Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Błędna e-recepta? Będziesz mógł ją zrealizować

Publikacja:
Błędna e-recepta? Będziesz mógł ją zrealizować

Błędna e-recepta? Będziesz mógł ją zrealizować

Choć e-recepty w polskim systemie zdrowia wprowadzono już kilka lat temu, niektórym lekarzom wciąż zdarzają się pomyłki przy ich wystawianiu. Również sam system nie zawsze działa idealnie – zdarzają się opóźnienia w wysyłce raportów lub problemy z połączeniem. Czy w takiej sytuacji pacjent będzie mógł wykupić leki przepisane przez lekarza?

Tak samo, jak w przypadku recept papierowych, również przy ich elektronicznych odpowiednikach mogą zdarzać się błędy. Choć e-recepta pozwala wykluczyć problemy takie jak nieczytelność zapisu, to jednak niektóre z błędów polegają na przykład na braku dawkowania leku czy jego postaci. Czy farmaceuta będzie mógł zrealizować e-receptę z takimi błędami? Odpowiadamy!

Najczęstsze błędy w e-receptach

Wzrost liczby wystawianych każdego dnia e-recept oznacza także wzrost błędów, jakie na nich widnieją. Powodami takich błędów najczęściej są:

● źle wypełnione pola formularza e-recepty,

● brak wymaganych informacji (np. dawkowania, poziomu refundacji, postaci leku czy kodu EAN).

Dawkowanie czy postać leku to niezwykle ważne kwestie, które każdy farmaceuta musi dokładnie sprawdzić przed wydaniem leku. Co więc w przypadku, gdy w aptece pojawi się pacjent z taką błędnie wypisaną e-receptą? Czy będzie musiał wrócić do lekarza, by poprawić dokument? Niekoniecznie!

Realizacja błędnej e-recepty – kiedy jest możliwa?

Choć farmaceuta nie ma możliwości zmiany zapisów e-recepty, w niektórych przypadkach może ją zrealizować pomimo błędów. Na przykład, jeśli lekarz nie podał postaci przepisanego leku, farmaceuta na podstawie posiadanej wiedzy może samodzielnie dobrać postać produktu leczniczego czy wyrobu medycznego do konkretnego pacjenta. Jeśli natomiast błąd na e-recepcie wynika z braku zapisu odnośnie dawkowania, farmaceuta również może wydać lek pod warunkiem, że jest to najmniejsza dopuszczona do obrotu dawka leku.

A co w przypadku, gdy na e-recepcie brakuje danych pacjenta (nr PESEL, wiek czy kod dodatkowych uprawnień)? Również wtedy farmaceuta może postarać się o realizację recepty po uprzednim zapoznaniu się ze stosownymi dokumentami okazanymi przez pacjenta. Jak więc widać, choć system wystawiania e-recept nie zawsze działa idealnie, farmaceuci mogą wykazać się dobrą wolą i swoją wiedzą oraz doświadczeniem, aby mimo wszystko nie zostawiać pacjenta z pustymi rękami.

Korekta błędnie wystawionej e-recepty

Wszystkie wyżej wymienione błędy na e-recepcie można skorygować. Może tego jednak dokonać wyłącznie lekarz, który taki dokument wystawił. To z kolei oznacza, że pacjent, który w aptece dowiedział się o błędach na swojej recepcie, musi zwrócić się do lekarza z prośbą o jej korektę. Lekarz z kolei powinien anulować e-receptę w systemie i ponownie wystawić dokument bez błędów. Inny sposób dokonania korekty nie jest możliwy.

Możliwość realizacji błędnej e-recepty wynika z troski o dobro pacjenta, ale także o płynność działania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. E-recepty stanowią bowiem ogromne ułatwienie dla wszystkich.

Bibliografia:

1. Redakcja mgr.farm; Błędna e-recepta? Będziesz mógł ją zrealizować. (https://mgr.farm/aktualnosci/bledna-e-recepta-bedziesz-mogl-ja-zrealizowac/)

2. Redakcja mgr.farm; Od dziś wystawianie e-recept jest obowiązkowe. A co w razie awarii? (https://mgr.farm/aktualnosci/od-dzis-wystawianie-e-recept-jest-obowiazkowe-a-co-w-razie-awarii/)

3. Ewa Borek, Jarosław Greser, Agnieszka Kilijanek-Cieślik, Teresa Perendyk, Artur Pruszko, Anna Sitek, Kinga Wojtaszczyk; E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci? (https://mypacjenci.org/wp-content/uploads/2018/08/E_Zdrowie_Raport.pdf)

Artykuł sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka przeciw COVID 1
Niezaszczepiony dentysta będzie mógł zostać zwolniony Lekarz

Ministerstwo zdrowia przedstawiło wyjaśnienia dotyczące obowiązku szczepień pracowników medycznych, który wchodzi w życie 1 marca. - Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pr...

e-recepty - Dentonet.pl
E-recepta transgraniczna bliżej Lekarz

To może być bardzo praktyczne i ciekawe rozwiązanie w kontekście tak popularnej turystyki stomatologicznej. Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. - Ta n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna dzieci
Ministerstwo zdrowia chce zrealizować obiecane bony stomatologiczne Lekarz

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jej resort pracuje nad realizacją zapowiedzianego w kampanii bonu stomatologicznego na leczenie dzieci i młodzieży. Bony mają być dostępne dla całej młodej populacji, więc trwają analizy kosztów. ...

e recepta
E-recepta – najważniejsze informacje dla pacjenta Pacjent

Wielkimi krokami zbliża się okres, w którym – jak co roku – jesteśmy najbardziej narażeni na wszelkie zakażenia czy osłabienie naszego organizmu. Ostatnie lata zweryfikowały, że służba zdrowia potrzebuje wprowadzenia nowych rozwiązań, które będą zape...

profilaktyka prochnicy
Wrocław chce zrealizować program profilaktyki próchnicy Lekarz

Wrocław ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Zapobieganie próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych”. Termin składania ofert mija 14 marca. Jak czytamy, konkurs skierowany jest do podmio...