Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy leczenie alergii jest bezpieczne w czasie pandemii?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy leczenie alergii jest bezpieczne w czasie pandemii?

Czy leczenie alergii jest bezpieczne w czasie pandemii?

Koronawirus już zmienił i wciąż jeszcze zmienia przyzwyczajenia wielu Polaków. Stale pojawiają się nowe pytania, również te dotyczące stanu zdrowia. Coraz częściej odzywają się alergicy, dla których sezon wiosenny i letni jest cięższy – zazwyczaj jest to bowiem okres wzmożonej aktywności istotnych alergenów. Czy pandemia COVID-19 ma jakiś wpływ na klasyczne procesy leczenia?

Koronawirus a alergia

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby wykazujące tendencje alergiczne lub astmatyczne powinny zachować szczególną ostrożność. Ich przypadłości sprawiają, że teoretycznie łatwiej się im zarazić i choroba spowodowana SARS-CoV-2 może mieć nieco cięższy przebieg, niż u człowieka całkowicie zdrowego.

Dlatego alergicy tym bardziej powinni stosować się do zaleceń rządowych, szczególnie w kontekście dystansu społecznego i dbania o higienę osobistą. W trakcie gdy trwa pandemia, lepiej unikać dużych skupisk ludzkich, nieco rzadziej odwiedzać sklepy i poruszać się własnym środkiem transportu zamiast komunikacją miejską.

Podstawowe zalecenia dla alergików

Najważniejszym zadaniem jest kontynuacja ustalonego toku leczenia lub zapobiegania chorobie. Jeśli lekarz alergolog dobrał już odpowiednio skuteczne medykamenty, należy bezwzględnie z nich korzystać, zarówno w trybie profilaktycznym, jak i w momencie pojawienia się objawów. Oczywiście wszystko zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami lekarskimi.

Apteka internetowa Wapteka.pl w swojej ofercie posiada również wiele kropli do nosa i oczu oraz tabletek, które mogą być zakupione bez recepty. To opcja dobra dla osób niewykazujących bardzo silnych skłonności alergicznych, potrzebujących doraźnej pomocy. W oddziałach stacjonarnych można za to znaleźć leki wydawane na receptę, charakteryzujące się silniejszym działaniem. Ich przepisanie jest możliwe dopiero po skorzystaniu z usług poradni alergologicznej, co wiąże się z wykonaniem pełnych testów na alergię.

alergik - Dentonet.pl

Czy w trakcie pandemii można wybrać się na odczulanie?

Dostępność usług z zakresu immunoterapii alergenowej jest zależna od placówki medycznej. Część przychodni zawiesiła tego typu działania, które nie wchodzą w skład niesienia niezbędnej pomocy chorym osobom. Z tygodnia na tydzień ta sytuacja powinna wracać do normy.

Z punktu widzenia praktycznego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjent kontynuował odczulanie. Nie wpływa ono bowiem w żadnym stopniu na zwiększenie podatności na zakażenie COVID-19. Nie trzeba się zatem obawiać działań w tym zakresie, warto natomiast pamiętać o zachowaniu pełnej ostrożności podczas kontaktów międzyludzkich.

Czy alergię można pomylić z koronawirusem?

Wirus SARS-CoV-2 charakteryzuje się tym, że atakuje głównie układ oddechowy, w tym płuca. Chorzy bardzo często skarżą się na duszności, dość podobne do tych, które są charakterystyczne dla astmatyków i niektórych alergików. Z tego powodu można dokonać błędnej oceny, z czego wynika reakcja organizmu – uczulenia, bądź koronawirusa. Dodatkowo, ze względu na obniżenie odpowiedzi immunologicznej, alergicy są bardziej podatni na zarażenie się zwykłą grypą. Tutaj objawy również wyglądają podobnie jak w przypadku COVID-19.

Przede wszystkim astmatycy i alergicy powinni w dalszym ciągu korzystać z typowych dla siebie leków i ograniczać sytuacje, w których może dojść do zakażenia. W razie uzasadnionej obawy należy postępować zgodnie z ogólnymi zaleceniami epidemiologicznymi. W głównej mierze wiąże się to z obowiązkową kwarantanną, a także z wykonaniem testu na koronawirusa.

Alergicy są grupą społeczną, która musi szczególnie uważać w czasach pandemii. Większość z nich świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że ich trudności z oddychaniem i nieżyt nosa są powodowane alergenami. W niektórych przypadkach objawy te mogą być jednak błędnie zakwalifikowane – wszystkie wątpliwości watro jednak rozwiać na drodze kontaktu z odpowiednimi służbami.

alergia a koronawirus - Dentonet.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Dwa metry dystansu między ludźmi to za mało? Lekarz

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na doniesienia czasopisma „Physics of Fluids” zalecany w trakcie pandemii koronawirusa 2-metrowy dystans społeczny może okazać się niewystarczający. Okazuje się, że przy niewielkim wietrze, wyno...

zaburzenia smaku - Dentonet.pl
Zaburzenia smaku - objaw COVID-19 Asysta

W Wielkiej Brytanii zaburzenia smaku oraz powonienia zostały oficjalnie uznane za jeden z podstawowych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, już od wielu tygodni przypuszczano, że zaburzenia smaku i węchu mogą b...

pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
COVID-19 niezwykle groźny dla pacjentów chorych na płuca Asysta

Osoby z problemami układu oddechowego – w tym chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – mają często przewlekłe objawy, np. kaszel i duszności, charakterystyczne też dla COVID-19. Dlatego też muszą...

ból głowy - Dentonet.pl
Bóle głowy objawem COVID-19? Badania hiszpańskich lekarzy Asysta

Jak podaje PAP, silne bóle głowy mogą być jednym z objawów choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa – tak wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron. Jak dotąd potwierdzono, że chorzy na COVID-19 ska...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres