowa higiena to zagadnienia, które we współczesnym świecie nie budzą kontrowersji. Istotny problem stwarzają natomiast opakowania, w których klienci je nabywają – po zużyciu produktu trafiają o...

higiena jamy ustnej dzieci
PTS: rekomendacje ws. higieny jamy ustnej przedszkolaków Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne opublikowało rekomendacje dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym. Jak informuje PTS, w Polsce od lat wysokie są wskaźniki próchnicy u dzieci - jest to skutek zarówno niep...

piekny usmiech
ABC higieny jamy ustnej Pacjent

Stomatolodzy rekomendują, aby dbać o swoje zęby już od pierwszych lat życia. Wszystko dlatego, że dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy uniknąć nawracającej próchnicy, a także licznych chorób dziąseł. Stomatolodzy rekomendują, aby dbać o swoje zęb...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej
Inflacja: Polacy oszczędzają na produktach do higieny jamy ustnej Lekarz

Produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej zdrożały w sklepach średnio o 6,5% rok do roku. Najbardziej poszły w górę ceny płynów do płukania, bo o ponad 11%. Na drugim miejscu znalazły się pasty do zębów – wzrost o przeszło 7%. Szczoteczki podrożał...

Philips webinar
Pacjent periodontologiczny w gabinecie higieny jamy ustnej [webinar] Asysta

Firma Philips Sonicare zaprasza na webinar "Pacjent periodontologiczny w gabinecie higieny jamy ustnej", który odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia o godz. 20:30. Poprowadzi go dypl. hig. stom. Jolanta Bartoszuk - higienistka stomatologiczna z wiel...

szczoteczki miedzyzebowe
Szczoteczki międzyzębowe niezbędne do higieny jamy ustnej Asysta

Prof. Denis Bourgeois – dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu w Lyonie, jeden z pionierów badań dotyczących profilaktyki chorób jamy ustnej – po raz kolejny podkreślił, że szczoteczki międzyzębowe są niezbędnym akcesorium do oczyszczania zębów, ...

poziom cukru
Płukanki do jamy ustnej a poziom cukru we krwi u diabetyków Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace potwierdzili, że stosowanie antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej może zmniejszyć liczbę patogenów w jamie ustnej u osób chorujących na cukrzycę typu 2, a także zapewnić lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. ...

Happy Dental1
Wpływ higieny jamy ustnej na ryzyko zakażenia COVID-19 Pacjent

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że codzienna higieny jamy ustnej ma wpływ nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale także na kondycję całego organizmu. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to już nie tylko wyszczotkowanie zębów. Dostępne obecnie...