Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Chcesz rzucić palenie? Ćwicz!

Brak komentarzy | Publikacja:

Chcesz rzucić palenie? Ćwicz!

Wysiłek stymuluje te obszary mózgu, które decydują o sile uzależnienia. O występowaniu takiej zależności poinformowali brytyjscy uczeni na łamach pisma „Psychofarmakologia”.

Badacze z University of Exeter badali czynność centralnego układu nerwowego przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), dzięki temu sprawdzili w jaki sposób poszczególne obszary mózgu palaczy zachowują się na widok papierosów po wcześniejszym zaaplikowaniu aktywności fizycznej.

Do udziału w doświadczeniu zaproszono dziesięciu palaczy, którzy przed badaniem nie paliły papierosów przez 15 godzin. Następnie uczestnicy przez 10 minut korzystali z ergometrów rowerowych. Kolejnym etapem była prezentacja fotografii przedstawiający wyroby tytoniowe, w tym samym czasie badano czynność mózgu palaczy przy pomocy rezonansu.

W tej samej grupie, w czasie drugiego badania palacze również oglądali zdjęcia, nie wykonywali jednak wcześniej ćwiczeń.

U osób, które nie ćwiczyły widok papierosa nasilał aktywność obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Po wykonaniu ćwiczeń te same obszary nie były już aktywne, a palący przyznawali, że czuli mniejszą chęć do palenia.

Prawdopodobnie aktywność fizyczna podnosi poziom hormonu dopaminy, co zmniejsza ochotę na zapalenie papierosa. Wysiłek zwiększa ponadto przepływ krwi w obszarach mózgu mniej odpowiedzialnych w odczuwanie przyjemności.

Zdaniem naukowców te badania to kolejne potwierdzenie tego, że aktywność fizyczna przynosi korzyść funkcjonowaniu całego organizmu, pozwala zwiększyć jego wydolność, zapobiegać chorobom i procesowi starzenia, a także uwolnić się od szkodliwego nałogu. mz

sciencedaily.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

flora bakteryjna jamy ustnej - Dentonet.pl
Palenie papierosów ma wpływ na florę bakteryjną jamy ustnej Lekarz

Grupa naukowców z NYU Langone Medical Center udowodniła, że palenie papierosów w drastyczny sposób zmienia proporcje ponad 600 gatunków bakterii zamieszkujących jamę ustną. Wyniki ich badań opublikowano w „International Society for Microbial Ecology ...

bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji