Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną?

Publikacja:
Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną?

Jakimi metodami rozpoznawać próchnicę wtórną?

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of California San Francisco (UCSF) poddano ocenie niektóre z dostępnych metod służących do identyfikacji ognisk próchnicy wtórnej zębów. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Biomedical Optics” (JBO).

Uzupełnienia stomatologiczne są powszechne stosowane, jednak – z różnych powodów – pomiędzy zębem a wypełnieniem mogą tworzyć się nieszczelności. Tą drogą dochodzi do przenikania płynów, kwasów oraz bakterii pod wypełnienie, co prowadzi do rozwoju próchnicy wtórnej.

„Tradycyjne metody są wysoce subiektywne i niewiarygodne”

Kilka z dostępnych metod, które umożliwiają wykrywanie aktywnej próchnicy zębów, poddali ocenie naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Dr Nai-Yuan N. Chang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco powiedział: – Z powodu niedostosowania materiałów łączących do struktury zęba, stomatolodzy spędzają obecnie więcej czasu na wymianie wadliwych uzupełnień niż na zakładaniu nowych.

Dr Chang dodał: – Tradycyjne metody bazujące na reakcji na dotyk oraz ocenie wizualnej tekstury i koloru zęba są wysoce subiektywne i niewiarygodne. Jednak obecnie nie istnieje żadna uznana technologia obrazowania stomatologicznego, która mogłaby zapewnić informacje diagnostyczne o wysokiej specyficzności i czułości podczas oceny aktywności próchnicy.

Porowatość szkliwa pod lupą naukowców

Zespół badawczy z San Francisco postanowił zbadać wykorzystanie kombinacji krótkofalowego światła podczerwonego (SWIR) i obrazowania termicznego do dokładnej diagnostyki próchnicy wtórnej. Portal popularnonaukowy EurekaAlert! wyjaśnia: – Ideą leżącą u podstaw obu tych metod jest to, że aktywne zmiany są bardziej porowate niż zdrowy ząb, a pory te zatrzymują wodę. W podejściu opartym na SWIR można pośrednio wykryć aktywne zmiany, obserwując je w miarę wysychania zęba. Z drugiej strony, podejście oparte na obrazowaniu termicznym bazuje na tym, że z powodu różnic temperatur w aktywnych zmianach podczas suszenia powietrzem są one inne niż w zdrowym zębie – ze względu na wodę uwięzioną w porach.

Po przeanalizowaniu 109 przypadków zębów z podejrzeniem występowania próchnicy wtórnej zarówno za pomocą technologii SWIR, jak i termowizji, naukowcy doszli do wniosku, że SWIR zapewnił lepsze wyniki. Pomiary przepuszczalności SWIR były dobrze skorelowane z grubością przezroczystej warstwy powierzchniowej (TSL) zmian mierzonej przy użyciu optycznej tomografii koherencyjnej (OCT).

Badacze z Kalifornii stwierdzili, że wysoko zmineralizowana TSL była najgrubsza, gdy zmiana została całkowicie zatrzymana i nie wymagała dalszej interwencji. Zgodnie z wynikami badania z zastosowaniem OCT, TSL grubszy niż 70 µm był potencjalnym wskaźnikiem, że zmiana nie jest już aktywna.

Wyniki przeprowadzonych badań podsumował dr Nai-Yuan N. Chang: – Nasza praca to kamienie milowe w dalszym rozwoju w kierunku zaspokojenia zapotrzebowania na lepsze urządzenia diagnostyczne oraz łatwe w obsłudze urządzenia kliniczne.

O tym, dlaczego profilaktyka w stomatologii dziecięcej jest tak ważna i nowych rozwiązaniach w diagnostyce próchnicy opowiada w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Maciej Mikołajczyk.

T.H.

źródła: https://www.the-dentist.co.uk/content/news/study-reveals-best-imaging-method-for-identifying-tooth-decay

https://www.spiedigitallibrary.org/journals/journal-of-biomedical-optics/volume-28/issue-09/094801/Assessment-of-the-activity-of-secondary-caries-lesions-with-short/10.1117/1.JBO.28.9.094801.full?SSO=1


POWIĄZANE ARTYKUŁY

artificial intelligence 6767502 1280
Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać próchnicę Lekarz

Na dwóch uczelniach w Wielkiej Brytanii trwają badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w wykrywaniu próchnicy zębów i chorób dziąseł, a także wsparciu lekarza stomatologa w stawianiu prawidłowej diagnozy poprzez ułatwienie interpretacj...

Maciej Mikolajczyk
Jak diagnozować próchnicę u pacjentów w każdym wieku? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 16 stycznia można zapewnić sobie dostęp do wykładu "Niezawodna diagnostyka ubytków próchnicowych u dzieci i dorosłych - przegląd wszystkich obecnie stosowanych metod" autorstwa dr. n. med. Macieja Mikołajczyka w wyj...

prochnica
Ponad 90% osiemnastolatków w Polsce ma próchnicę Lekarz

– Już u 3-latków wskaźnik próchnicy wynosi około 40%. Potem jest tylko gorzej: ponad 90% 18-latków w Polsce ma próchnicę – ostrzega dr n. med. Maciej Nowak, mazowiecki konsultant wojewódzki z dziedziny periodontologii. Zaznacza, że częstym problemem ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
prochnica u dzieci
Ponad 40% polskich 3-latków i 90% 18-latków ma próchnicę Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w Polsce ubytki próchnicowe ma ponad 40% dzieci w wieku 3 lat oraz ponad 90% osób w wieku 18 lat. Dane o próchnicy w naszym kraju zostały opublikowane przy okazji informacji o działalności dentobusów, czyli...