Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co powoduje próchnice

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Co powoduje próchnice

Co powoduje próchnicę?

Jaka jest rola cukru?

Jak płytka nazębna powoduje próchnicę?

Dlaczego tak długo trwa zanim ząb zacznie boleć?

Co to jest leczenie kanału korzeniowego?

Co powoduje próchnicę?

Bakterie obecne w buzi – malutkie kolonie żywych organizmów, których nie widać gołym okiem są w ciągłym ruchu na zębach, języku, dziąsłach i policzkach.

Obecność bakterii w jamie ustnej jest naturalne, należy pamiętać, że niektóre bakterie są pomocne dla organizmu, a niektóre są szkodliwe.

Określone rodzaje bakterii mogą przyczepiać się do powierzchni szkliwa, które pokrywa ząb. Jeżeli nie będą usuwane w trakcie codziennego szczotkowania będą ciągle rosły i tworzyły nowe kolonie. Następnie do bakterii, które są przyczepione do szkliwa, przyłączają sie następne kolonie bakterii. Do tych bakterii dodawane są białka, które zawarte są w ślinie i tworzy się biaława błonka pokrywająca ząb. Ta błonka określana jest jako płytka nazębna, która nieusuwana powoduje próchnicę.

Jaka jest rola cukru?

Cukier w znaczny sposób przyczynia się do rozwoju próchnicy. Bakterie, które łączą sie wykorzystują cukier jako źródło energii.

Dzięki temu mnożą się szybciej i płytka robi sie grubsza i zajmuje większą powierzchnie. Niektóre rodzaje bakterii przekształcają cukier w substancję podobną do kleju dzięki której łączą się z innymi koloniami bakterii i łatwiej przymocowują sie do powierzchni zęba.

Jak płytka nazębna powoduje próchnicę?

Szkliwo, które pokrywa ząb jest bardzo twarda głównie dlatego, że zawiera trwałe sole mineralne jak wapń. Niestety są one podatne na atak kwasów, które powodują ich rozpad.

Płytka, która tworzy sie na powierzchni zęba i nie jest skutecznie usuwana w trakcie codziennego szczotkowania wytwarza kwasy. Te kwasy rozpuszczają minerały dzięki którym szkliwo jest twarde. Powierzchnia szkliwa robi sie porowata – tworzą się maleńkie dziurki. Po pewnym czasie kwasy zmieniają malutkie dziurki szkliwa w znacznie większe aż do momentu aż pojawi się duża dziura. Jest to próchnica.

Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, który zauważy już drobne zmiany w szkliwie i zapobiegnie rozwojowi próchnicy.

Dlaczego tak długo trwa zanim ząb zacznie boleć?

Włókna nerwowe przez które jest przesyłane czucie bólu przez organizm są nieobecne w szkliwie, dlatego kiedy kwasy atakują szkliwo nic nie czujemy.

Gdy tylko kwasy zaczynają tworzyć próchnicę i atakują zębinę znajdującą się pod szkliwem, włókna nerwowe zaczynają wysyłać informację, że dzieje sie coś złego, ale wtedy już jest rozwinięta próchnica.

Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, który zauważy już drobne zmiany w szkliwie i zapobiegnie rozwojowi próchnicy. Nie czekaj aż zacznie boleć.

Co to jest leczenie kanału korzeniowego?

Nasze zęby powinny nam towarzyszyć przez całe życie. Czasami jednak dochodzi do zainfekowania wewnętrznej części zęba, która niszczy miazgę zęba – sieć naczyń krwionośnych i włókien nerwowych.

Jeżeli miazga pozostanie nieleczona może rozwinąć się zakażenie, które doprowadzi do uszkodzenia kości otaczającej ząb i będzie przyczyną opuchlizny i bólu. Jeżeli dojdzie do zakażenia miazgi stomatolog chcąc uratować ząb musi wykonać leczenie endodontyczne często nazywane leczeniem kanału korzeniowego.

Leczenie endodontyczne wymaga otwarcia zęba, usunięcia zniszczonej miazgi, wyczyszczenia wnętrza zęba i na koniec jego wypełnienia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci Lekarz

Chociaż próchnicy można w większości przypadków zapobiegać, pozostaje ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Nieleczone ubytki są nie tylko źródłem bólu, ale mogą też negatywn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Biosmalto - Dentonet.pl
Współczesna stomatologia a efekt remineralizacji szkliwa Lekarz

Niedawna praca dotycząca remineralizacji szkliwa zębów opublikowana w czasopiśmie „Journal of Dental Research” stwierdza, że celem współczesnej stomatologii jest nieinwazyjne zwalczanie niekawitacyjnych zmian próchnicowych poprzez remineralizację, ab...

Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres