Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Chcą, ale nie mogą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Chcą, ale nie mogą

Chcą, ale nie mogą

Jak wskazują badania z Journal of Nonverbal Behaviour Polacy to jeden z najmniej uśmiechających się narodów. Bardziej uśmiechnięci są od nas Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi, a także uchodzący za poważnych Niemcy i Czesi.

Jednocześnie 78% z nas uważa, że uśmiechamy się zbyt rzadko. 2/3 chciałoby widzieć uśmiechniętych sprzedawców i urzędników. Prawie 60% chciałoby, aby uśmiech na twarzach polityków gościł zdecydowanie częściej.

Dlaczego uśmiechamy się tak rzadko?

Dużą rolę odgrywają tutaj różnice kulturowe. Nie jesteśmy zbyt otwartym narodem, mającym serdeczne przysposobienie. Bardzo wiele brakuje nam do zawsze uśmiechniętych Amerykanów. Można jednak zauważyć pewną zależność. Różnice kulturowe są dość istotne, jednak najwięcej uśmiechają się te narody wśród których profilaktyka stoi na wysokim poziomie, a obywatele chętnie odwiedzają swojego dentystę.

W Polsce, aż 99% społeczeństwa zmaga się z próchnicą (przykładowo w Szwecji próchnicę ma co najwyżej kilkanaście procent). Średnio, Polak po 35. roku życia w swoim zestawie posiada tylko 21 zębów (komplet zębów powinien liczyć 32 sztuki). 11% mężczyzn przyznaje, że w ogóle nie odwiedza gabinetu stomatologicznego, a kilka procent (5-6) w ogóle nie prowadzi żadnej higieny jamy ustnej. Jedynie 7% Polaków myje zęby po każdym posiłku. Prawie ¾ Polaków szczotkuje zęby nie dłużej niż przez dwie minuty. 63% z nas udaje się do dentysty tylko w przypadku, gdy pojawi się zaawansowana próchnica, a wraz z nią ból zęba.

Nie tylko przyjazne usposobienie, stan ekonomiczny czy atmosfera wpływa na to czy czarujemy wszystkich wokół uśmiechem. Polacy nie uśmiechają się, bo po prostu nie mają się czym chwalić jeśli chodzi o uzębienie – uważa tak, aż 59% Polaków. Braki w uzębieniu są powodem do wstydu i po prostu wolimy zacisnąć mocno usta.

Który naród ma najpiękniejszy uśmiech?

Niespełna ¼ z nas za najpiękniejszy uznała uśmiech Amerykanów. Jest w tym sporo racji, ponieważ mieszkańcy USA od lat uchodzą za wzór stomatologiczny. Posiadają oni dobrze zrobione zęby, a leczenie ortodontyczne i regularne wizyty dzieci u dentysty są normą. Normą są tam również zabiegi przedłużania zębów czy zamykania diastem. Przede wszystkim to tam ustanowiono wiele standardów jeśli chodzi o stomatologię estetyczną np. długość zębów, ich przezierność, kolor i kształt.

Niewiele mniej, bo 18% Polaków za najładniejszy uznała uśmiech Włochów. Po 9% respondentów za najbardziej atrakcyjny uznało uśmiech Brytyjczyków, Hiszpanów i Francuzów. Nawet uważani za nieuśmiechających się Niemcy zdobyli pięć punktów procentowych.

Jak Polacy ocenili samych siebie? Na 1000 ankietowanych tylko 3 osoby wskazały, że to Polacy są posiadaczami najpiękniejszych uśmiechów.

Polacy nie oceniają dobrze nawet samych siebie. Przeprowadzone badania wypadają tragicznie i niezbyt dobrze świadczą o nas jako o narodzie. Jest jedna rada na to, aby uśmiechać się częściej. Po prostu trzeba częściej odwiedzać gabinet stomatologiczny.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarz - Dentonet.pl
Ankieta OZZL: lekarze chcą pracować w jednym miejscu Lekarz

Zarząd OZZL przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy na temat ich gotowości do pracy w jednym miejscu – w publicznej albo w prywatnej ochronie zdrowia. W ankiecie wzięło udział około 2 tysiące osób. Wyniki ankiety nie były dotychczas...

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze chcą rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach Lekarz

30 września 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o uwzględnienie w pracach zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadn...

czasopisma - Dentonet.pl
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić? Lekarz

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii CO...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Wyniki badania: Polacy nie chcą się szczepić na koronawirusa Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia na próbie 1066 osób wynika, że tylko co trzeci badany (37%) skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostę...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres