Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Białka obecne w ślinie markerami raka jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Białka obecne w ślinie markerami raka jamy ustnej

Białka obecne w ślinie markerami raka jamy ustnej

Białka obecne w ślinie mogą pomóc w wykrywaniu raka jamy ustnej – wyniki swoich badań przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Naukowcom udało się wykryć komórki raka płaskonabłonkowego, formy raka jamy ustnej, wykorzystując do tego prosty test na obecność białek w ślinie. O wynikach swoich badań poinformował prof. David T. Wong ze Szkoły Dentystycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
 

Wcześniej prowadzone badania, wykazały, że ślina może być ważnym i użytecznym narzędziem diagnostycznym. Obecne badanie jest pierwszym, w którym oceniano oznaczenie poziomu białek zawartych w ślinie u osób chorych na raka jamy ustnej.
Odkrycie znaczenia tych biomarkerów może prowadzić w przyszłości do powstania użytecznych klinicznie narzędzi pozwalających w sposób nieinwazyjny ustalić zagrożenie wystąpienia raka jamy ustnej.
„Test ten nie jest aktualnie dostępny, cały czas staramy się jednak rozwinąć pomysł stworzenia przyrządów, które mogłyby być wykorzystywane w próbach klinicznych z udziałem śliny” – twierdzi dr Shen Hu, z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
 

Wong, Hu i ich współpracownicy pracowali wcześniej nad częścią projektu mającego stworzyć proteom ludzkiej śliny (zestaw białek występujących w ludzkiej ślinie). Najnowsza praca, ukazuje pierwsze translacyjne urządzenie proteomu śliny służące wykrywaniu raka jamy ustnej.
 

W czasie badań, naukowcy zebrali próbki śliny od 64 pacjentów ze stwierdzonym wcześniej rakiem płaskonabłonkowym i od 64 zdrowych osób. 5 biomarkerów zostało zatwierdzonych do zastosowania w teście immunologicznym.

Ich obecność potwierdziła istnienie raka jamy ustnej u 93% osób w badanej grupie chorych. „Wierzę, że stosowanie prób mierzących obecność markerów w ślinie stanie się już wkrótce standardową procedurą w przypadku wykrywania raka jamy ustnej” – dodał Hu.

 

na podstawie: dentalcompare.com
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19 Lekarz

Według szacunków Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego (Irish Cancer Society; ICS) na nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi na Zielonej Wyspie zapada każdego roku około 550 osób. Niestety, w obawie przed infekcją SARS-CoV-2, pacjenci obecnie znacznie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV dla dziewczynek będzie refundowana Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od stycznia 2021 r. szczepionka dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowana. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej.Jak powiedział minister, szczepionka będzie dost...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres