Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co powoduje próchnice

Publikacja:

Co powoduje próchnice

Co powoduje próchnicę?

Jaka jest rola cukru?

Jak płytka nazębna powoduje próchnicę?

Dlaczego tak długo trwa zanim ząb zacznie boleć?

Co to jest leczenie kanału korzeniowego?

Co powoduje próchnicę?

Bakterie obecne w buzi – malutkie kolonie żywych organizmów, których nie widać gołym okiem są w ciągłym ruchu na zębach, języku, dziąsłach i policzkach.

Obecność bakterii w jamie ustnej jest naturalne, należy pamiętać, że niektóre bakterie są pomocne dla organizmu, a niektóre są szkodliwe.

Określone rodzaje bakterii mogą przyczepiać się do powierzchni szkliwa, które pokrywa ząb. Jeżeli nie będą usuwane w trakcie codziennego szczotkowania będą ciągle rosły i tworzyły nowe kolonie. Następnie do bakterii, które są przyczepione do szkliwa, przyłączają sie następne kolonie bakterii. Do tych bakterii dodawane są białka, które zawarte są w ślinie i tworzy się biaława błonka pokrywająca ząb. Ta błonka określana jest jako płytka nazębna, która nieusuwana powoduje próchnicę.

Jaka jest rola cukru?

Cukier w znaczny sposób przyczynia się do rozwoju próchnicy. Bakterie, które łączą sie wykorzystują cukier jako źródło energii.

Dzięki temu mnożą się szybciej i płytka robi sie grubsza i zajmuje większą powierzchnie. Niektóre rodzaje bakterii przekształcają cukier w substancję podobną do kleju dzięki której łączą się z innymi koloniami bakterii i łatwiej przymocowują sie do powierzchni zęba.

Jak płytka nazębna powoduje próchnicę?

Szkliwo, które pokrywa ząb jest bardzo twarda głównie dlatego, że zawiera trwałe sole mineralne jak wapń. Niestety są one podatne na atak kwasów, które powodują ich rozpad.

Płytka, która tworzy sie na powierzchni zęba i nie jest skutecznie usuwana w trakcie codziennego szczotkowania wytwarza kwasy. Te kwasy rozpuszczają minerały dzięki którym szkliwo jest twarde. Powierzchnia szkliwa robi sie porowata – tworzą się maleńkie dziurki. Po pewnym czasie kwasy zmieniają malutkie dziurki szkliwa w znacznie większe aż do momentu aż pojawi się duża dziura. Jest to próchnica.

Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, który zauważy już drobne zmiany w szkliwie i zapobiegnie rozwojowi próchnicy.

Dlaczego tak długo trwa zanim ząb zacznie boleć?

Włókna nerwowe przez które jest przesyłane czucie bólu przez organizm są nieobecne w szkliwie, dlatego kiedy kwasy atakują szkliwo nic nie czujemy.

Gdy tylko kwasy zaczynają tworzyć próchnicę i atakują zębinę znajdującą się pod szkliwem, włókna nerwowe zaczynają wysyłać informację, że dzieje sie coś złego, ale wtedy już jest rozwinięta próchnica.

Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, który zauważy już drobne zmiany w szkliwie i zapobiegnie rozwojowi próchnicy. Nie czekaj aż zacznie boleć.

Co to jest leczenie kanału korzeniowego?

Nasze zęby powinny nam towarzyszyć przez całe życie. Czasami jednak dochodzi do zainfekowania wewnętrznej części zęba, która niszczy miazgę zęba – sieć naczyń krwionośnych i włókien nerwowych.

Jeżeli miazga pozostanie nieleczona może rozwinąć się zakażenie, które doprowadzi do uszkodzenia kości otaczającej ząb i będzie przyczyną opuchlizny i bólu. Jeżeli dojdzie do zakażenia miazgi stomatolog chcąc uratować ząb musi wykonać leczenie endodontyczne często nazywane leczeniem kanału korzeniowego.

Leczenie endodontyczne wymaga otwarcia zęba, usunięcia zniszczonej miazgi, wyczyszczenia wnętrza zęba i na koniec jego wypełnienia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
"SARS-CoV-2 powoduje infekcję ogólnoustrojową" Lekarz

Nasze dane dowodzą, że SARS-CoV-2 powoduje infekcję ogólnoustrojową, a zakażenie może utrzymywać się w organizmie miesiącami. Również przy łagodnym lub bezobjawowym COVID-19 - twierdzi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ...

prochnica
Ponad 90% osiemnastolatków w Polsce ma próchnicę Lekarz

– Już u 3-latków wskaźnik próchnicy wynosi około 40%. Potem jest tylko gorzej: ponad 90% 18-latków w Polsce ma próchnicę – ostrzega dr n. med. Maciej Nowak, mazowiecki konsultant wojewódzki z dziedziny periodontologii. Zaznacza, że częstym problemem ...

Maciej Mikolajczyk
Jak diagnozować próchnicę u pacjentów w każdym wieku? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przebarwienia zebow
Dental Review News: Przebarwienia zębów – co je powoduje? Asysta

W portalu stomatologicznym Dental Review News dr Parneet Sehmi, główny lekarz dentysta w Hermes London Dental Clinic, podał listę produktów spożywczych oraz napojów, które mogą powodować przebarwienia zębów. Spożycie niektórych z nich warto ograniczy...

artificial intelligence 6767502 1280
Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać próchnicę Lekarz

Na dwóch uczelniach w Wielkiej Brytanii trwają badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w wykrywaniu próchnicy zębów i chorób dziąseł, a także wsparciu lekarza stomatologa w stawianiu prawidłowej diagnozy poprzez ułatwienie interpretacj...

prochnica u dzieci
Ponad 40% polskich 3-latków i 90% 18-latków ma próchnicę Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40% dzieci w wieku 3 lat oraz ponad 90% osób w wieku 18 lat. Dane o próchnicy w naszym kraju zostały opublikowane przy okazji informacji o działalności dentobusów, czyli...

leczenie stomatologiczne5
Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną? Lekarz

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of California San Francisco (UCSF) poddano ocenie niektóre z dostępnych metod służących do identyfikacji ognisk próchnicy wtórnej zębów. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym...