Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną?
Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną?
Spis treści
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of California San Francisco (UCSF) poddano ocenie niektóre z dostępnych metod służących do identyfikacji ognisk próchnicy wtórnej zębów. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Biomedical Optics” (JBO).
Uzupełnienia stomatologiczne są powszechne stosowane, jednak – z różnych powodów – pomiędzy zębem a wypełnieniem mogą tworzyć się nieszczelności. Tą drogą dochodzi do przenikania płynów, kwasów oraz bakterii pod wypełnienie, co prowadzi do rozwoju próchnicy wtórnej.
„Tradycyjne metody są wysoce subiektywne i niewiarygodne”
Kilka z dostępnych metod, które umożliwiają wykrywanie aktywnej próchnicy zębów, poddali ocenie naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Dr Nai-Yuan N. Chang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco powiedział: – Z powodu niedostosowania materiałów łączących do struktury zęba, stomatolodzy spędzają obecnie więcej czasu na wymianie wadliwych uzupełnień niż na zakładaniu nowych.
Dr Chang dodał: – Tradycyjne metody bazujące na reakcji na dotyk oraz ocenie wizualnej tekstury i koloru zęba są wysoce subiektywne i niewiarygodne. Jednak obecnie nie istnieje żadna uznana technologia obrazowania stomatologicznego, która mogłaby zapewnić informacje diagnostyczne o wysokiej specyficzności i czułości podczas oceny aktywności próchnicy.
Porowatość szkliwa pod lupą naukowców
Zespół badawczy z San Francisco postanowił zbadać wykorzystanie kombinacji krótkofalowego światła podczerwonego (SWIR) i obrazowania termicznego do dokładnej diagnostyki próchnicy wtórnej. Portal popularnonaukowy EurekaAlert! wyjaśnia: – Ideą leżącą u podstaw obu tych metod jest to, że aktywne zmiany są bardziej porowate niż zdrowy ząb, a pory te zatrzymują wodę. W podejściu opartym na SWIR można pośrednio wykryć aktywne zmiany, obserwując je w miarę wysychania zęba. Z drugiej strony, podejście oparte na obrazowaniu termicznym bazuje na tym, że z powodu różnic temperatur w aktywnych zmianach podczas suszenia powietrzem są one inne niż w zdrowym zębie – ze względu na wodę uwięzioną w porach.
Po przeanalizowaniu 109 przypadków zębów z podejrzeniem występowania próchnicy wtórnej zarówno za pomocą technologii SWIR, jak i termowizji, naukowcy doszli do wniosku, że SWIR zapewnił lepsze wyniki. Pomiary przepuszczalności SWIR były dobrze skorelowane z grubością przezroczystej warstwy powierzchniowej (TSL) zmian mierzonej przy użyciu optycznej tomografii koherencyjnej (OCT).
Badacze z Kalifornii stwierdzili, że wysoko zmineralizowana TSL była najgrubsza, gdy zmiana została całkowicie zatrzymana i nie wymagała dalszej interwencji. Zgodnie z wynikami badania z zastosowaniem OCT, TSL grubszy niż 70 µm był potencjalnym wskaźnikiem, że zmiana nie jest już aktywna.
Wyniki przeprowadzonych badań podsumował dr Nai-Yuan N. Chang: – Nasza praca to kamienie milowe w dalszym rozwoju w kierunku zaspokojenia zapotrzebowania na lepsze urządzenia diagnostyczne oraz łatwe w obsłudze urządzenia kliniczne.
O tym, dlaczego profilaktyka w stomatologii dziecięcej jest tak ważna i nowych rozwiązaniach w diagnostyce próchnicy opowiada w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Maciej Mikołajczyk.
T.H.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40% dzieci w wieku 3 lat oraz ponad 90% osób w wieku 18 lat. Dane o próchnicy w naszym kraju zostały opublikowane przy okazji informacji o działalności dentobusów, czyli...